Emolienty na medal!
Aby zapobiegać problemom ze skórą u maluszków, a także łagodzić te, które już się pojawiły, niezbędna jest pielęgnacja skóry specjalnymi środkami nawilżającymi i natłuszczającymi – emolientami. Czym są i czemu nie powinno – zwłaszcza jesienią i zimą – zabraknąć ich (nie tylko) w dziecięcych kosmetyczkach?
- Artykuł sponsorowany
Zanim przejdziemy do tego, dlaczego emolienty zbierają tyle pochwał, przypomnijmy co kryje się pod tą (nadal zbyt często) tajemniczą nazwą. Emolienty – od łacinskiego emolliere, czyli zmiękczać – to preparaty pielęgnacyjne, które są polecane przez pediatrów i dermatologów do codziennej, regularnej pielęgnacji suchej, wrażliwej skóry dzieci i dorosłych. Emolienty występują w różnych postaciach: kremów, maści, płynów i olejków do kąpieli, żeli i kostek toaletowych do mycia.
Zasługi nie do przecenienia
Niestety nie wszystkie dostępne na rynku emolienty działają tak wszechstronnie. Tylko nowoczesne emolienty, takie jak preparaty Emolium, zapewniają kompleksowe – pełne i długotrwałe – działanie na czterech płaszczyznach. Co to znaczy? Emolienty:
• pomagają odbudować uszkodzony płaszcz hydrolipidowy skóry;
• uzupełniają ubytki w lipidach substancji międzykomórkowej;
• zapewniają prawidłowe uwodnienie warstwy rogowej naskórka;
• zmniejszają transepidermalną (przeznaskórkową) utratę wody oraz dostarczają substancje wiążące wodę;
• ograniczają świąd.
Pielęgnacja skóry dziecka, jak również rodzica, emolientami powinna być stosowana stale: nie można ograniczać jej tylko do okresów nasilenia suchości skóry i zaostrzenia podrażnień. Musi być prowadzona także zapobiegawczo, gdy skóra powraca do równowagi. Osoby, które miały w dzieciństwie problemy z suchością skóry powinny przez całe życie używać do pielęgnacji emolientów. jest to istotne zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy to w wyniku działania centralnego ogrzewania objawy suchości skóry nasilają się. Kosmetyki może polecić lekarz lub farmaceuta, ale o ostatecznym wyborze powinno się decydować po przetestowaniu, jak skóra reaguje na konkretny produkt. Wiele firm dostarcza próbki dla pacjentów do aptek, po to, by mogli sprawdzić, czy skóra dobrze reaguje na preparat. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry dzieci powinny mieć atest uprawnionej do wydawania takich opinii instytucji, np. Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.
Jak stosować kosmetyki Emolium?
Oto kilka uniwersalnych zasad pielęgnacji malucha:
• Higiena ciała – mycie i kąpiel
Mycie oraz kąpiele emoliencyjne to podstawowa i skuteczna forma pielęgnacji skóry suchej i podrażnionej. Preparaty do mycia i kąpieli, oprócz właściwości myjących, mają również działanie nawilżające i natłuszczające. W trakcie kąpieli nie należy używać mydła. Woda stosowana do mycia i kąpieli nie powinna przekraczać temperatury 37-37,5°C – zbyt wysoka temperatura wody wysusza i podrażnia skórę, a zbyt niska może wywołać przeziębienie. Czas trwania kąpieli nie powinien być dłuższy niż 10-15 minut, a odpowiednia temperatura w łazience to 22-23°C. Kąpiel przeważnie przeprowadza się 1 raz dziennie.
• Higiena włosów i skóry głowy
Do suchej skóry głowy należy stosować Szampon nawilżający. Nie ma reguły co do częstotliwości mycia głowy. Szamponu nawilżającego należy używać w zależności od potrzeby – jest przeznaczony również do codziennego stosowania. Szampon nawilżający pielęgnuje skórę głowy, uzupełniając niedobory składników odżywczych i nawilżających oraz odbudowuje strukturę włosa poprzez jego nawilżenie. Zaletą szamponu nawilżającego, oprócz właściwości myjących, jest utrzymanie fizjologicznego pH skóry i brak działania drażniącego oczy. Szampon nawilżający Emolium nie powoduje przetłuszczania włosów i skóry głowy.
• Pielęgnacja po kąpieli
Ciało należy osuszyć przykładając ręcznik bez pocierania skóry. Ręcznik powinien być wykonany z miękkiej bawełny. W ciągu następnych kilku minut smarujemy skórę odpowiednim emolientem (twarz – kremem, ciało – emulsją). Ochroni to nawilżoną podczas kąpieli skórę przed wtórnym przesuszeniem i ograniczy swędzenie. Preparaty te dzięki swojej unikatowej recepturze długotrwale odżywiają i regenerują nadmiernie wysuszoną skórę, przywracając jej naturalną funkcję ochronną. Regularna pielęgnacja emolientami chroni również skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.