Reklama

Twoje dziecko już jest na świecie. Możesz je przytulić, ukołysać. To najszczęśliwsze chwile dla Was obojga.

Reklama

Położna położyła dziecko na Twoim brzuchu. Tu jest mu dobrze, słyszy bicie Twego serca, łagodnie przyzwyczaja się do świata. Twoja kruszynka jest oszołomiona i zmęczona trudną drogą, jaką ma za sobą, ale już wie, że jesteś najważniejsza: rozpoznaje Twój zapach, a pod koniec pierwszej godziny życia poznaje Twój głos! Przytul ją, spróbuj przystawić do piersi, spójrz, jak mądrze jej oczka wpatrują się w twoją twarz. Zaraz nadejdzie chwila krótkiego rozstania.

Gdy po porodzie masz noworodka na swoim brzuchu
On Ci pomaga – jego ciężar na Twoim brzuchu sprzyja obkurczaniu macicy, dzięki czemu mniej krwawisz. Przystaw je do piersi, a produkcja oksytocyny znów ruszy jak szalona. Pomoże to w ostatnich akordach porodu – skurczach prowadzących do urodzenia łożyska.
Co teraz czujesz? Trudno opisać. Euforię, szczęście, spełnienie. To znów hormony, tym razem endorfiny, hormony szczęścia. Udzielają się także dziecku, pomagają mu adaptować się w świecie.

Tata i noworodek
Po wielu godzinach wspólnie przeżywanego porodu tacie też się coś należy – jeśli sam przetnie pępowinę, relacja z tego wydarzenia będzie jedną z jego ulubionych męskich opowieści. Właśnie nadszedł też moment na pierwsze zdjęcia czy film o dziecku. Tobie mąż też jest bardzo potrzebny – poda Ci picie albo jedzenie, przytuli. Poczujecie się rodziną.

Po porodzie Ty i noworodek musicie odpocząć
Na porodówce spędzisz dwie godziny. W tym czasie lekarz zszyje krocze (jeśli było nacinane lub pękło). Wykonuje się to w znieczuleniu i trwa około 10 minut. Po założeniu opatrunku poczujesz ogromne zmęczenie, może Ci być zimno. Poproś położną o koce, a męża o ciepłe skarpetki. Napij się ciepłej herbaty.
Położna będzie monitorować Twój stan zdrowia i sprawdzać, jak obkurcza się macica. Jeśli z dzieckiem wszystko w porządku, już niedługo trafisz na salę dla mam z dziećmi. Właśnie zaczęła się najpiękniejsza przygoda Twojego życia.

Noworodek na badaniach
Położna zabierze dziecko na badania. Wytrze go z mazi płodowej, zmierzy i zważy. Jego stan zdrowia zostanie oceniony w międzynarodowej skali Apgar. To pięć kryteriów: zabarwienie skóry, czynność serca, odruchy, napięcie mięśniowe, oddychanie. Za każde dziecko dostanie od 0 do 2 punktów (a więc maksymalnie 10).

7-10 punktów – stan zdrowia dziecka jest dobry;
4-6 punktów – stan jest oceniany jako średni (zwykle wymaga podania tlenu);
0-3 punkty– stan ciężki. Konieczne jest wspomaganie oddechu respiratorem i inne działania medyczne.

Noworodek jest piękny
Jesteś mamą najcudniejszego aniołka na świecie. Mimo że nie przypomina on jeszcze ślicznych bobasków z reklam.
- proporcje – 1/4 długości stanowi główka, 1/4 nóżki i 1/2 tułów. Obwód główki jest większy niż klatki piersiowej.
- kształt główki – po przeciśnięciu się przez wąskie drogi rodne główka jest zniekształcona, buzia i nosek płaskie, powieki opuchnięte, oczka zaczerwienione.
- powiększone sutki i genitalia – za sprawą hormonów, które przedostały się do krwi malucha z Twojego organizmu.
- skóra pokryta włoskami – jest to tzw. meszek płodowy.
- krostki, pryszcze – efekt niedojrzałych jeszcze gruczołów.
- sine stópki i dłonie – układ krążenia nie pracuje jeszcze tak, jak powinien, ale to się szybko zmieni.

Laryssa Kowalczyk
konsultacja: DR n. med. Tomasz Bielanów, ginekolog położnik.
Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Specjalistycznym Szpitalu we Wrocławiu

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama