Dziecięca skóra jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia, odparzenia czy reakcje alergiczne. Jak z nimi walczyć? Przede wszystkim należy poznać "wroga", by wiedzieć jak trafić w jego czuły punkt. A z podrażnieniami czy nadmiernym przesuszeniem naprawdę można się uporać. To ważne nie tyle z estetycznego, co zdrowotnego punktu widzenia – skóra to największy organ, przez który dziecko w pierwszych latach życia poznaje świat i jej integralność nie może być naruszona.

Reklama

Przyczyny powstawania podrażnień

Przyczyny te można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne najczęściej są wynikiem uwarunkowań genetycznych i zaliczamy do nich np. skłonność do przesuszonej skóry, reakcji alergicznych czy atopowego zapalenia skóry (AZS). Również to, co je dziecko i jakie leki przyjmuje, wpływa na stan jego skóry. Podrażnienia mogą być także wynikiem bezpośredniego kontaktu skóry z alergenami (np. środki zapachowe czy konserwujące) oraz substancjami drażniącymi (np. detergenty) – wtedy mówimy o czynnikach zewnętrznych. Na stan skóry wpływa także promieniowanie UV, zbyt niska wilgotność powietrza w mieszkaniu, nieodpowiednie ubrania (zbyt ciasne, ze sztucznych materiałów) a nawet obecność w pokoju dziecka... niektórych roślin.

"Klasyczne" objawy

W zależności od przyczyny, podrażnienia mogą przybierać różne formy. Najczęściej na skórze dziecka pojawia się zaczerwienienie (czyli rumień) i/lub wysypka, której towarzyszy uczucie świądu. U maluszków chorych na wspomniane AZS na skórze z reguły widoczne są drobne grudki, a także pęcherzyki wypełnione płynem, które mogą pękać i sączyć. Suchość skóry objawia się zaś przede wszystkim jej łuszczeniem, a w cięższych przypadkach pękaniem.

Pielęgnacja podrażnionej skóry

Codzienna pielęgnacja podrażnionej skóry musi być kompleksowa i naprawdę... codzienna. Każdy pojedynczy zabieg ma niebagatelny wpływ na to, w jakim będzie stanie. Kąpiel nie może być za długa, a woda nie może być za ciepła, bo nic nie wysusza tak, jak... woda właśnie. Produkty do kąpieli muszą być oczywiście dedykowane dzieciom (informacje tego typu widoczne są na opakowaniu), "dorosłe" kosmetyki warto zostawić dla rodziców. Po myciu? Osuszanie skóry (przed dotykanie ręcznikiem a nie pocieranie) i aplikacja dostosowanego do potrzeb produktu z grupy emolientów, czyli preparatów natłuszczająco-nawilżających. Ale pielęgnacja skóry nie kończy się tylko na "myciu i smarowaniu". Zapobieganie podrażnieniom i ich leczenie obejmuje także kontrolę diety dziecka czy unikanie czynników drażniących. Niebagatelne znaczenie ma zatem dobór środka do prania i płukania ubranek, pościeli czy pluszaków. "Dorosłe" detergenty, podobnie jak "dorosłe" mydła czy szampony nie mają racji bytu. Dla tego celu tworzone są specjalne linie hipoalergicznych środkow, nieuczulających, testowanych dermatologicznie, które dbają o jakość pranych tkanin oraz bezpieczeństwo dla skóry dzieci, takie jak np. płyn do płukania Silan Sensitive, który uzyskał znak „Produkt przyjazny alergikom”. Kremowa formuła Silan Sensitive została przebadana dermatologicznie i uzyskała rekomendację Fundacji Europejskiego Centrum Badań nad Alergiami. Silan Sensitive (dedykowany także dzieciom od 6. m. ż.) dostępny jest w dwóch delikatnych wariantach – Sensitive oraz Rose & Silk Extracts z zawartością ekstraktów z róży i jedwabiu. Ponadto, w pokoju malca lepiej zamontować rolety niż powiesić zasłony, zdecydować się na panele a nie dywan a mebelki myć wodą z mydłem niż jakimś popularnym środkiem w sprayu. Uwaga także na niektóre rośliny doniczkowe czy odświeżacze powietrza – na kontakt z nimi skóra dziecka także może reagować podrażnieniem.

Reklama

Podziel się z nami swoją opinią na temat płynu Silan Sensitive - zapraszamy do dyskusji na forum.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama