Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pępowina, poród
Fotolia
Noworodek

Życie bez pępowiny

Pępowina dostarczała dziecku w brzuchu przez dziewięć miesięcy wszystko, co potrzebne mu było do życia i rozwoju. Jak teraz ułatwić noworodkowi pierwsze chwile samodzielności na świecie?

Przez dziewięć miesięcy ty i dziecko stanowicie jeden organizm. Dzięki pępowinie dziecko otrzymuje od ciebie substancje odżywcze, krew bogatą w tlen i pozbywa się niektórych produktów przemiany materii. Wkrótce po urodzeniu łączący was „przewód” trzeba będzie przeciąć. Dziecko stanie się samodzielną istotą. Pierwsze chwile nie będą dla niego łatwe.

Pępowina pełni bardzo ważną rolę

Pępowina to „sznur” długości około 40-60 cm, łączący płód i łożysko. Przebiegają w niej dwie tętnice odprowadzające krew z płodu oraz jedna żyła dostarczająca z łożyska krew utlenioną, zawierającą substancje odżywcze. Zbyt krótka pępowina może prowadzić do przedwczesnego odklejenia łożyska, zbyt długa – okręcić się wokół szyi płodu, co może spowodować niedotlenienie.

Przeczytaj także:
Ciąża pod kontrolą

Pępowina po porodzie przestaje być potrzebna

Gdy tylko główka znajdzie się na zewnątrz, dziecko zaczyna oddychać. Od pierwszego wdechu powietrze, wpadając do płuc, dostarcza tlen. Zwykle towarzyszy temu krzyk, niekiedy tylko płacz, ponieważ dziecko jest zalane płynem owodniowym i śluzem, przeszkadzającym mu w oddychaniu.

Położna, a czasami tata, podwiązuje, a następnie przecina pępowinę. W ten sposób dziecko zostaje oddzielone od łożyska. Jego organizm musi przejąć wszystkie funkcje, w których do tej pory wspomagał go organizm matki. Dziecko uczy się samodzielnie przyjmować pożywienie i wydalać zbędne resztki przemiany materii. Krew zaczyna krążyć między sercem a płucami, by zaopatrzyć się w tlen.
Wraz z odcięciem pępowiny dziecko wkracza w nieznany, obcy mu świat. Zerwana zostaje biologiczna więź łącząca go z życiem w łonie mamy. Nie oznacza to jednak, że bez pomocy potrafi przeżyć.

Obejrzyj film, jak wygląda poród:



Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

brzuch i łożysko w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Problemy z łożyskiem w ciąży – łożysko przodujące, odklejone, niewydolne, starzejące się
Łożysko to niezwykły organ, który rośnie w ciele ciężarnej razem z dzieckiem. Jest niezbędne, aby płód mógł się dobrze rozwijać. Niestety, czasem dochodzi do patologii związanych z łożyskiem. Ich skutki może odczuwać i mama, i dziecko. Wyjaśniamy, do czego mogą prowadzić.

Łożysko łączy płód z matką za pomocą pępowiny. Zaczyna tworzyć się już w czwartym tygodniu ciąży, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy. Całkowitą sprawność osiąga pod koniec drugiego trymestru. Dla dziecka łożysko pełni rolę układu pokarmowego, oddechowego i odpornościowego. Dzięki niemu do płodu docierają substancje odżywcze i tlen oraz odprowadzane są produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. Łożysko wpływa także na zdrowie przyszłej mamy – produkuje hormony i białka potrzebne podczas ciąży . Jeśli łożysko rozwija się nieprawidłowo , może dojść do poronienia lub zaburzeń w rozwoju płodu.  Spis treści: Łożysko przodujące Niewydolność łożyska Odklejanie łożyska Starzejące się łożysko Wydalenie łożyska Łożysko po porodzie Czym jest łożysko przodujące?   Łożysko przodujące to określenie łożyska nisko umieszczonego w macicy – w pobliżu szyjki macicy lub tuż nad nią. Przy łożysku przodującym płód ma zamkniętą drogę na świat, dlatego ono wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia . Jeśli niewłaściwe umieszczenie łożyska zostanie rozpoznane na początku ciąży, poród fizjologiczny jest możliwy. Najczęściej około 28. tygodnia ciąży łożysko unosi się (nie dzieje się tak tylko raz na 200 ciąż). Jeśli  badanie USG po 30 tygodniu ciąży potwierdzi łożysko przodujące, lekarz może zalecić ciężarnej leżenie (w domu lub szpitalu). Cesarskie cięcie bezwzględnie czeka te przyszłe mamy, u których łożysko znajduje się w bliżej niż 2 cm od szyjki macicy lub całkiem ją zakrywa. Łożysko przodujące wiąże się z ryzykiem silnego krwawienia. Jeśli lekarz je zdiagnozuje, kobieta musi się oszczędzać i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów.  Niewydolność łożyska Niewydolność łożyska...

rozwój płodu
AdobeStock/Jonathan
Przebieg ciąży
A w ciążowym brzuchu...
Macica, łożysko, worek i płyn owodniowy, pępowina. Czy wiesz, dlaczego są tak ważne dla dziecka, które się w tobie rozwija? Wiesz jedynie, że bez nich nie mogłoby przetrwać? Przeczytaj, dlaczego.

Jesteś w ciąży? Poznaj świat, w którym mieszka twoje dziecko jeszcze przed narodzinami.   Macica Natura wspaniale przystosowała ją do potrzeb maleńkiego człowieka. Z medycznego punktu widzenia jest to mały, ale mocny mięsień, umiejscowiony w podbrzuszu, między łonem a kością ogonową. Jego cechą jest to, że rośnie razem z ciążą : pod jej koniec stanie się największym mięśniem w całym ciele! Dolna część macicy staje się tak miękka, że pełni funkcję poduszki, gdy maleństwo chce się wygodnie umościć.   Worek i płyn owodniowy Worek owodniowy zawiera płyn, w którym pływa dziecko niepoddawane sile grawitacji. Większa część tego płynu to woda zawierająca składniki odżywcze (proteiny, sól, glukozę, fruktozę, mocznik, kwas mlekowy, kwasy tłuszczowe i aminokwasy), które są wchłaniane przez cieniutką skórę dziecka. Do tego płynu dziecko również wydala i oddaje mocz. Płyn owodniowy pełni także funkcję ochronną: stanowi środowisko, w którym malec może swobodnie się poruszać, chroni go przed możliwymi infekcjami i zmianami temperatur, poza tym wygłusza dźwięki i amortyzuje gwałtowne ruchy pochodzące z zewnątrz.   Łożysko Ma kształt płaskiego talerza i granatowo-fioletowy kolor. Zawiązuje się około 12. tygodnia ciąży – odtąd zaczyna pełnić swoje życiodajne funkcje: żywi rozwijające się dziecko, transportuje krew, zbiera i eliminuje wydalane odpady, a także filtruje toksyczne substancje, nie pozwalając im przedostać się z organizmu matki do organizmu dziecka. Bariera ta ma jednak swoje ograniczenia, gdyż nie chroni przed przedostaniem się różnych gazów i substancji: środków przeciwbólowych, alkoholu, aspiryny, nikotyny i niektórych wirusów. Dlatego jeśli matka jest nałogową palaczką, naczynia krwionośne zwężają się i łożysko nie może pełnić swoich normalnych funkcji....

płód, dziecko
Przebieg ciąży
Co jest w ciążowym brzuchu?
Niezależnie od faktu, czy uwielbiasz swój ciążowy brzuszek, czy nie możesz się pogodzić, że po talii zostało tylko wspomnienie, warto wiedzieć, co oprócz dziecka jest w środku. I dlaczego to wszystko tak doskonale działa.

Mały, duży, okrągły i wystający lub ledwie co widoczny? Nie jest ważne, jak twój ciążowy brzuszek wygląda teraz z zewnątrz (bo przecież prawdziwie „ciążowy” stanie się pewnie dopiero około 20. tygodnia ciąży) – liczy się też jego niezwykle bogate wnętrze! Dlatego usiądź sobie wygodnie i poczytaj, co pomaga dziecku w twoim brzuchu tak wspaniale się rozwijać.   Dziecko rosnące w brzuchu mamy Przeciętna waga dziecka w brzuchu mamy to pod koniec ciąży około trzech kilogramów. I, co ciekawe, waga dziecka to mniej więcej zaledwie połowa wszystkich ciężarów, jakie dźwiga przyszła mama . Patrząc na wyjątkowo potężny brzuch, nie martw się zatem, że twoje dziecko jest tak duże jak jego mieszkanko – rozmiar dziecka najczęściej nie ma związku z rozmiarem brzucha . Tylko w zaawansowanej ciąży, gdy twoje dziecko leży, możesz mieć bardziej płaski brzuszek, a gdy jest w pozycji porodowej ustalonej, brzuch „wysoki” i wystający.   Pępowina, która łączy mamę i dziecko Łączy matkę i dziecko. Działa jak „linia życia”, przenosząc krew (pokarm i tlen) z łożyska do dziecka i (dwutlenek węgla) od dziecka do łożyska (jest w nim "umocowana" mniej więcej pośrodku). Pępowina i łożysko rosną, w miarę jak dziecko się rozwija. Dzięki temu choć na początku ciąży pępowina ma zaledwie kilka milimetrów, pod jej koniec może osiągnąć nawet metr długości! Jest otoczona galaretą Whartona, która nadaje jej sprężystość i zapobiega uciskowi. Dziecko może się jednak w nią zaplątać – w trakcie porodu albo dużo wcześniej – 30 proc. rodzących się dzieci ma pępowinę owiniętą wokół szyi lub ciała. Czasem powoduje to zmiany w zapisie KTG, świadczące o utrudnionym przepływie. To zaś może być przyczyną cięcia cesarskiego. Zobacz też: Wszystko o łożysku, płynie owodniowym i pępowinie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak