W czym prać ubrania noworodka? Jak płukać ubranka, by nie pozostawały na nich resztki detergentów? Jak uprać wózek i fotelik niemowlęcia? Dopóki w domu nie pojawiło się małe dziecko nawet zdawałaś sobie sprawy, jak wielu środków chemicznych używasz. Teraz, zanim to zrobisz, zastanów się, czy to bezpieczne.

Reklama

Ograniczaj detergenty

Skóra noworodka jest delikatna, wrażliwa i łatwo ulega uszkodzeniom. Kontakt z najmniejszą nawet ilością detergentów może się okazać dla niej szkodliwy. – Dlatego co najmniej przez pierwsze dwanaście miesięcy życia dziecka trzeba ograniczać kontakt dziecka ze środkami chemicznymi, zwłaszcza tymi, które przeznaczone są do użytku przez osoby dorosłe – tłumaczy Alicja Dybowska-Brodowska z Sekcji Ocen Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W drugim i trzecim roku życia dziecko nabiera już większej odporności, ale nadal ubrania i przedmioty, których używa, wymagają szczególnego traktowania.

Proszek do prania dla noworodka i niemowlęcia

Proszki lub płyny do prania ubranek dziecięcych muszą być łatwe do wypłukania, bezwonne lub o delikatnym, niedrażniącym zapachu. Przede wszystkim zwracaj jednak uwagę, czy mają atest.
– Tetrowe pieluchy i ubranka, zwłaszcza niemowlęce, powinny być prane wyłącznie w środkach, które uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka – mówi Ewa Kamińska z Zakładu Farmakologii, Oceny Receptur i Badań Aplikacyjnych IMiD w Warszawie. Można w nich znaleźć minimalną ilość enzymów, nie zawierają kwasu borowego (jak proszki „dla dorosłych”), a znajdujące się w nich detergenty mają łagodne działanie.
Dlaczego to takie ważne? Detergent lub kwas borowy mógłby podrażnić delikatną skórę dziecka – zwłaszcza na pupie, gdzie jest ona często odparzona lub zmacerowana. – Im mniejsze dziecko, tym łagodniejszych środków trzeba używać i tym dokładniej należy płukać ubrania, szczególnie bieliznę i pieluszki – wyjaśnia Ewa Kamińska.

Dodatkowe płukanie ubranek

Zawsze programuj pralkę na opcję dodatkowego płukania, żeby mieć pewność, że proszek jest dobrze wypłukany i nie podrażni skóry dziecka.
Najtrudniej dokładnie wypłukać rzeczy prane ręcznie, szczególnie że w takich przypadkach sypie się proszek „na oko”. Dlatego do prania ręcznego używaj delikatniejszych od proszku płatków mydlanych. Potem wypłucz ubranka pod bieżącą wodą. – W ten sposób można tylko sprać plamę z sukieneczki lub bluzy – zastrzega Ewa Kamińska. – Odradzam ręczne pranie ubranek niemowlęcych, które dotykają bezpośrednio skóry dziecka, np. kaftaników czy body.
[CMS_PAGE_BREAK]

Reklama

Wózek i fotelik noworodka bez plam

Na foteliku i wózku niemowlęcia osiada kurz, powstają plamy, gdy przemięknie pieluszka lub z buzi dziecka pocieknie soczek czy mleczko. Jak to sprać?
– Większość wózków i fotelików samochodowych ma zdejmowane wkłady i pokrycia, które można prać w pralce – wyjaśnia Alicja Dybowska-Brodowska. – Oczywiście trzeba do tego używać również płatków mydlanych lub proszku z atestem. Nie wolno plam, np. po jedzeniu, czyścić środkiem aplikowanym bezpośrednio na materiał. Tak stężonego środka chemicznego nie można bowiem wypłukać, a nie wiadomo, czy – w miarę jak będzie się on ulatniał – nie podziała drażniąco na układ oddechowy dziecka.
Jeśli gondola wózka ma ceratowy środek możesz ją czasem przetrzeć mokrą chusteczką (jak do pielęgnacji niemowlęcia). Jednak najlepszym sposobem jest wymycie wózka letnią wodą z bezzapachowym mydłem dla niemowląt. Przetrzyj potem wózek szmatką z wodą i wysusz. Zobacz wózki dziecięce - opinie.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama