Przepuklina pępkowa u niemowląt
AdobeStock
Zdrowie

Przepuklina pępkowa u niemowląt – wygląd, objawy i leczenie + zdjęcia

Przepuklina pępkowa u niemowląt to wada wrodzona. Przyczyną tej nieprawidłowości jest otwór w ścianie jamie brzusznej, przez który jej zawartość uwypukla się do pępka, powodując charakterystyczne jego wybrzuszenie.

Przepuklina pępkowa u niemowląt pojawia się, jeśli trzewia, zamiast tkwić w jamie brzusznej, próbują wypchnąć się na zewnątrz przez niedomknięty pierścień pępkowy (to struktura anatomiczna wewnątrz brzucha, a nie sam pępek). Przykryta skórą „dziurka”, przez którą próbują się wydostać organy wewnętrzne, może być mała – taka, że da się wyczuć jej krawędzie opuszką palca, lub duża, nawet na 2–3 cm i widoczna gołym okiem. 

Spis treści:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Przepuklina pępkowa u niemowląt – czym jest?

Przepuklina pępkowa u niemowląt jest dość częstym zjawiskiem. Najczęściej występuje, gdy miejsce po odpadnięciu pępowiny goi się nie tak, jak powinno. To powoduje osłabienie sprężystości tkanek i wpychanie się trzewi pod skórę pępka. Na szczęście w pierwszych miesiącach życia pierścień ścięgnisty pępkowy wzmacnia się i zarasta, dzięki czemu przepuklina pępkowa u niemowląt ustępuje samoistnie.

Czasami jednak wada ta nie znika albo jest na tyle nasilona, że wymaga interwencji chirurgicznej. Małe nieustępujące przepukliny wymagają wzmacniania mięśni brzucha, unikania nasilonego płaczu dziecka i zachowanie prawidłowej diety, aby nie doprowadzać do gazów i kolek u niemowlęcia.

Niezależnie od przyczyny, przepuklina pępkowa u niemowląt nie jest poważnym problemem, a lekarze mówią o niej, że jest raczej defektem kosmetycznym. Co prawda przy dużej przepuklinie (powyżej 2,5 cm) może dojść do uwięźnięcia jelit (sprawa robi się wówczas poważna, a dziecko wymaga natychmiastowej pomocy chirurga, by nie doszło do martwicy fragmentu jelita), jednak zdarza się to naprawdę bardzo rzadko. Na wszelki wypadek trzeba jednak wiedzieć, że objawami uwięźnięcia są: płacz i wymioty u niemowlęcia.

Przepuklina pępkowa u niemowląt wymaga konsultacji u lekarza, który zbada jej wielkość i zaleci odpowiednie postępowanie.

Jak wygląda przepuklina pępkowa u niemowląt? Zdjęcia

Przepuklinę pępkową diagnozuje się przede wszystkim na podstawie wyglądu pępka. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda przepuklina pępkowa u niemowląt.

Niewielka przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa u niemowląt
Adobe Stock

Przepuklina pępkowa u niemowląt
Adobe Stock

Bardzo duża przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa u niemowląt
Adobe Stock

Przepuklina pępkowa u niemowląt
Adobe Stock

Przepuklina pępkowa u niemowląt
Adobe Stock

Przepuklina pępkowa u niemowląt – przyczyny

Młode mamy uważają często, że przepuklina powstaje na skutek nieprawidłowego podwiązania pępowiny tuż po porodzie. To nieprawda. Niemowlę nie „dorabia” się jej również, krzycząc i mocno napinając brzuszek (np. podczas ataku kolki).

Przepuklina pępkowa u niemowląt jest drobną wadą wrodzoną. We wczesnym okresie rozwoju płodu jelita rozwijają się poza jamą brzuszną dziecka. Potem cofają się przez pierścień pępkowy, co nie zawsze postępuje tak, jak powinno.

Przepuklina pępkowa u niemowląt powstaje wówczas, gdy pierścień:

  • nie do końca się domknie,
  • nie jest zbudowany prawidłowo.

Najczęściej zdarza się to u wcześniaków i noworodków z niską wagą urodzeniową (np. wskutek hipotrofii płodu).

Objawy przepukliny pępkowej u niemowląt

Objawem przepukliny pępkowej u niemowląt jest wypukłość pępka lub wręcz balonik pępkowy. Wypukłość ta albo jest stale widoczna i nasila się, gdy dziecko napina powłoki brzuszne (podczas płaczu, zaparcia), albo pojawia się podczas wysiłku. Zmiana poddaje się pod naciskiem palca, jest miękka.

Przepuklina pępkowa u niemowląt – czy to boli?

Niewielka przepuklina pępkowa u niemowląt jest wyczuwalna jedynie pod palcem, nie jest widoczna gołym okiem. Dużą wyraźnie widać. Niezależnie od rozmiaru nie sprawia dziecku bólu nawet wtedy, gdy się ją uciska czy wpycha do wnętrza jamy brzusznej.

Przepuklina pępkowa u niemowląt – jak leczyć?

Postępowanie zależy od tego, jak duża jest to wada i jakie daje dolegliwości. Jeśli przepuklina pępkowa u niemowlęcia jest mała (do 1 cm), spokojnie się czeka, aż sama zarośnie. Na ogół dzieje się to w ciągu roku, czasami trwa 2 lata. Gdy ma więcej niż 2,5 cm, rzadko zarasta sama. Wówczas trzeba ją leczyć zachowawczo lub operować.

Pierwszy sposób leczenia polega na zaklejaniu jej specjalnymi plastrami (do tego celu przeznaczonymi) – jest to plastrowanie pępka. Prawda jest jednak taka, że rzadko przynosi to pożądane rezultaty, poza tym nieumiejętne przyklejanie plastrów może prowadzić do maceracji naskórka. W fałdzie skóry można też nieopatrznie uchwycić i uwięzić plastrem fragment nieodprowadzonego do jamy brzusznej jelita. Dlatego plastrowanie powinien przeprowadzać fizjoterapeuta.

przepuklina pępkowa u niemowląt
filirochka/Adobe Stock

Ważne! Niemowlę z przepukliną pępkową warto kłaść na brzuchu. Każde takie ćwiczenie może zmniejszyć otworek (leżenie na brzuchu jest też korzystne dla stawów).

zoperowana przepuklina pępkowa
GodoiJE/Adobe Stock


Najskuteczniejsze jest leczenie operacyjne. Termin zabiegu zależy od wielkości przepukliny pępkowej u niemowlęcia i tego, jakie dolegliwości ma dziecko. Nie ma tu reguły. Na ogół operuje się wkrótce po rozpoznaniu i stwierdzeniu, że taki zabieg jest konieczny. Operacja jest prosta i trwa około pół godziny. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym, żeby dziecko nie czuło bólu i niczego nie pamiętało. Jeszcze tego samego dnia, a najpóźniej nazajutrz, maluch może wrócić do domu. Blizna jest niemal niewidoczna, bo cięcie skórne robi się na krawędzi pępka.    

Zobacz też:

krew w kale u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Krew w kale u dziecka: świeża, utajona, ze śluzem. Co oznacza krew w stolcu dziecka?
Krew w kale u dziecka najczęściej pojawia się z powodu alergii na białko mleka krowiego. Czasami jest to objaw krwawienia z układu pokarmowego i wtedy trzeba ustalić, na którym odcinku dochodzi do krwawienia, poszukać przyczyny problemu i ją wyeliminować.

Krew w kale u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców i wymaga pomocy lekarskiej. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale najczęściej jest to spowodowane alergią pokarmową. Także kolor krwi w kale może wiele powiedzieć o powodach jej wystąpienia. Sprawdź, co może spowodować pojawienie się krwi, także utajonej, w kale u dziecka. Spis treści: Krew w kale u dziecka Krew utajona w kale u dziecka Co oznacza krew w kale u dziecka: śluz z krwią w kale dziecka krew w kale u dziecka przy biegunce świeża krew w kale u dziecka krew w kale dziecka po antybiotyku Krew w kale u dziecka – kiedy do lekarza? Krew w kale u dziecka – leczenie Krew w kale u dziecka Krew w kupie dziecka najczęściej objawia się w postaci niewielkich pasm krwi w kale. Krew może być jawna i widoczna gołym okiem lub utajona, wykrywana jedynie w badaniach laboratoryjnych. Jawna krew w kale u dziecka może przybrać postać: czerwonych stolców – występują jedynie niteczki świeżej krwi na stolcu lub skrzepy krwi w kale; świadczy to o tym, że krwawienie nastąpiło z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czarnych nitek w kupce niemowlaka, czarnych stolców – krew uległa przemianom w żołądku i utlenieniu, co może wskazywać na to, że krwawienie ma miejsce w górnym odcinku przewodu pokarmowego. czasami pasmom krwi towarzyszy śluz w kale dziecka .  Im ciemniejsza krew w kupce niemowlaka lub kale u dziecka, tym krwawienie w przewodzie pokarmowym położone jest wyżej, i odwrotnie. Krew utajona w kale u dziecka Krew utajona w kale u dziecka może pojawić się wskutek chorób układu pokarmowego, szczeliny odbytu, zaparcia, alergii pokarmowych. Krwi utajonej w stolcu dziecka nie da się zaobserwować gołym okiem, ale stwierdza się obecność krwi w stolcu u dziecka za pomocą...

gorączka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Temperatura u niemowląt – jaka jest prawidłowa, kiedy powinna niepokoić?
Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt wynosi około 37 stopni. Nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza. Gdy jest wyższa, określa się ją jako gorączkę. Zbyt niska – w przypadku noworodków i niemowląt – może być objawem infekcji. Sprawdź, kiedy mówi się o stanie podgorączkowym, jakie są normy temperatury dla małych dzieci, a także co zrobić, by skutecznie zbić wysoką temperaturę.

Temperatura u niemowląt jest zazwyczaj nieco wyższa niż u starszych dzieci i dorosłych. Zwykle wynosi od 36,5 do 37,2°C. Temperatura ciała może wahać się w ciągu dnia (wieczorem być wyższa niż rano).  Zobacz, jak powinno wyglądać mierzenie temperatury u niemowląt, jaka temperatura jest za niska, a jaka podwyższona, kiedy mówimy o gorączce, a także kiedy przy wysokiej temperaturze jechać z dzieckiem do lekarza. Spis treści: Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt Temperatura u niemowląt a rodzaj termometru  Jak często mierzyć temperaturę u niemowląt? Kiedy i jak zbijać temperaturę u niemowląt? Temperatura u niemowląt: kiedy do lekarza? Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt Średnio za prawidłową temperaturę u niemowląt przyjmuje się wartość około 37 stopni. Niemowlę może mieć jednak o d 36,6°C do 38°C. Ważne, by temperatura nie przekroczyła 38°C, jeśli jest mierzona w odbycie lub w uchu. Pomiar temperatury jest tylko jednym z czynników decydujących o zdrowiu dziecka, jeśli niemowlę ma temperaturę poniżej 38 stopni, ale źle się czuje, pojawiły się inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. U noworodka wszelkie wahania temperatury powinny być konsultowane z lekarzem.  Podwyższona temperatura ciała u niemowląt Jeśli dziecko ma temperaturę od 37,5 do 38 ° C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Do wzrostu temperatury u niemowlaka może dojść pod wpływem wielu czynników. Istotne jest między innymi miejsce, w którym dokonuje się pomiaru temperatury u malucha (część ciała). Temperatura ciała u niemowląt zależy także od pory dnia – zwykle jest ona wyższa w godzinach wieczornych. Wpływ ma także aktywność dziecka oraz temperatura powietrza w miejscu, gdzie znajduje się maluch. Stan podgorączkowy może wystąpić u...

mama całująca niemowlę
Adobe Stock
Zdrowie
Anemia u niemowlaka: przyczyny, objawy, skutki i leczenie
Anemia u niemowlaka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych maluchów​. Anemia nie musi wcale oznaczać, że dziecko jest blade i apatyczne. Początkowo może mieć ono jedynie słabszy apetyt i gorzej przybierać na wadze. Wyjaśniamy, czym się objawia i do czego może prowadzić anemia u niemowlaka.

Anemia u niemowlaka to częsta dolegliwość. W Stanach Zjednoczonych aż 9 proc. maluchów do 2. roku życia cierpi na niedobór żelaza lub niedokrwistość. W Polsce nie jest lepiej. A przecież anemia u dziecka może powodować trwałe, bardzo poważne skutki dla zdrowia. Nigdy nie lekceważ tej choroby. Sprawdź, jak rozpoznać anemię u niemowlaka i jak z nią walczyć. Spis treści: Co to jest anemia u niemowlaka? Anemia u niemowlaka: przyczyny Anemia u niemowlaka: objawy Anemia u niemowląt: leczenie Dieta przy anemii u niemowląt Co to jest anemia u niemowlaka? Anemia u niemowlaka to stan, w którym w organizmie dziecka jest zbyt mała ilość hemoglobiny – białka zawartego w czerwonych krwinkach, które jest nośnikiem tlenu. Gdy stężenie hemoglobiny maleje, tym samym pogarsza się funkcjonowanie organizmu – dochodzi do niedotlenienia tkanek. Anemia, również u niemowlaka, najczęściej wywołana jest niedoborem żelaza. Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać żelaza, po 6. miesiącu musi ono zostać dostarczone z pożywienia. Skutki anemii u niemowlaka Anemia u niemowląt może spowodować trwałe negatywne skutki dla zdrowia dziecka. Do najgroźniejszych należy zaburzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (będące przyczyną opóźnienia rozwoju psychomotorycznego oraz upośledzenia funkcjonowania mózgu). Dlatego pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów anemii u dziecka. Jeśli je zauważysz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem! Anemia u niemowlaka: przyczyny Anemia u niemowlaka może być skutkiem różnych chorób, najczęściej jednak u niemowląt występuje anemia z powodu niedoboru żelaza. Ten niezbędny do życia pierwiastek znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, uczestniczy w powstawaniu transportującej tlen hemoglobiny. Dzięki niemu pozbywamy się także dwutlenku węgla. Niedokrwistość...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj