O pewnej dojrzałości powłoki skórnej możemy mówić około 3. roku życia dziecka. Wcześniej, jeśli lekarz nie stwierdził żadnych chorób (AZS, alergia itp.), przyjmuje się, że skóra jest zdrowa, ale niedojrzała. Dlatego tak często pojawiają się na niej zmiany nie będące objawami choroby, a jedynie świadczące o naruszeniu wrażliwej powłoki.
Jakie są najczęstsze problemy niedojrzałej skóry i jak sobie z nimi radzić?

Reklama

1. Przesuszenia

Skóra noworodków i niemowląt jest cieńsza i bardziej przepuszczalna niż skóra dorosłego człowieka, dlatego łatwo się wysusza. Stąd konieczność dodatkowej ochrony przed słońcem, mrozem czy wiatrem. Sucha, szorstka skóra jest mniej odporna niż zdrowa i łatwiej ulega podrażnieniom oraz uszkodzeniom, np. otarciom.
Rozwiązanie: w okresach wzmożonej suchości szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie skóry, ale także troska o jej ukojenie i odbudowę uszkodzonego naskórka. Jeśli na skórze dodatkowo pojawiają się zmiany, np. pęcherzyki, nadżerki, łuszczące się plamy – koniecznie trzeba skonsultować je z lekarzem. Może okazać się, że maluch jest atopikiem lub alergikiem.

2. Zaczerwienienie skóry

W przypadku noworodka może być to rumień. U wielu maluszków w drugiej, trzeciej dobie po porodzie pojawiają się czerwone plamy. Nie do końca wiadomo jaka jest ich przyczyna – prawdopodobnie to pozostałość po narodzinach. Tego typu zmiany ustępują samoistnie około 7-10 dni po porodzie.
Rozwiązanie: Ważna w tym czasie jest jedynie uważność na temperaturę, by nie przegrzać maluszka. Jeśli zaczerwienienia pojawiają się na plecach, w pachwinach, brzuchu, udach, z tyłu głowy – mogą być to potówki, których przyczyną jest zbyt ciepłe ubieranie dziecka i za wysoka temperatura panująca w pokoju.

Redakcja/mat. pras.

3. Krostki, grudki, zaskórniki

Tego typu zmiany skórne są dość powszechne u niemowląt. Ich przyczyny są różne – zazwyczaj jest to efekt działania hormonów, które maluszek otrzymał jeszcze w łonie mamy. Czasem dodatkowo reakcja na kosmetyki. Większość tych problemów ustępuje po ukończeniu przez malca roku.
Rozwiązanie: W tym czasie niezbędna jest prawidłowa higiena malucha. Nie tylko kąpiel z użyciem bezpiecznych, niedrażniących i delikatnych kosmetyków, ale również pielęgnacja po kąpieli. Idealnie sprawdzą się emolienty, których rolą jest zmiękczanie skóry, natłuszczanie oraz nawilżanie skóry. Mają również koić i łagodzić podrażnienia. Jeżeli jednak zmiany te niepokoją cię, nie ustępują – skonsultuj się z pediatrą lub dermatologiem.

4. Ciemieniucha

To jeden z najczęstszych problemów skórnych u niemowląt – ciemieniuchę miewa nawet 2/3 dzieci. Objawia się obecnością żółtych tłustych łusek na główce (czasem również w górnej części pleców oraz w okolicach brwi), które powstają między włoskami dziecka. Mogą wyglądać jakby skóra była pokryta skorupką. Powstaje, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo łoju, który łączy się ze złuszczonym naskórkiem.
Jest to przypadłość, która nie jest ani bolesna, ani nieprzyjemna dla dziecka. Nie boli i nie swędzi, jednak wygląda dość nieestetycznie. Poza tym nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych skóry, w tym również zakażenia drobnoustrojami.
Rozwiązanie: Skórę należy odpowiednio zmiękczać a naskórek usuwać szczoteczką z miękkiego włosia. Ciemieniucha może powracać, mimo prawidłowej pielęgnacji, dlatego trzeba czujnie obserwować skórę maluszka.

Zobacz także

5. Odparzenia

Zwykle takie zmiany pojawiają się w okolicach okołopieluszkowych, czyli tam, gdzie skóra ma kontakt ze składnikami drażniącymi, takimi jak choćby mocz. Wilgotna pieluszka, nieprzewiewane ubranko czy nieodpowiednia pielęgnacja mogą doprowadzić do zaczerwienień, a jeśli skóra nie zostanie szybko wyleczona, mogą pojawić się również nadżerki.
Rozwiązanie: Nie tylko, by łagodzić podrażnienia, ale również po to, by im zapobiegać, wskazane jest stosowanie kremu przeciw odparzeniom. Zawarty w nim tlenek cynku łagodzi powstałe stany zapalne oraz tworzy ochronę przed niepożądanym wpływem wilgoci. Warto stosować go po kąpieli, jak i podczas codziennej toalety. Wystarczy nanieść niewielką ilość kremu na oczyszczoną skórę pośladków oraz miejsc stykających się z pieluszką i dokładnie wsmarować.

Kluczowa w przypadku niemowląt i małych dzieci jest prawidłowa pielęgnacja. Odpowiednio dobrane kosmetyki zatroszczą się o delikatną skórę nie narażając jej na wystąpienie zbędnych nieprawidłowości.

Redakcja/mat. pras.
Reklama

Oillan Baby to seria hipoalergicznych kosmetyków przeznaczona do pielęgnacji skóry maluszków już od pierwszych dni życia. Wszystkie produkty w tej linii zawierają naturalne składniki, pozbawione są kompozycji zapachowych, barwników oraz syntetycznych konserwantów. Zostały przetestowane alergologicznie i dermatologicznie pod nadzorem lekarzy klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z udziałem osób z alergicznymi chorobami skóry.

Artykuł powstał z udziałem marki Oillan

Reklama
Reklama
Reklama