Z praktyki klinicznej, jak i badań naukowych wiemy, że w procesie stymulacji i stabilizacji funkcji ssania, smoczek spełnia często bardzo ważną rolę terapeutyczną. Wprowadzenie smoczka uspokajającego jest szczególnie istotne u noworodków urodzonych przedwcześnie, dzieci wykazujących zaburzenia funkcji związanych z nieprawidłowym poborem pokarmu zarówno z piersi jak i z butelki. Prawidłowo i indywidualnie dobrany smoczek wpływa na aktywizację sensomotoryczną w obrębie jamy ustnej jak i całego ciała, wycisza, redukuje ból, płacz dziecka, sprzyja przyrostowi wagi, zmniejsza stres, napięcie mięśniowe, skraca czas karmienia przez sondę, przyspieszając przystawienie dziecka do piersi lub karmienie butelką. Badania na wcześniakach sugerują pozytywny wpływ ssania nieodżywczego (czyli takiego ssania, które nie służy zaspokojeniu głodu ) na późniejszy prawidłowy rozwój dziecka1.
Dobry smoczek do uspokajania powinien poddawać się naturalnie występującym w jamie ustnej dziecka naciskom, jednym słowem powinien układać się podobnie jak proteza, ponieważ jest w ustach dziecka znacznie dłużej niż smoczek do karmienia.

Reklama
materiały partnera

W 1956 r stomatolog Dr med. A. Müller i ortodonta Prof. dr dr W. Balters, podjęli próbę opracowania anatomicznego smoczka, kształtu, który przyczyni się do zredukowania nieprawidłowości związanych z jedzeniem, wadami zgryzu i zaburzeniami mowy. Poddano analizie fakt, że dzieci długo karmione piersią, z jednoczesnym rozważnym i uzasadnionym stosowaniem smoczka uspokajającego, są w mniejszym stopniu zagrożone wadami zgryzu, lepiej jedzą i rozwijają się. Pierś matki idealnie dostosowuje się do jamy ustnej dziecka, zmieniając swój kształt, w początkowej fazie zasysania, chwytania brodawki i budowania podciśnienia z okrągłej na ukształtowaną anatomicznie w fazie kompresji, głębokiego i komfortowego ssania, połykania i oddychania. Asymetryczny kształt brodawki sutkowej w czasie karmienia piersią jest wzorem dla wszystkich smoczków NUK do dzisiejszego dnia.

materiały partnera

Wyprofilowana, sercowata tarczka smoczka przylegająca do ust dziecka stymuluje mięsień okrężny warg i receptory sensoryczne, pobudzając odruchy wargowe, odpowiadające za chwytanie brodawki sutkowej oraz smoczka podczas karmienia, pracę języka. Tarczka powinna przykrywać usta dziecka, sprzyja to wyciszeniu i koncentruje dziecko na ssaniu. Dzięki otworom w tarczce zachowany jest przepływ powietrza. Dla dzieci o wrażliwej skórze ze skłonnością do podrażnień zaleca się smoczki uspokajające z tarczką otwartą (np. NUK Space) lub wykonaną z delikatnego, miękkiego silikonu (np. NUK Sensitive).

materiały partnera

Marka NUK ma w swojej ofercie szeroki wybór anatomicznych smoczków uspokajających (link >>> TUTAJ) oraz specjalistyczne produkty dla szpitali przeznaczone dla dzieci przedwcześnie urodzonych, mających problemy z przyjmowaniem pokarmu, a także dla zdrowych noworodków (link >>> TUTAJ). Produkty te są opracowywane we współpracy z ekspertami w dziedzinie medycyny, zawsze na podstawie najświeższej naukowej wiedzy.

materiały partnera

* Niezależne badanie rynku (50 położnych, 50 pediatrów, 50 ortodontów), Niemcy, 2017 r.
1 When is the use of pacifiers justifiable in the baby-friendly hospital initiative context? A clinician's guide; Non-nutritive sucking for promoting physiologic stability and nutrition in preterm infants

Zobacz także
Reklama

Materiał powstał z udziałem firmy BabyLand, dystrybutora marki NUK

Reklama
Reklama
Reklama