Co sprzyja żółtaczce noworodkowej?
Żółtaczkę fizjologiczną ma większość nowo narodzonych dzieci. Jednak nie wszystkie. Sprawdź, jakie okoliczności zwiększają ryzyko pojawienia się żółtaczki u noworodka.
- Łucja Tolak
Niedotlenienie może nasilać żółtaczkę
Jeżeli podczas porodu dojdzie do niedotlenienia dziecka (np. gdy maluch okręcony jest pępowiną), jego wątroba może być mniej sprawna. W takim wypadkach częściej dochodzi do nasilenia żółtaczki. Ale, podobnie jak w każdej innej sytuacji, można ją skutecznie pokonać.
Gdy dziecko jest jeszcze w łonie mamy, tlen dostarczany jest mu poprzez łożysko. Transportem zajmują się erytrocyty, czyli czerwone krwinki. Po porodzie, kiedy maluch zaczyna oddychać płucami, erytrocyty przestają być potrzebne w tak dużej ilości. Zaczynają się rozpadać, a przy ich rozpadzie powstaje żółty barwnik – bilirubina. Trafia ona do wątroby. Tam jest przetwarzana i wydalana. Czasem jednak powstaje jej tak dużo, że wątroba noworodka nie daje sobie z nią rady. Wtedy jej nadmiar zostaje w organizmie. To w uproszczeniu żółtaczka fizjologiczna.
Zaburzona praca jelit zwiększa ryzyko żółtaczki
Dziecko, które urodziło się z infekcją, słabsze (np. w wyniku ciężkiego porodu) zwykle w pierwszych dobach życia mniej je i wydala mniej smółki (czyli tego co nagromadziło się w jelitach podczas życia płodowego). To także wpływa na podwyższenie stężenia bilirubiny.
Krwiaki porodowe mogą powodować pojawienie się żółtaczki noworodkowej
Aby wydostać się na świat, maleństwo musi przecisnąć się przez wąski kanał rodny. Czasami dochodzi wtedy do drobnych (niegroźnych) urazów główki, czyli krwiaków. Znajduje się w nich dodatkowa krew, która stanowi źródło bilirubiny. I wtedy też może być jej w organizmie więcej.
Konflikt serologiczny przyczynia się do podwyższenia stężenia bilirubiny
Ryzyko żółtaczki wzrasta, gdy ma miejsce konflikt serologiczny krwi. Dochodzi do niego, kiedy dziecko ma czynnik krwi Rh dodatni, a mama Rh ujemny. Może też wystąpić konflikt w układzie ABO, czyli w głównych grupach krwi, jeśli mama ma grupę np. 0, a dziecko A lub B. W efekcie także może dojść do silniejszej żółtaczki. Czasem zdarza się też tzw. żółtaczka cholestatyczna (poważniejsza niż fizjologiczna, częściej leczy się ją transfuzją krwi).