Odruch Babińskiego u noworodka: co to jest i o czym świadczy? Kiedy zanika?
Odruch Babińskiego jest charakterystyczny dla noworodka i choć nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach, to jego przyczyny nie są do końca jasne. Warto wiedzieć, jak wygląda odruch Babińskiego i kiedy zanika, by w razie wątpliwości zapytać o poradę lekarza neurologa.
- Magdalena Drab
Odruch Babińskiego można zaobserwować podczas badania stópek noworodka. Tuż po porodzie lekarz ocenia w ten sposób prawidłowość działania układu nerwowego dziecka. Wyjaśniamy, o czym świadczy odruch Babińskiego u noworodka, kiedy zanika i czy może występować u dorosłych.
Co to jest odruch Babińskiego?
Odruch Babińskiego to reakcja na dotykanie podeszew stóp. Jeśli połaskocze się noworodka w spód stopy lub przesunie palcem po jej zewnętrznej krawędzi od pięty do paluszków, dziecko wyprostuje i rozsunie paluszki wachlarzowato (dorosły przeciwnie – zwinie palce – mowa wtedy o odruchu podeszwowym). To jeden z bezwarunkowych odruchów noworodka, który świadczy o prawidłowym rozwoju układu nerwowego.
Przyczyny występowania odruchu Babińskiego nie są znane. Być może ma on związek z tym, że połączenia nerwowe między mózgiem a stopami u malutkich dzieci nie są jeszcze w pełni wykształcone. Odruch Babińskiego odkrył i opisał francuski neurolog polskiego pochodzenia, Józef Babiński, na początku XX wieku.
Kiedy zanika odruch Babińskiego?
Odruch Babińskiego może utrzymywać się nawet do końca 2. roku życia dziecka – i nie oznacza to wcale żadnej nieprawidłowości. U niektórych niemowląt jednak odruch Babińskiego zanika już w 7. miesiącu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z reakcjami dziecka, zapytaj o radę lekarza, bo właściwa interpretacja odruchu Babińskiego nie jest prosta.
O czym świadczy długo utrzymujący się odruch Babińskiego?
W miarę dojrzewania układu nerwowego odruch Babińskiego zostaje zastąpiony przez tzw. odruch podeszwowy, tzn. że reakcją na drażnienie podeszwy stopy jest instynktowne zwijanie się palców, a nie ich rozkładanie. Jeśli zatem odruch Babińskiego utrzymuje się u dziecka w trzecim roku życia (lub później), konieczna jest konsultacja pediatry i skierowanie do neurologa. Odruch Babińskiego u starszych dzieci może świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju, a nawet o problemach neurologicznych.
Odruch Babińskiego u dorosłych uważany jest za patologiczny. I choć się go nie leczy (bo na co dzień nie utrudnia życia), to jest on podstawą do diagnostyki układu nerwowego. Odruch Babińskiego może być objawem choroby, zdarza się też po udarze.
Zobacz na filmie, jak wygląda odruch Babińskiego u noworodka:
Zobacz też: