Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Noworodek

Zmiana pieluchy u noworodka

Noworodka powinnaś przewijać przynajmniej co trzy godziny, a także po każdej kupie. Skóra na pupie jest wrażliwa i łatwo może ulec odparzeniu.


Zmiana pieluchy u noworodka płci męskiej
Do przewijania potrzebne ci będą: gaziki, waciki, wilgotne chusteczki do pielęgnacji niemowląt, krem albo oliwka do posmarowania pupy. Pieluszki powinny być dobrane do wielkości dziecka. W za dużych będzie mu niewygodnie, za małe mogą obcierać delikatną skórkę na nóżkach. Możesz też zdecydować się na pieluchy tetrowe albo pieluchomajteczki do prania.
Dokładnie wytrzyj zanieczyszczenia z zakamarków wokół worka mosznowego oraz pod siusiaczkiem.
Przetrzyj siusiaka, ale nie odciągaj napletka. Odchyl go delikatnie i oczyść wacikiem.
Przemyj skórę na pupie, brzuszku i udkach dziecka. Po kupce – użyj do tego ciepłej wody i delikatnego mydełka lub płynu albo chusteczek, po siusiu – zrób to samą wodą lub chusteczkami.
Posmaruj pupę i zagłębienia wokół worka mosznowego kremem lub maścią przeciw odparzeniom.

Zmiana pieluchy u noworodka płci żeńskiej
Zanim zaczniesz przewijać córeczkę, przygotuj te same rzeczy, które są potrzebne dla chłopca.
Pupę przemywaj od przodu ku tyłowi, aby nie przenosić zanieczyszczeń z okolic odbytu.
Przy każdym ruchu używaj nowego wacika, czystego gazika albo czystej wilgotnej chusteczki do pielęgnacji.
Wyczyść dokładnie wszystkie zagłębienia i fałdki. Jeśli malutka zrobiła kupkę, usuń zabrudzenia brzegiem pieluszki, potem umyj pupę i okolice wodą z delikatnym mydłem lub chusteczkami. Po siusiu użyj przegotowanej wody lub chusteczek.
Po obmyciu pamiętaj, żeby dokładnie osuszyć skórę. Pośladki i fałdki ud posmaruj cienką warstwą kremu
lub maści przeciw odparzeniom.

Jakie pieluszki dla noworodka - sprawdź opinie!

Odparzona skóra pupy noworodka
Odparzenie w pierwszym stadium objawia się zaróżowieniem skóry. Chore miejsce jest gorące i piecze. Działaj szybko, by stan skóry się nie pogorszył:
- posmaruj pupę noworodka odpowiednim preparatem (Sudocrem, Linomag, Bepanthen, Alantan) przy każdym przewijaniu,
- pupę noworodka przemywaj przegotowaną wodą, a nie chusteczkami,
- jak najczęściej zdejmuj noworodkowi pieluchę, by skóra mogła oddychać. Niech maluch poleży trochę na golaska,
- po kilku dniach odparzenie na pupie noworodka powinno ustąpić. Jeśli skóra będzie coraz bardziej czerwona, sucha, zacznie się łuszczyć, to znaczy, że odparzenie się nasila. Powinnaś wtedy zabrać dziecko do lekarza.

 

Bede mama

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

KY107054.jpg
Pielęgnacja
Pytania do dermatologa o przewijanie
Jak pielęgnować pupę niemowlaka podczas zmieniania pieluchy? Na pytania odpowiada dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak często trzeba zmieniać pieluszkę? dr n. med. Dorota Jenerowicz: Im częściej, tym lepiej. Zabrudzona i mokra pieluszka może przyczynić się do podrażnień. U noworodka, czyli dziecka w pierwszym miesiącu życia, powinno się ją zmieniać co najmniej co trzy godziny i zawsze od razu, gdy pojawi się kupka .  Czy zawsze trzeba myć pupę? dr n. med. Dorota Jenerowicz: Mycie pupy noworodka podczas przewijania to dobry sposób na uniknięcie odparzeń. Do mycia potrzebna jest ciepła woda (jak do kąpieli) oraz kostka myjąca lub płyn, które zapewnią odpowiednie pH skóry (kosmetyki dla dorosłych mogą podrażniać skórę dziecka). Namoczonym i namydlonym wacikiem oczyszcza się wszystkie fałdki. Po jednym ruchu wacik zmienia się na nowy. Przed założeniem czystej pieluszki skórę wystarczy osuszyć. Lepiej nie używać gąbek i myjek, bo trudno je utrzymać w czystości. Warto wiedzieć: Odparzenia - co jest prawdą, a co mitem? Jak przewijać dziewczynkę, a jak chłopca? dr n. med. Dorota Jenerowicz: U dziewczynek ważny jest kierunek mycia: prawidłowy to przód-tył (od cewki moczowej do pupy). W ten sposób zapobiega się zakażeniu układu moczowego bakteriami z kupki. Wacikiem przemywa się okolice krocza, zagłębienia, wargi sromowe i pupę. U chłopca najpierw myje się siusiaka (bez odciągania napletka). Potem zakamarki pod siusiakiem, wokół worka mosznowego i pod nim (w tych miejscach często dochodzi do odparzeń), pachwiny i pośladki. Białą wydzielinę, zwaną mastką, która zbiera się na krawędzi napletka , też trzeba usunąć. Kiedy można użyć chusteczek pielęgnacyjnych? dr n. med. Dorota Jenerowicz: Jeśli dziecko nie ma skłonności do podrażnień, można oczyścić mu pupę nawilżanymi chusteczkami pielęgnacyjnymi . Przydają się one przede wszystkim poza domem. Szukając odpowiednich dla noworodka, zwróć uwagę, by były wysokiej jakości. Dlaczego ważne...

081-02.jpg
Pielęgnacja
Kurs przewijania, czyli jak przewijać dziecko
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Co będzie Ci potrzebne? – Materacyk, na którym położysz niemowlę. – Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). – Oliwka albo krem przeciw odparzeniom. – Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa.       Chusteczki pielęgnacyjne Przewijanie bardzo ułatwiają chusteczki pielęgancyjne dla dzieci; a przy tym bardzo ładnie pachną Gdzie przewijać Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Zmiana pieluszki 1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. 2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to...

edipresse.PAI300000024.JPG
Edipresse
Pielęgnacja
Pieluchowe vademecum
Młodzi rodzice zwykle boją się kąpieli i przewijania. Z czasem okazuje się, że żadna z tych rzeczy wcale nie jest taka trudna, a znacznie większym problemem staje się wybór odpowiedniej pieluszki.

Niemowlęca pupka jest obiektem zachwytów i jednocześnie troski każdej świeżo upieczonej mamy. Nic dziwnego! Nie dość, że skóra w tym miejscu jest szczególnie wrażliwa, to jeszcze ciągle narażona na kontakt z wilgotną pieluszką. Dlatego o pupkę trzeba szczególnie starannie dbać . Bardzo ważne jest, żeby przestrzegać prawidłowych zasad w czasie zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej to wystarczy, by skóra maleństwa była zdrowa. No i jeszcze pozostaje kwestia pieluszki... Przeczytaj, jak wybrać najlepszą i jak jej używać. Jak często zmieniać pieluszkę? Im częściej, tym lepiej. Zabrudzona i mokra może przyczynić się do podrażnień. U noworodka, czyli dziecka w pierwszym miesiącu życia, powinno się ją zmieniać co najmniej co trzy godziny i zawsze od razu, gdy pojawi się kupka. Czy zawsze trzeba myć pupę? Lekarze mówią, że tak powinno się robić, bo mycie pupy podczas przewijania pozwala uniknąć odparzeń . Do mycia potrzebna jest ciepła woda ( jak do kąpieli ) oraz mydełko. Pamiętaj, że mydła dla dorosłych mogą podrażniać skórę malucha, dlatego sprawdź, od którego miesiąca życia dziecka jest zalecany dany kosmetyk. Namoczonym i namydlonym wacikiem oczyść wszystkie fałdki, po czym przemyj je nowym wacikiem nasączonym samą wodą. Przed założeniem czystej pieluszki osusz skórę, dotykając ręcznikiem miejsce przy miejscu (nie trzyj, bo niemowlęca skóra jest bardzo delikatna). Do mycia niemowlęcej pupki lepiej nie używaj gąbek i myjek, bo trudno utrzymać je w czystości. Jaką pieluchę założyć noworodkowi? Niektóre firmy mają specjalne pieluszki dla wcześniaków i noworodków, wykonane z wyjątkowo delikatnych materiałów. Są też pieluszki dla dzieci, którym nie zagoił się jeszcze pępuszek. Dzięki specjalnemu wycięciu nie ulega on podrażnieniu i łatwiej go pielęgnować. Jeśli jednak decydujesz się na zwykłe pieluszki bez...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz