Reklama

Zanim dziecko przyjdzie na świat, jest przywiązane do mamy niezwykłym sznurem - pępowiną. To przez nią dostaje tlen oraz niezbędne do życia składniki odżywcze. Tuż po narodzinach trzeba ją przeciąć, a wtedy pojawia się mnóstwo pytań, które spędzają młodym rodzicom sen z powiek.

Reklama

Kolor kikuta pępowiny

Tuż po porodzie kikut pępowiny jest niebieskawobiały, a gdy wysycha – ciemnieje, aż w końcu staje się zupełnie czarny.

Kiedy noworodek zgubi kikut pępowiny

Zazwyczaj po 10–14 dniach od porodu. Ale wśród noworodków są prawdziwi rekordziści: jedni żegnają się z pępowiną już w trzecim dniu, inni – w trzecim tygodniu (jeśli odpadnięcie kikuta przedłuża się, skonsultuj to z lekarzem).

Z pępkiem noworodka dzieje się coś złego

Gdy pępek brzydko pachnie, sączy się z niego krwisto-ropna wydzielina lub skóra wokół niego jest zaczerwieniona, jak najszybciej zgłoś się do pediatry. To bardzo ważne! Lekarz prawdopodobnie zaleci lek, który ograniczy stan zapalny.

Pępek noworodka nie chce się goić

Jeśli skóra długo pozostaje mokra, trzeba ją chronić sterylnym opatrunkiem. Warto kupić plasterki, pod którymi skóra oddycha. Opatrunek zmieniaj dwa razy dziennie.

Noworodek ma wystający pępek

Kiedy kikut pępowiny odpadnie, pępek noworodka nieco odstaje od brzuszka. Nie ma się jednak czym martwić – z czasem pępuszek na pewno się spłaszczy. Taki stan nie ma nic wspólnego z przepukliną pępkową u dzieci.

Dowiedz się więcej: przepuklina pępkowa u dzieci

13 przykazań na pierwsze dni z noworodkiem >>

[CMS_PAGE_BREAK]

Pielęgnacja pępka noworodka

Nim kikut pępowiny odpadnie, jest bardzo wrażliwą częścią ciała. Mogą się na nim mnożyć bakterie, które bywają przyczyną infekcji.

1. Nie smaruj ani nie polewaj niczym pępka noworodka. Pępek goi się sam, a rodzice mają za zadanie jedynie zadbać o to, żeby był suchy i czysty. Dawne zalecenia, by używać spirytusu salicylowego o odpowiednim stężeniu są już nieaktualne. Nie używaj też gencjany, która mogłaby zamaskować ewentualne zaczerwienienie.

2. Nie mocz pępka noworodka w kąpieli przez cały czas kikut pępowiny powinien być suchy. Nic się jednak nie stanie, jeśli go niechcący zachlapiesz. Potem go osusz i zdezynfekuj.

3. Wietrz pępek noworodka – jeśli będziesz często odkrywała brzuszek dziecka, to powietrze przyspieszy gojenie.

4. Wywiń brzeg pieluchy noworodka – by nie dotykała pępuszka. Możesz zrobić w niej owalne wycięcie.

5. Ogranicz układanie noworodka na brzuszku dopóki kikut nie odpadnie.

6. Nie odrywaj kikuta z pępka noworodka – nawet jeśli wydaje ci się, że wisi już na włosku.

Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog

td_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama