Reklama

Sama zobaczysz, w jak wielu sytuacjach właśnie ona okazuje się najlepszym przewodnikiem.

Reklama

Nowoczesne akcesoria dla niemowląt, zabawki, chodziki, żywność wzbogacona witaminami, środki czystości, które niszczą bakterie – wszystkie te „wynalazki” znacznie ułatwiły życie młodym mamom. Korzystając z nich, nie zapominaj o tym, co nie tylko wygodne i nowoczesne, ale i zgodne z naturą. W wielu decyzjach możesz kierować się przeczuciem.

...warto nosić malca w chuście
Duża, bawełniana chusta w pierwszych miesiącach życia maleństwa jest znacznie lepsza niż nosidełko. Jak twierdzą ortopedzi, nie obciąża ona słabego jeszcze kręgosłupa dziecka. To także świetny pomysł na bycie z niemowlakiem przez cały czas (niektóre dzieci odkładane do łóżeczka od razu płaczą). Zresztą maleństwo najlepiej czuje się przy mamie, jakby wiedziało, że wtedy jest bezpieczne. Chustę kupisz np. w sklepach dla kobiet w ciąży i młodych mam.

...lepiej jest karmić piersią
Mleko modyfikowane znajdziesz dla każdego malca: alergicznego, gorzej przybierającego na wadze i tego, któremu się ulewa. Dobrane do wieku dziecka i wzbogacone nowo odkrytymi składnikami, prebiotykami, probiotykami, kwasami tłuszczowymi. Ale nic nie jest tak dobre jak mleko mamy. Dlatego przez pierwsze pół roku możesz śmiało karmić smyka jedynie piersią. Dostaje wtedy tylko to, co najlepsze.

...można się bawić bez zabawek
Kolorowe, grające, mówiące po polsku zabawki są fantastyczne. Ale tak naprawdę dla maluszka najwspanialsza do zabawy jesteś... ty! To ty masz tysiące pomysłów na wyliczanki, piosenki. Gadająca i świecąca żaróweczkami gra nigdy nie zastąpi ciebie.

...nie warto przesadzać z higieną
Telewizyjne reklamy straszą bakteriami, które zalegają na podłodze w kuchni i toalecie. Ach, jakie to groźne dla małego szkraba! Raczkujące dziecko zaraz się czymś zarazi... Bez przesady. To prawda, że przy maluszku trzeba szczególnie dbać o higienę. Ale jej nadmiar, a także codzienne czyszczenie podłogi chemikaliami może powodować alergie. Życie w sterylnym mieszkaniu sprawia, że układ odpornościowy szkraba przestaje dobrze pracować.

...smyk potrzebuje więcej czasu
Dziecko powinno się rozwijać w swoim tempie i po kolei opanowywać wszystkie umiejętności. Nie przyspieszaj ich i nie próbuj stawiać malucha na nóżki. Pełzanie i raczkowanie po podłodze to najlepsze ćwiczenie wszystkich mięśni. Poprawia koordynację ruchową, chroni przed późniejszymi skrzywieniami kręgosłupa, a nawet przed dysleksją! Kusi cię, by kupić chodzik dla swojego ośmio-, dziewięciomiesięcznego malca? Jest niezdrowy dla jego kręgosłupa. Poza tym, dziecko ma ogromną frajdę, gdy biega na czworakach.
[CMS_PAGE_BREAK]
...są powody do niepokoju
W wypadku maleńkich dzieci lepiej dmuchać na zimne, niż coś zlekceważyć. Dlatego jeśli coś cię niepokoi, nie snuj domysłów, tylko skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że nawet niewinna infekcja (np. katar czy stan zapalny wokół pępuszka) może być dla maluszka niebezpieczna. Staraj się jednak nie panikować, bo w stresie trudno działać racjonalnie. Stosuj się do zaleceń lekarza i nie bądź osobą Co Zawsze Wie Lepiej.

...nie musisz być taka jak inni
Spośród tysięcy rad na temat wychowywania dzieci wybierz te, które uważasz za słuszne i wykonalne. Pamiętaj, nie ma idealnego uniwersalnego przepisu na wychowanie dziecka. Niech twoja intuicja podpowie ci, co dla smyka i ciebie będzie lepsze: spanie razem czy osobno, używanie smoczka czy trzymanie się od niego z daleka, jedna czy dwie drzemki itd. Każdy malec jest inny, więc nie każdą, nawet dobrą radę da się zastosować w każdej sytuacji.

Szukaj wsparcia
To ważne. Kiedy bowiem nie zamykasz się w sobie, tylko otwarcie mówisz o swoich lękach i wątpliwościach, jesteś dużo pewniejsza w kontaktach z maleństwem. Komu, oprócz najbliższych, możesz się zwierzać? Korzystaj choćby z różnego rodzaju forów dla mam (np. na portalu: www.mamacafe.pl). Wymiana myśli z osobami, które mają podobne przeżycia, to sprawdzone lekarstwo na stres!

Reklama

Bezpieczny smyk
Nie bój się dziecka – ono wcale nie jest aż tak kruche, jak sądzisz. Oczywiście musisz być ostrożna, ale nie zrobisz mu krzywdy podczas przewijania czy kąpieli. Po prostu bądź delikatna i pamiętaj o kilku zasadach:
- Podtrzymuj dziecku główkę, gdy nosisz je na rękach. Rób tak do końca trzeciego miesiąca życia bobasa.
- Nie unoś malca za nóżki podczas zmieniania pieluchy, bo to szkodzi stawom biodrowym (trzeba podłożyć dłoń pod pośladki malucha
i po prostu unieść pupę).
- Nie zostawiaj bobasa samego na przewijaku. Nawet takiego, który nie potrafi jeszcze samodzielnie się obracać. Zdarza się bowiem, że pierwszy obrót smyk robi właśnie na przewijaku, a wtedy mógłby spaść.
- Bądź ostrożna podczas kąpieli. Ustaw wanienkę na stabilnej podporze (zsunięte krzesła wykluczone!), sprawdź temperaturę wody (powinna mieć 37°C), pewnie trzymaj malca jedną ręką (włóż ją pod jego plecki, tak by leżał na twoim przedramieniu), a myj drugą.

Reklama
Reklama
Reklama