Dziecięce ciuszki kuszą różnymi fasonami. Zastanawiasz się, które z nich wybrać? Podpowiemy ci, jakie ubranka sprawdzą się w domu i na letnim spacerze.

Reklama

W co najlepiej ubierać noworodka?
W miękką bawełnianą koszulkę, śpioszki albo w body oraz pajacyk. Kompletując wyprawkę, nie kupuj wielu ubranek na 56 cm, gdyż malec szybko z nich wyrośnie. Zaopatrz się najwyżej w dwa takie komplety.

Ciuszki powinny być za duże czy akurat?
Przede wszystkim nie mogą krępować ruchów, swobodnie musi się pod nimi mieścić pieluszka. Za ciasne ubranko nie tylko utrudnia maleństwu swobodne poruszanie się, może także spowodować przyjmowanie nieprawidłowej pozycji. Ciuszki nie powinny też być za luźne, bo gdy dziecko się porusza, nadmiar materiału może się zwijać i tworzyć uwierające zagniecenia.

Jakiego typu zapięcia są najlepsze?
Nie powinny drapać ani uciskać skóry, a w ubrankach dla noworodków nie mogą być umieszczone na pleckach. Wygodne są koszulki wiązane z boku. Body i bluzeczki wkładane przez głowę powinny mieć szeroki otwór na nią, bo małe dzieci nie lubią, gdy naciąga im się przez głowę ciasne ubranko. Taki ciuszek przed zakładaniem trzeba też rozciągnąć w rękach. Zmianę pieluszki ułatwią śpioszki zapinane w kroku.

Wszystkie rzeczy muszą być z bawełny?
Dla małych niemowląt najlepsza jest czysta bawełna. Dla starszych bielizna (to, co ściśle przylega do ciała) też powinna być bawełniana. Śpioszki i pajacyki mogą mieć sztuczne domieszki – dzięki nim nie rozciągają się w praniu. Wybieraj jednak te, które mają nie więcej niż 20 proc. innych materiałów.

Zobacz także

Czym przykrywać malucha?
Noworodka najlepiej flanelowym kocykiem w poszewce. Jeśli w domu jest chłodno, przyda się kocyk z polaru. Na noc lub na spacer w wietrzny dzień możesz maluszka zawinąć w cienki rożek na rzepy. Dzieci niespokojne czują się bezpieczniej i mniej płaczą, gdy są tak otulone. Dla starszego niemowlęcia na noc wygodniejszy jest śpiworek – dziecko się w nim nie rozkopie. W czasie spaceru w gorący dzień przykrywaj smyka tetrową pieluszką lub bawełnianym prześcieradłem, ale w odwodzie miej też polarowy kocyk. Może się przydać podczas spaceru między drzewami, gdzie z reguły jest chłodniej niż na otwartej przestrzeni. Polar to tkanina skonstruowana na wzór niedźwiedziego futra – jest przewiewny i świetnie chroni ciało przed utratą ciepła.
[CMS_PAGE_BREAK]

Jakie czapeczki wybierać?
W domu niemowlę nie musi mieć okrytej główki. Tylko po kąpieli możesz mu włożyć cieniutką bawełnianą czapeczkę. Jeśli wychodzicie na dwór, zakładaj maluchowi czapeczkę z dużym daszkiem albo kapelusik.

Co zakładać raczkującemu smykowi?
Najlepsze są pajacyki lub ogrodniczki z bawełnianej, grubszej dzianiny (aby nie wycierały się na kolankach) albo grube śpioszki. Jeśli są cienkie, powinny mieć dodatkowe wzmocnienia na kolanach. Unikaj ubranek z gumką w pasie, gdyż zsuwają się albo wpijają w ciało. Na stópki wkładaj dziecku skarpetki z antypoślizgowym wzorkiem – raczkujące niemowlę może próbować wstawać. Buty są niepotrzebne i utrudniają raczkowanie. Nie wkładaj ich malcowi.

Jak sprawdzić, czy dziecku jest ciepło?
Dotknij karku. Jeśli jest chłodny, to znak, że trzeba przykryć malca. Jeśli spocony – dziecku jest zdecydowanie za gorąco – wtedy możesz zdjąć jedną warstwę ubranka lub rozpiąć kilka guzików. Jeśli szkrab jest bardzo spocony (i masz taką możliwość), może lepiej po prostu go przebrać. Wybierz miejsce osłonięte od wiatru.

Pierwsze buciki
Przychodzi na nie pora, kiedy malec może już chodzić sam na spacerze. Buciki muszą być trochę większe od stopy malca (między piętką a butkiem powinien się zmieścić twój palec) i wykonane z materiału przepuszczającego powietrze (skórki, sympateksu). Dobre buty to takie, które mają:
- sztywny zapiętek,
- miękką anatomiczną wkładkę
- szerokie czubki
- grubą, ale elastyczną podeszwę
- dobre zapięcie – może być zarówno sznurowane, jak i zapinane na rzepy

tm_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama