Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Noworodek

Pierwsze dwie doby po porodzie

Co Was czeka po porodzie? Jakie rzeczy powinnaś ze sobą zabrać do szpitala? Kto się zajmie dzieckiem, gdy będziesz zbyt zmęczona? Podpowiadamy

Pierwsze dni z dzieckiem spędzisz w szpitalu. Co Was tam czeka. Jakie rzeczy powinnaś ze sobą zabrać. Kto się zajmie dzieckiem, gdy będziesz zbyt zmęczona. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.


Poród nie kończy się z chwilą, gdy dziecko przyjdzie na świat. Musisz jeszcze „urodzić” łożysko, a jeśli krocze zostało nacięte, znieść jego zszycie. Wcześniej nacieszysz się dzieckiem, przystawisz je do piersi. Przygotuj się jednak, że możecie osobno spędzić pierwsze dwie godziny (a po porodzie z użyciem kleszczy lub próżnociągu, gdy zostały w macicy resztki łożyska czy błon płodowych – nawet cztery). Oboje pod czujną opieką. Ty – położnej, ginekologa przyjmującego poród, anestezjologa (gdy miałaś znieczulenie). Dziecko – neonatologa, który zbada jego odruchy, oceni według skali Apgar, zważy, zmierzy. Położna założy dziecku bransoletkę z Twoim nazwiskiem (na rączkę, czasem i na nóżkę), owinie, położy w łóżeczku. Gdy lekarz uzna, że jesteście w dobrej kondycji, pojedziecie na oddział poporodowy.

Pojedyncza sala dla Ciebie i noworodka czy raczej nie
Sale są kilkuosobowe, będziesz więc razem z innymi mamami i ich pociechami. Może się to okazać nieocenionym wsparciem! Będziesz spokojniejsza, zostawiając dziecko pod opieką sąsiadki z łóżka obok, gdy pójdziesz do łazienki. Być możesz podpowie Ci ona, jak utulić płaczące maleństwo albo pomoże je przewinąć.
Wspólne przeżycia zbliżają, a zawarte po porodzie znajomości są często początkiem przyjaźni. Świeżo upieczone mamy wymieniają się SMS-ami, e-mailami, spotykają się. To równie mocna więź jak ta, którą mężczyźni nawiązują w wojsku! Bywa jednak i tak, że obecność innych (podczas odwiedzin) jest tak męcząca, że pragniesz ciszy izolatki. Jeśli nie ma tłoku, nie powinno być przeszkód z przenosinami. Ale lepiej jeszcze przed porodem dowiedzieć się, ile pojedynczych pokoi i na jakich zasadach jest do dyspozycji świeżo upieczonych mam. Za komfort bycia samej z dzieckiem i ewentualnie z mężem trzeba zwykle zapłacić (50–450 zł za pobyt).

Noworodek śpi sam
Każdy noworodek ma osobne łóżeczko na kółkach – wygląda jak wanienka zrobiona z przezroczystego plastiku. Nawet leżąc na swoim łóżku, możesz go dotknąć lub wyjąć do karmienia. Jeśli położysz maluszka obok siebie, to mając go tak blisko, łatwiej będziesz kontrolować ciepłotę jego ciała, szybciej zauważysz, że wymaga przewinięcia, wygodniej Ci będzie przystawiać go do piersi.
Nie musisz jednak zajmować się nim sama. Często jest to po prostu niemożliwe, bo poród wyczerpuje. Korzystaj z tego, że położne zaglądają do sal, możesz je też wzywać dzwonkiem, który masz przy łóżku. Jeśli obawiasz się zasnąć przy dziecku, a chcesz się trochę zregenerować (dwie, trzy godziny mocnego snu wystarczą), możesz poprosić, by zabrały je na kilka godzin do sali noworodków. Trafiają tam maluchy głównie z powodów zdrowotnych – takie, które wymagają uważniejszej obserwacji: dostały mniej niż 7 punktów Apgar, lekarz podejrzewa u nich jakąś wadę, są bardzo osłabione, urodziły się z podwyższonym poziomem bilirubiny. Ilość bilirubiny często wzrasta też w pierwszych dobach życia – ale wówczas dziecko przebywa z Tobą. Do jego łóżeczka zostanie włożona specjalna mata z kaftanikiem, która będzie go naświetlała od spodu.

Własne ubrania dla Ciebie i noworodka
Zanim spakujesz torbę do szpitala, dowiedz się, jakie panują w nim zwyczaje dotyczące ubierania dziecka i Twojego stroju. Pewnie nie będzie przeszkód, byś miała własny szlafrok i koszulę nocną. Bądź przygotowana na to, że już w kilka godzin po porodzie możesz ją pobrudzić krwią – zabierz dwie, trzy na zmianę.
Dla dziecka weź (czasami szpital wręcz tego wymaga) kilka zmian śpioszków i kaftaników. Noworodek brudzi je nie tylko zawartością nieszczelnej pieluszki, ale też ulewając pokarm. Możesz zdecydować się na pieluszki jednorazowe (te dla noworodków mają specjalne wcięcie na pępek) lub tetrowe. W tym drugim przypadku pamiętaj, że jednorazowo będziesz potrzebować aż trzech, a trzeba je zmieniać nawet 8–10 razy w ciągu doby. Maluszek przede wszystkim będzie siusiał. Pierwszą kupkę, tzw. smółkę, zrobi w pierwszej, być może drugiej dobie. W salach jest tak ciepło, że poza pieluszką nie trzeba ubierać go w nic więcej niż zapinany na brzuszku pajacyk, ewentualnie kaftanik i śpioszki. Z pewnością będzie się lepiej czuł w mięciutkich rzeczach, które dla niego wcześniej przygotowałaś wspólnie z mężem.

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Noworodek
Noworodek w domu
Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować.

Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować. Kiedy nowego domownika pierwszy raz wykąpać, gdzie go ułożyć. Sprawdź to, nim nadejdzie ten wyjątkowy dzień. Pierwsze spotkanie na świecie – pierwsza podróż (ze szpitala do domu) i pierwsze ubranko, pierwsze karmienie i noc we własnym łóżeczku... To wszystko może Ci się wydawać dość skomplikowane. Tyle czynności do wykonania, i jeszcze do tego chcesz je zrobić jak najlepiej... Pomożemy Ci w tym. Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie noworodka Nie przesadzaj ze sterylną higieną. Owszem, trzeba zrobić porządek – ale nie używaj płynów odkażających. Kontakt z domowymi bakteriami to dla układu odpornościowego malca doskonały trening obrony przed mikrobami. Mieszkanie powinno być wywietrzone (uważaj na przeciągi), optymalna temperatura to 20–22 stopni C. Zawczasu przygotuj łóżeczko. Jeśli nawet w nocy będziesz spać z noworodkiem, to w ciągu dnia i tak się przyda. Zrezygnuj z baldachimu, który gromadzi kurz i ogranicza dostęp świeżego powietrza. Pięknie urządzony i pełen zabawek pokój dla noworodka tak naprawdę bardziej potrzebny jest... rodzicom. Jeśli więc Cię na to nie stać – nie martw się. Gdzie przewijać noworodka Warto kupić wygodny przewijak z miękką ceratką – ułożysz go na komodzie lub na łóżeczku. Obok postaw kosz na zużyte rzeczy, a także kosmetyki i plastikową miseczkę na wodę. Na wyciągnięcie ręki miej pieluszki i ubranka na zmianę. Nie warto kupować ich wiele, bo szybko będą za małe. Na początek wystarczy kilka pajacyków, dwie, trzy pary śpioszków, dwa, trzy kaftaniki zapinane z przodu, dwie, trzy pary skarpetek, kilka paczek pieluszek w najmniejszym rozmiarze. Czy wywieźć psa lub kota, gdy w domu jest noworodek Nie trzeba pozbywać się zwierzaka. Zadbany, dobrze ułożony czworonóg nie stanowi dla malucha...

Co ile karmić noworodka piersią? Rozwiej swoje wątpliwości
Adobe Stock
Karmienie
Co ile karmić noworodka piersią? Rozwiej swoje wątpliwości
Wiesz, co ile powinnaś karmić noworodka piersią? Przed porodem wiele mam ma nadzieję, że karmienie piersią okaże się bajecznie proste. Niestety, tuż po porodzie może się okazać, że nie jest to tak łatwe, jak myślałaś. Spokojnie, nie jesteś sama.

Pewnie nieraz słyszałaś, że im wcześniej przystawisz dziecko do piersi po porodzie, tym lepiej. To prawda. Gdy dziecko znajdzie się na twoim brzuchu, wkrótce zobaczysz, jak pełznie w kierunku piersi i obraca główkę. To znak, że próbuje odnaleźć pierś, bo dzieci rodzą się z silnym odruchem szukania i ssania. Taki kontakt „skóra do skóry” jeszcze go wzmacnia, budzi też u mamy odruchy wyzwalające laktację. Nim z piersi popłynie rzeka mleka, będziesz mieć różne wątpliwości. Dowiedz się, co ile powinnaś karmić noworodka piersią. Dlaczego tuż po porodzie jest mało mleka w piersiach? Nowo narodzonemu dziecku wystarczy tylko kilka kropel siary – jego mały żołądek ma pojemność łyżeczki od herbaty! A ponieważ wytwarzanie mleka i karmienie działa jak sprawny mechanizm, malec, ssąc, pobudzi laktację, a piersi szybko zaczną produkować tyle mleka, ile potrzebuje. Jak długo powinno trwać jedno karmienie noworodka? Niektóre dzieci potrzebują dziesięciu minut, by się najeść, inne przysysają się na więcej niż pół godziny. Po prostu karm, póki dziecko samo nie wypuści piersi z buzi. A jeśli w trakcie jedzenia zaśnie, spróbuj je delikatnie pobudzić do ssania, np. łaskocząc bródkę lub policzek. Od początku nie pozwalaj jednak traktować piersi jak smoczka. Jeżeli przestanie przełykać, ale nadal będzie ją trzymać w buzi, wsuń delikatnie najmniejszy palec do kącika jego ust. To dobry sposób, by przerwać karmienie, ilekroć dziecko źle uchwyci brodawkę. Co ile karmić noworodka w nocy? Gdy maleństwo śpi w nocy, niestety musisz je obudzić. Noworodka trzeba karmić nie rzadziej niż co trzy godziny. Aby przebudzony maluszek nabrał ochoty do ssania, możesz go przebrać lub zmienić mu pieluszkę. Po kilku tygodniach zacznie sobie robić dłuższe przerwy nocne (może przespać nawet całą noc). Nie trzeba go wtedy budzić. Ile razy...

siara
Iryna/Adobe Stock
Noworodek
Siara – co oznacza, kiedy się pojawia i jak długo się utrzymuje 
Siara, czyli pierwszy pokarm, bardzo różni się od późniejszego mleka matki. Czy jest zdrowa, kiedy się pojawia i jak długo się utrzymuje? Oto co koniecznie powinnaś wiedzieć o tym niezwykłym pokarmie dla noworodka.

Siara dzięki czynnikom bakteriobójczym działa jak naturalny antybiotyk. Zawiera też dużo białka, minerałów i witamin. Dzięki temu daje dziecku doskonałe przygotowanie do życia w  świecie pełnym chorobotwórczych drobnoustrojów.  Spis treści: Siara – co to znaczy? Skład siary Siara – czy jest zdrowa? Siara – kiedy się pojawia Kiedy najlepiej podać noworodkowi pierwszy pokarm? Siara – co to znaczy? Siara, inaczej młodziwo lub colostrum, jest gęstą, żółtą wydzieliną gruczołów mlekowych. Jest to pierwszy pokarm noworodka. Smakuje, pachnie i wygląda inaczej niż mleko. Nazwa siara najprawdopodobniej pochodzi z czternastowiecznej polszczyzny. Słowo siara oznaczało wtedy siarkę, która jest żółtego koloru, podobnie jak siara właśnie. Prasłowiańskie słowo sěra, od którego pochodzi słowo siara, także miało dwa znaczenia – siarka i pierwsza wydzielina z gruczołów mlekowych po porodzie. Siara – skład Jeśli chodzi o składniki odżywcze, siara zawiera w 100 g 56 kcal, czyli: 88,2 g wody, 2 g białka, 2,6 g tłuszczów, 6,6 g cukrów, aminokwasy, witaminy, sole mineralne, naturalne czynniki wzrostu. Znajdują się też w niej cenne składniki, których w mleku matki nie ma już tak wiele: immunoglobuliny, regulatory odporności. Siara – czy jest zdrowa? Siara jest bardzo zdrowa dla noworodka. Stymuluje układ odpornościowy dziecka, pomaga wytworzyć barierę jelitową, wspomaga regenerację i gojenie tkanek, stymuluje wydzielanie smółki i bilirubiny, zapobiegając żółtaczce noworodkowej. Siara, dzięki zawartym w niej czynnikom bakteriobójczym, działa jak naturalny antybiotyk. W siarze znajdują się przeciwciała wspomagające odporność. Zabezpieczają noworodka przed wirusami, bakteriami, grzybami....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz