Wybieramy wózek dla dziecka
Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka? Tu znajdziesz kilka życiowych rad i wskazówek, na co szczególnie zwrócić uwagę.
1 z 3
Wózek dziecięcy
Szelki. Muszą być w komplecie, szczególnie gdy wózek nie ma pałąka. Bez nich dziecko po prostu nie będzie bezpieczne.
Obicie wózka. Dobrze, gdy jest przewiewne, porządnie zamocowane i dokładnie obszyte. Lepiej wybrać takie, które można łatwo wyprać.
Koła wózka. Powinny być solidne i duże. Polecamy pojazdy z kołami o średnicy powyżej 20 cm. Łatwiej pokonują nierówności i nie zakopują się w piasku lub śniegu. Dodatkowo amortyzują wstrząsy, a malec czuje na wybojach tylko miłe kołysanie (ten sam efekt dają amortyzatory na paskach, ale wózek nie będzie miał wówczas samonastawnych, obrotowych kółek). Kółka piankowe są nieco twardsze i mniej trwałe, ale za to lżejsze – to ważne, jeśli czeka was wnoszenie wózka po schodach. Trójkołowce najlepiej sprawdzają się w terenie. Obrotowe i samonastawne kółka są bardzo wygodne na płaskim i równym terenie, ale jeśli nie mają blokad – będą „tańczyć” na nierównościach.
Stelaż wózka. Aluminiowy jest najlżejszy. W sklepie sprawdź, czy łatwo się składa i rozkłada, zapisz rozmiary i porównaj je z wielkością bagażnika. Dopytaj też, czy dany model ma blokadę samoczynnego rozkładania
Rączka. Ma zwykle regulowaną wysokość, by móc ją dostosować do wzrostu. Dobrze jeśli jest przekładana (lub gondolę czy spacerówkę można zamontować przodem lub tyłem do kierunku jazdy) – wtedy możesz tak ustawić wózek, by dziecku nie przeszkadzało ostre słońce.
Hamulce. Sprawdź, czy zablokowanie go wymaga dużo siły. Jeśli wózek ma przekładaną rączkę, zgodnie z europejską normą, hamulec powinien być zamontowany na obu tylnych kołach!
Waga wózka. Im cięższy pojazd,tym stabilniejszy. Ciężar wózków typu gondolka waha się średnio od 12 do 19 kg. Pamiętaj jednak, że z maluszkiem w środku i dodatkowymi akcesoriami będzie on jeszcze cięższy!
Amortyzatory. Pobujaj wózkiem na boki i do przodu. Zwróć uwagę, czy rozkołysany pojazd zachowuje stabilność i nie piszczy. Przejedź próg sklepu lub wykonaj kilka nagłych zwrotów. Przecież nie zależy ci na tym, by dziecko bujało się jak na huśtawce. Może czuć tylko lekkie kołysanie. Kręgosłup maleństwa jest bardzo wrażliwy.
2 z 3
Wózek głęboki
Budka wózka. Sprawdź, czy cicho się składa, inaczej śpiący w wózku maluch może się obudzić. W niektórych modelach są zamontowane siateczki wentylacyjne lub okienka. Zapytaj, czy materiał, z którego są wykonane, ma filtry przeciwsłoneczne.
Materacyk. Przejedź po nim dłonią i oceń, czy jest dość elastyczny (sprężysty) i bez nierówności. Ten w gondoli powinien być zupełnie płaski – w pierwszych tygodniach maluszek musi spać na równej powierzchni.
3 z 3
Fotelik na kółkach
Bardzo wygodnie jest mieć stelaż i fotelik, które pasują do siebie (najlepiej kupić w komplecie). Wtedy nawet w drodze z auta do domu czy w sklepie nie musisz dźwigać fotelika, tylko wygodnie zamotujesz go na kółkach. W aucie maluszek może jeździć w takim foteliku do momentu, gdy będzie ważył 13 kg.
Kosz. Zwróć uwagę, czy da się go zdjąć do prania. Powinien być pojemny, łatwo dostępny i umieszczony na tyle wysoko, by nie zamoczył się w kałużach.
Sprawdź też, czy:
- w wyposażeniu jest dostępna wkładka do spacerówki przeznaczona dla mniejszego dziecka.
- adapter, w który wpina się gondolę lub fotelik samochodowy jest wygodnie zamontowany, łatwo dostępny. I spytaj jakie modele fotelików do niego pasują.
- można łatwo demontować budkę (gondolę) i używać jej jako łóżeczka dla noworodka (np. w czasie wakacji).