Co wiesz o bucikach - test
Teraz, gdy dziecko samodzielnie zaczyna stawiać pierwsze kroki, potrzebuje dobrych butków na wiosenne spacery. Przetestuj swoją wiedzę, zanim wyruszysz do sklepu.
Dla malca, który niedawno zaczął stawiać pierwsze kroczki, zwykły spacer jest niemal jak egzotyczna wyprawa dla ciebie. Na dworze jest przecież tyle rzeczy godnych uwagi, których nie ma w domu i do których chce się dotrzeć samodzielnie. Niewygodne buciki nie mogą w tym przeszkadzać.
Wybór tych najlepszych dla twojego małego odkrywcy ułatwi ci nasz test.
1. Najlepszy model buta na spacer dla rocznego dziecka to:
a) krótkie półbuty do kostki
b) wysokie trzewiki za kostkę
c) ozdobne balerinki na cienkiej podeszwie
DOBRA ODPOWIEDŹ: B
Dzieci poniżej trzeciego roku powinny nosić buciki z wyższą cholewką, sięgającą powyżej kostki. Taki but sprawia, że stopa uczącego się chodzić malca jest dobrze trzymana. Dzięki temu maluch stabilnie stawia kroki (odpadają kłopoty z nietrzymającym się nogi butem).
2. Bucik dla malucha powinien być wykonany z:
a) syntetycznej skóry (zwanej ekologiczną)
b) kolorowego tworzywa gumowego
c) naturalnej skóry lub specjalnego oddychającego materiału
DOBRA ODPOWIEDŹ: C
Wierzch bucika powinien być wykonany ze skóry lub nieprzemakalnego materiału typu goretex (sympatex), ewentualnie wysokiej jakości materiału tekstylnego (ale dotyczy to raczej kapciuszków niż trzewików na wiosenne spacery). Gwarantuje to, że buciki będą przewiewne, więc nóżka dziecka nie będzie się pocić i odparzać. Miękkie materiały bardzo dobrze dopasują się do anatomicznego kształtu stopy.
3. Wewnątrz bucika powinna być specjalna wyściółka:
a) tak, żeby pochłaniała pot, który wydziela stópka dziecka
b) niekoniecznie, nie ma to żadnego znaczenia
c) nie, może ona sprawić, że butki nie będą wygodne
DOBRA ODPOWIEDŹ: A
Specjalna miękka wyściółka wewnątrz bucika nie tylko zapewni wygodę chodzenia, ale także wchłania wilgoć, która powstaje, gdy nóżka malca się poci. Zbyt dużo wilgoci, która pozostaje na stópce dziecka, może sprawić, że rozwiną się drobnoustroje, które mogą spowodować grzybicę. Niektóre buciki są także nad kostkami wyłożone miękką wkładką z pianki. Zapewnia ona większą stabilność w stawie i zapobiega otarciom.
4. Sztywny zapiętek to jest:
a) część bucika, która utrzymuje stopę w prawidłowym położeniu
b) gruba skóra na pięcie
c) pasek będący zapięciem buta
DOBRA ODPOWIEDŹ: A
To tylna część bucika, która utrzymuje piętkę dziecka w prawidłowym położeniu. Zapiętek (szewc nazwałby go zakładką) musi być odpowiednio sprężysty, by pięta nie przesuwała się na boki i nie wykoślawiała bucika. To ważne nie tylko ze względu na wygodę malucha podczas chodzenia, ale także z powodów zdrowotnych – stopa w prawidłowym położeniu nie zdeformuje się, a dziecko uniknie bolesnych otarć.
[CMS_PAGE_BREAK]
5. Podeszwa buta musi być elastyczna po to, żeby:
a) nóżka się nie męczyła
b) łatwiej było chodzić po piasku
c) stopa dobrze wyczuwała nierówności podłoża
DOBRA ODPOWIEDŹ: A
Spód bucika musi się łatwo zginać, zwłaszcza w miejscu, w którym podczas chodzenia zgina się stópka dziecka. Gdy jest sztywny, powoduje większe zmęczenie dziecięcych nóżek podczas chodzenia, może też być przyczyną nieprawidłowego rozwoju stopy. Podeszwa powinna być też lekka i antypoślizgowa.
6. Lekkie skórzane buciki nadają się do chodzenia po domu:
a) nie, dziecko powinno chodzić w klapkach
b) tak, to doskonałe obuwie zastępujące tekstylne wysokie kapciuszki
c) dziecko może chodzić jedynie w antypoślizgowych skarpetkach lub boso
DOBRA ODPOWIEDŹ: B
W domu tylko przez pierwsze dwa, trzy miesiące samodzielnego poruszania się dziecko może chodzić w ciepłych skarpetkach z antypoślizgowym spodem. Później jednak także w domu maluch powinien mieć na nóżkach tekstylne kapciuszki lub lekkie skórzane buciki – w obu przypadkach koniecznie ze sztywnym zapiętkiem! Boso może biegać tylko po miękkim podłożu, np. puszystym dywanie, a gdy jest ciepło – po trawie, piasku.
7. Buciki dla małego dziecka powinny mieć czubek:
a) jakikolwiek, to obojętne
b) wąski, bo to teraz modne
c) szeroki i wzmocniony
DOBRA ODPOWIEDŹ: C
Szeroki czubek jest konieczny, bo buty nie mogą ściskać, a stópka dziecka jest szeroka. Maluch musi też swobodnie poruszać paluszkami. Nosek buta powinien być wzmocniony, aby w razie potknięcia dziecko nie obiło sobie paluszków. Warto również zwrócić uwagę na zapięcie – najlepiej, by buciki były sznurowane (lub zapinane na rzepy) niemal od samego czubka. To ułatwia ich wkładanie i właściwe dopasowanie do stopy.
Do sklepu z maluchem
• Zabierz pociechę na zakupy – bucików nie kupuj na oko. Na nic zda się też patyk długości stopy, bo buty muszą być dopasowane do szerokości stopy, tym bardziej że u większości dzieci są one pulchne. Sprawdź koniecznie, czy podeszwa wybranego trzewika jest elastyczna.
• Poproś sprzedawcę, by zmierzył długość stopy dziecka. W dobrych sklepach są specjalne miarki. Bucik powinien być o około 1 cm większy niż długość stópki dziecka.
• Przymierz but. Przyda się pomoc drugiej osoby, która zajmie uwagę dziecka czymś innym, żeby się nie wyrywało.
• Pozwól maluchowi przejść się w nowych butach. Obserwuj, czy dobrze mu się chodzi. Jeśli masz wątpliwości, przymierzcie buciki o rozmiar większe lub mniejsze.
Konsultacja: Barbara Skrzyńska, antropolog, pracuje w Instytucie Przemysłu Skórzanego Oddział w Krakowie, jest członkiem komisji, która przyznaje obuwiu dla dzieci znak Zdrowej Stopy.