Kompletując wyprawkę dla noworodka, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
Po pierwsze, każdy przedmiot, z którym styka się małe dziecko – od smoczka po łóżeczko – musi być przede wszystkim bezpieczny: zrobiony z nietoksycznych, nieuczulających materiałów, dobrze wykonany, trwały.
Po drugie, od ilości ważniejsze jest przemyślane zaprojektowanie i dobre wykonanie. Lepiej kupić mniej akcesoriów, ale wybrać takie, które są naprawdę dobrze wymyślone i wykonane. To bardzo ważne, bo np. słabej jakości fotelik samochodowy nie spełni swojego zadania w razie stłuczki.
Po trzecie, zarówno dla noworodka, jak i dla świeżo upieczonej mamy najważniejsza jest wygoda. Dlatego nie warto kupować ubranek, które mogą podrażnić skórę dziecka, ani najpiękniejszego nawet wózka, jeśli jest zbyt ciężki i nie da się go łatwo złożyć.
Warto także pamiętać o tym, że najpewniej nie przyda ci się wszystko, co oferują sklepy. Jeśli przygotowujesz się do karmienia piersią, możesz na początek zrezygnować z zakupu sterylizatora do butelek. Nie kupuj go od razu, najwyżej dokupicie go po porodzie. Nie musisz także (choć to bardzo wygodne) kupować wszystkiego naraz: np. krzesełko do karmienia, zabezpieczenia do kontaktów czy kojec będą potrzebne dopiero za kilka miesięcy.

Reklama
materiały prasowe

PRODUKTY WIDOCZNE NA ZDJĘCIU DOSTĘPNE SĄ W WYBRANYCH SKLEPACH SMYK ORAZ NA SMYK.COM

Najpierw lista potrzeb i marzeń, potem – zakupów

Pamiętaj, że część akcesoriów prawdopodobnie dostaniesz w prezencie, np. na baby shower albo po narodzinach maleństwa. By nie dostać góry przedmiotów, które do niczego ci się nie przydadzą, nie wykręcaj się od odpowiedzi na pytanie „Co chciałabyś dostać?” i po prostu wskaż to, na czym naprawdę ci zależy.

Nasza rada: kompletuj wyprawkę w sklepach, które dbają o jakość asortymentu, mogą zaoferować wszystko, czego potrzebujesz i zatrudniają specjalistów, którzy potrafią podpowiedzieć najlepsze w twoim przypadku rozwiązanie. Takim wyborem jest sieć sklepów stacjonarnych SMYK lub sklep smyk.com.

I jeszcze jedno: nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę. Termin porodu, który podał ci lekarz, jest jedynie orientacyjny. Możesz trafić do szpitala dużo wcześniej!

Zobacz także
Smyk wyprawka
redakcja/mat. prasowe

PRODUKTY WIDOCZNE NA ZDJĘCIU DOSTĘPNE SĄ W WYBRANYCH SKLEPACH SMYK ORAZ NA SMYK.COM

Co na pewno ci się przyda?

UBRANKA

Noworodkowi przydadzą się: pajacyki, śpioszki, koszulki albo body, kaftaniki, cieplejsze ubranko na wyjście, czapeczki, skarpetki i bawełniane rękawiczki. Ubranka dla noworodka mają zwykle rozmiar 56 lub 62. Powinny być wygodne i uszyte z dobrej jakości, miękkich i miłych w dotyku materiałów.

DO SPANIA

Maleństwo na samym początku potrzebuje rożka (jeszcze w szpitalu) oraz łóżeczka z regulowanym dnem i materacykiem, a także pościeli i prześcieradeł, kołderki lub śpiworka, podkładu pod prześcieradło i kocyka. Przydać może się także lampka nocna, elektroniczna niania, monitor oddechu, zabawka do usypiania i ochraniacz na łóżeczko.

materiały prasowe

PRODUKTY WIDOCZNE NA ZDJĘCIU DOSTĘPNE SĄ W WYBRANYCH SKLEPACH SMYK ORAZ NA SMYK.COM

KARMIENIE

Jeśli będziesz karmić piersią, potrzebujesz dobrego biustonosza do karmienia i miękkiego do spania (niektóre mamy lubią spać w delikatnym topie i z wkładkami laktacyjnymi), wkładek laktacyjnych i pieluszek. Warto zaopatrzyć się w tetrowe, flanelowe lub muślinowe – sprawdzą się podczas noszenia maluszka w pionie po jedzeniu. Przydadzą się także poduszka do karmienia, osłonki na piersi i laktator, który w przypadku nawału jest ulgą dla mamy. Warto również zaopatrzyć się w maść na podrażnione/zranione brodawki.
Jeśli sytuacja spowoduje, lub sama zdecydujesz o karmieniu butelką, potrzebujesz butelek ze smoczkiem i akcesoriów do czyszczenia. W tym przypadku także przyda ci się poduszka do karmienia, a poza tym podgrzewacz do butelek, sterylizator i termoopakowanie na butelki.

HIGIENA I ZDROWIE

Rzeczy, bez których trudno się obyć to: pieluszki jednorazowe, tetrowe, flanelowe lub muślinowe, przewijak, wanienka, ręczniki kąpielowe, kosmetyki do kąpieli, termometr, krem pielęgnacyjny, miękka szczotka do włosów, cążki lub bezpieczne nożyczki do paznokci, aspirator do nosa, myjki, silikonowa nakładka na palec do przemywania dziąseł, mokre chusteczki. Przydać się może także wkładka do wanienki i pojemnik na zużyte pieluszki.
Przybory i akcesoria higieniczne warto trzymać w jednym miejscu, np. ozdobnym koszyku, tak, aby łatwo było je przenosić.

materiały prasowe

PRODUKTY WIDOCZNE NA ZDJĘCIU DOSTĘPNE SĄ W WYBRANYCH SKLEPACH SMYK ORAZ NA SMYK.COM

POZA DOMEM

Na spacery i wszelkie krótsze i dłuższe wyjazdy potrzebne będą: fotelik samochodowy, wózek głęboki, torba na akcesoria, osłona przeciwdeszczowa na wózek.
Przydadzą się także: parasolka przeciwsłoneczna, moskitiera, jednorazowe podkłady do przewijania, nosidło lub chusta do noszenia, łóżeczko turystyczne.

ZABAWKI

Noworodek nie potrzebuje ich wszystkich od razu. Odpowiedni rozwój motoryki i sensoryki wspomogą zabawki stosowane w odpowiednim czasie. Na początek przyda się karuzela nad łóżeczko, mata edukacyjna i pozytywka i/lub zabawka do usypiania. Spodobają mu się także zabawki do wózka, zabawki kąpielowe i projektor.

TORBA DO SZPITALA

Kompletując wyprawkę, nie zapomnij o tym, co powinnaś zabrać ze sobą do szpitala. Poza dokumentami, koszulami nocnymi, szlafrokiem, kosmetykami, ręcznikiem itd, powinny się tam znaleźć także: wygodny biustonosz, kilka par jednorazowych majtek, wkładki poporodowe i wkładki laktacyjne (dla ciebie) oraz pieluszki, kosmetyki, chusteczki nawilżane, ubranka, kocyk (dla maleństwa).

Szczegółową listę niezbędnych znajdziesz w wygodnym pliku do pobrania i wydruku

Wyprawka – lista do pobrania
redakcja ECS
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama