Tego nie lubi skóra noworodka!
Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, cienka i delikatna. Sprawdź, co jej nie służy, by pielęgnancja dziecka jak najszybciej przestała sprawiać ci kłopot.
1 z 7
Pocierania
Skóra dziecka jest podatna na otarcia i urazy. Po kąpieli najlepiej osuszać ją, delikatnie dotykając ciała maleństwa ręcznikiem.
2 z 7
Wilgoci
Sprzyja powstawaniu odparzeń. Z tego względu starannie osuszaj wszystkie fałdki skóry: na szyi, za uszami, w pachwinach, pamiętając o ich delikatnym dotykaniu.
3 z 7
Braku kremu do pupy
To podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny noworodka i wszystkich dzieci, które noszą pieluchę. Pomaga chronić pupę przed zaczerwienieniem lub leczy, jeśli już powstało. Oprócz niego w kosmetyczce dziecka powinien znaleźć się płyn do mycia, i jeśli skóra jest sucha – balsam do ciała i krem do buzi. Ten ostatni przyda się też przed wyjściem na spacer. Sprawdzaj na opakowaniu, czy kosmetyki mają odpowiednie atesty, np. Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
4 z 7
Niektórych kosmetyków mamy
Skóra dziecka jest cienka. Gdy przytulasz maluszka, głaszczesz go, mogą przenikać przez nią składniki np. twojego kremu do rąk czy balsamu do ciała. Jeśli trudno ci się bez nich obyć, wybieraj specjalne hipoalergiczne kosmetyki apteczne.
5 z 7
Opalania i przegrzewania
Skóra noworodka nie umie się bronić przed promieniami słonecznymi, dlatego maluszka nie należy wystawiać na słońce. Zadbaj też, by dziecko nie było ubierane zbyt ciepło. Przegrzanie połączone z wilgocią, sprzyja podrażnieniom skóry. Ubieraj dziecko stosowanie do pogody (dotknij skóry na jego karku, jeśli jest ciepła i wilgotna - dziecko jest ubrane za ciepło). Często też zmieniaj pieluszkę. A podczas przewijania pozwól dziecku poleżeć z odkrytą pupą, aby zapewnić jej dostęp świeżego powietrza.
6 z 7
Proszków lub płynów, które nie są przeznaczone do prania garderoby nowo narodzonych dzieci
Te polecane do prania od pierwszych dni życia zawierają mniej detergentów i wybielaczy, przez to są przyjazne dla skóry małego dziecka. Do końca pierwszego roku życia używaj ich do prania wszystkich ubranek maluszka, ale też jego pościeli, ręczników, kocyków. Minimalna temperatura, prania to 60 st. C. Ubranka noworodka najlepiej wygotować. Wskazane jest dwukrotne płukanie. Dla większej ochrony maluszka zalecane jest też podwójne płukanie wypranych rzeczy,
7 z 7
Niewyprasowanych ubranek
Ale też pościeli czy tetrowych pieluszek, których używasz do przykrywania swojego ramienia, gdy trzymasz dziecko na rękach, aby mu się odbiło. Wysoka temperatura żelazka dezynfekuje materiał, zabija zarazki, alergeny i roztocza kurzu domowego. Wszystkie części dziecięcej garderoby wymagają prasowania przez pierwszy miesiąc życia dziecka.