Pierwsza butelka i smoczek dla maluszka - na co warto zwrócić uwagę?
Przygotowanie wyprawki dla noworodka to nie lada wyzwanie. Ubranka, pokoik, pieluszki, zabawki, butelki, smoczki, wózek. W okolicy ósmego miesiąca większość przyszłych mam zaczyna pakować torbę do szpitala. Warto umieścić w niej butelkę i smoczek, który może przydać się już w pierwszych dniach życia maluszka. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze akcesoria do karmienia? Z pomocą przychodzi marka Canpol babies, która oferuje szeroki wybór butelek i smoczków zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Podpowiadamy, co już teraz warto zwrócić uwagę.
Bezpieczeństwo
To słowo klucz dla wszystkich rodziców na każdym etapie życia dziecka. Począwszy od fotelika, po wózek, zabawki, ubranka, butelkę czy smoczek — wszystko powinno być bezpieczne. I jest to zdecydowanie słuszna postawa. Jaka więc powinna być odpowiednia butelka? Tutaj najistotniejszą kwestią jest to by plastik, z którego została stworzona, nie zawierał szkodliwego dla organizmu BPA.
Dopasowanie do wieku dziecka
Wiesz, że żołądek noworodka przypomina wielkością wiśnię? Oznacza to tyle, że twój maluszek jest w stanie zjeść niewiele pokarmu. W pierwszej dobie życia pojemność żołądka noworodka wynosi 5-7 ml (tyle ml mleka wystarczy noworodkowi podczas jednego posiłku). Po dwóch dniach, w trzeciej dobie życia, osiągnąć wielkość orzecha włoskiego (22-27 ml). W siódmej dobie życia żołądek noworodka wielkością przypomina brzoskwinię (45-60 ml), natomiast w dniu trzydziestym – jajko kurze (80-150 ml). Z kolei już po miesiącu od narodzin dziecko ma żołądek, który może pomieścić nawet 30 razy więcej, aniżeli w pierwszym dniu[1].
Wybierając pierwszą butelką dla noworodka, zwróć więc uwagę na pojemność butelki. Jak zapewne się domyślasz, nie powinna ona być duża. Po pierwsze — nie potrzebujesz jednorazowo przygotowywać zbyt dużych porcji mleka. Po drugie — duża butelka jedynie by przeszkadzała podczas karmienia, które poza funkcją typowo fizjologiczną, jest też świetnym momentem na budowanie bliskości i czułości.
Właściwe wsparcie karmienia
A teraz rodzaj smoczka. Powinien być on wykonany z bezpiecznego i miękkiego sylikonu. Odpowiedni smoczek nie będzie zaburzał naturalnego odruchu ssania. A kształt? Zdecydowanie jak najbardziej zbliżony do kształtu piersi. Dlaczego to takie ważne? Być może karmisz w sposób naprzemienny, łącząc karmienie piersią z butelką. Jeśli nie chcesz, aby twój maluszek zrezygnował z którejkolwiek formy, to wybierz taki smoczek, który będzie sprzyja akceptacji butelki. To dobre rozwiązanie jeśli pojawią się sytuacje, kiedy nie będziesz mogła nakarmić maluszka, więc przekażesz obowiązek karmienia partnerowi lub bliskim. To też doskonały sposób na budowanie bliskości między nimi a dzieckiem.
"Antykolkowa"
Kolka to prawdziwa zmora wielu rodziców. Dziecko rozpaczliwie płacze, wije się, nerwowo porusza nóżkami i nic nie jest w stanie go uspokoić. To naturalne zachowanie wynika z bólu brzuszka i rozdrażnienia. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolki oraz nadmiernego gromadzenia gazów, warto sięgnąć po antykolkowe butelki. Jak one działają? Dzięki specjalnemu zaworkowi odpowietrzającemu smoczek się nie zapada, usta dziecka szczelnie go obejmują, w efekcie czego dziecko nie połyka powietrza podczas ssania.
Wygodna
Każda mama wie, że wszystko, co ułatwia życie z dzieckiem, jest na wagę złota. Butelka też. I jeśli o wadze mowa, to w tym przypadku mniej, znaczy lepiej. Butelka powinna być lekka i poręczna. Dobrze, jeśli będzie prosta w swojej konstrukcji i szerokootworowa - to znacznie ułatwi rozłożenie butelki i jej sterylizację.
Korzystanie z butelki ułatwia też praktyczna miarka. Im dokładniejsza, tym lepiej. Dzięki temu rodzice są w stanie oszacować, ile ich dziecko zjadło. Innym udogodnieniem są uchwyty do butelek, które ułatwiają trzymanie i wyglądają designersko (szczególnie jeśli dodatkowo świecą w ciemnościach, jak np. uchwyty w butelkach Sleepy Koala marki Canpol babies)
Gdzie znaleźć odpowiednią butelkę dla noworodka?
Z pomocą przychodzi marka Canpol babies i antykolkowe butelki EasyStart. Czym się wyróżniają?
- Nie zawierają szkodliwego dla organizmu BPA.
- Są antykolkowe - posiadają skuteczny zaworek redukujący kolkę, nadmierne odbijanie i gromadzenie gazów.
- Można je szybko rozłożyć i w łatwy sposób sterylizować, zachowując odpowiednią higienę.
- Dostępne są w trzech pojemnościach: 120 ml (Butelka Canpol babies Sleepy Koala jest w pojemności 120 ml co pokrywa zapotrzebowanie na pokarm w pierwszych miesiącach życia) oraz 240 ml (dla nieco starszych maluchów) i kilka modeli w rozmiarze 300ml (dla starszaków).
- Występują w różnych wzorach i kolorach, między innymi w stylowe misie z kolekcji Bonjour Paris, Sleepy Koala z uroczym śpiącym zwierzątkiem, czy z delikatnym wzorem z kolekcji Royal baby, wszystkie w opcji dla chłopca i dziewczynki.
- Czytelna i precyzyjna skala umożliwia kontrolowanie zjedzonej ilości mleka.
- Są zaprojektowane i wykonane w Polsce.
- W kolekcji Sleepy Koala wygodne świecące uchwyty ułatwiające odnalezienie butelki w nocy
- Aż 90% położnych poleca smoczek do butelki EasyStart od Canpol babies.
Jak wybrać odpowiedni smoczek dla maluszka już od pierwszego dnia życia?
Podawać czy nie? Jak to jest z tym smoczkiem — to dylemat niejednego rodzica. Na wstępie warto wiedzieć, że dziecko rodzi się z potrzebą ssania. Jest to absolutnie fizjologiczne i wiąże się jeszcze z życiem płodowym. Dziecko wtedy połyka i ssie wody płodowe (często ssie też własny kciuk). Po porodzie ten odruch ssania to też forma wyciszenia i uspokojenia się. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby maluszek mógł wyciszać się sam. Najczęściej jednak dzieje się tak wtedy, gdy ssie pierś. Wówczas dodatkowo się najada, a służąc bicie serca mamy i czując jej bliskość, z pewnością osiągnąłby stan pełnego spokoju. Są dzieci, które odruch ssania mają tak silny, że musiałyby być niemal "przyklejone" do mamy cały czas. A to nie zawsze jest możliwe, bo mama też ma swoje potrzeby i nie jest w stanie być przy dziecku non stop. Z pomocą przychodzi więc smoczek. Jak wybrać odpowiedni?
Rodzaj materiału
Smoczek powinien być wykonany z miękkiego i delikatnego sylikonu, nie może też zawierać BPA. Będzie łatwiejszy w utrzymaniu higieny i hipoalergiczny. Co ważne — dłużej utrzyma swój kształt niż smoczek wykonany np. z kauczuku.
Wielkość i rodzaj tarczki
Przy zakupie smoczka warto kierować się wskazówkami producenta odnośnie do wieku dziecka. Oznaczenia te związane są między innymi z wielkością smoczka. Za mały smoczek może spowodować zadławienie. Zbyt duży może negatywnie wpłynąć na jamę ustną. Zwróć też uwagę na tarczkę. Powinna być lekka - dzięki temu będzie mniej dociskać i rzadziej się odkształcać wokół warg dziecka. Tarczka smoczka za to nie powinna być okrągła, a wyprofilowana pod noskiem, tak aby maluszek mógł swobodnie oddychać.
Kształt
Neurologopedzi zachęcają do smoczków w kształcie spłaszczonej wisienki, które mogą uchronić przed wadami zgryzu. Dodatkowo warto pamiętać, by nie podawać smoczka zbyt często, a jedynie wtedy, kiedy dziecko faktycznie go potrzebuje. Warto więc upewnić się, czy maluszek jest najedzony i czy nic mu nie dolega.
Gdzie znaleźć dobry smoczek?
Z pomocą przychodzi marka Canpol babies.
- Wykonano je z miękkiego silikonu.
- Lekka, profilowana tarczka nie obciąża zgryzu i gwarantuje swobodne oddychanie.
- Są rekomendowane przez specjalistów jako pierwszy smoczek.
- Wygodny uchwyt pozwala na przymocowanie łańcuszka i ułatwia podanie go dziecku.
- Świecące w ciemności elementy — tarczka lub uchwyt, ułatwiają odnalezienie smoczka nocą.
- Smoczki Light touch z łatwością można utrzymać w czystości, dzięki kapsule w której wysterylizujesz smoczki.
- Występują w wielu uroczych wariantach kolorystycznych i z pięknymi motywami.
A ty, która butelkę i smoczek wybierasz?
1. Łodykowska E. (2022), Poradnik laktacyjny, wyd. 10, Warszawa: Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ.