AZS to przewlekła choroba alergiczna, którą charakteryzują naprzemiennie występujące okresy nasilenia i ustępowania jej objawów. Dolegliwość ta jest niezwykle uciążliwa dla dorosłych, a tym bardziej dla dzieci, którym ciężko jest zapanować nad świądem skóry, powodowanym przez pęcherzyki i grudki, pojawiające się na powierzchni skóry. Niestety ich drapanie zaognia stan zapalny, a nowo powstałe rany niejednokrotnie ulegają nadkażeniu. Taki stan rzeczy może utrudniać dziecku normalne funkcjonowanie, powodować ból i kłopoty ze snem.

Reklama

Jak pomóc maluchowi radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry? Przede wszystkim - oprócz specjalistycznego leczenia dermatologicznego - konieczne jest dbanie o prawidłową pielęgnację na każdym poziomie. Podpowiadamy, o czym muszą pamiętać rodzice malucha dotkniętego tą chorobą.

1. Nie przegrzewaj dziecka

Przegrzane dziecko intensywniej się poci, a to z kolei wzmaga świąd skóry. Wraz z potem z organizmu wydalane są szkodliwe produkty przemiany materii, na bazie których mogą rozwijać się bakterie. W połączeniu z otwartymi ranami, ryzyko ich nadkażenia drastycznie wzrasta.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim nie ubieraj dziecka zbyt ciepło, zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, w których się znajduje (powinna wynosić ok. 20 stopni Celsjusza). W okresie grzewczym nawilżaj powietrze - suche podrażnia nie tylko błony śluzowe, ale również i skórę. Bardzo ważnym aspektem jest także suplementacja witaminą D. Jej niedobór może wzmagać nadpotliwość!

2. Zadbaj o odpowiednią dietę

AZS to choroba alergiczna, na której zaostrzenie się może mieć wpływ kontakt dziecka z alergenami znajdującymi się w pożywieniu. Z tego powodu wyłącz z codziennego jadłospisu malucha potencjalne składniki uczulające. Należą do nich produkty zawierające w składzie białko mleka krowiego, orzechy, białko jaja, ryby i owoce morza, soję, pszenicę, mięso, seler, gorczycę, sezam, łubin i dwutlenek siarki (oznaczany jako E220 - konserwant obecny np. w suszonych owocach). Pamiętaj, że dietę eliminacyjną zawsze należy skonsultować ze specjalistą!

Zobacz także

Co ważne, najnowsze badania naukowe nie potwierdzają zasadności stosowania diety eliminacyjnej u kobiet karmiących piersią. Nie istnieją dowody naukowe mówiące o tym, że prewencyjne wyłączenie z jadłospisu produktów potencjalnie alergizujących przez mamę, uchroni niemowlę przed wystąpieniem AZS.

3. Używaj tylko bezpiecznych kosmetyków

Jeśli twój maluch cierpi na AZS, skorzystaj z szerokiej oferty dermokosmetyków, zalecanych przy tym schorzeniu. Najważniejsze to nawilżać i natłuszczać przesuszoną skórę dziecka. W tym celu używaj specjalistycznych emulsji bogatych w emolienty, a także nie zapominaj o ochronie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Należą do nich nie tylko niskie temperatury i wiatr, ale również suche powietrze i wysokie nasłonecznienie. Krem ochronny na zimę i z filtrem UVA/UVB to absolutny must-have!

4. Ogranicz kontakt dziecka z tym, co sztuczne

Mowa nie tylko o detergentach takich jak np. proszki do prania, wybielacze, odplamiacze, czy płyny do płukania tkanin, ale również i o samych tkaninach. Syntetyczne włókna nie przepuszczają powietrza, a tym samym sprzyjają nadmiernemu wydzielaniu potu i namnażaniu się bakterii, co zaostrza stany zapalne skóry. Wybieraj odzież z organicznej bawełny i lnu. Tylko ona spełnia normy rolnictwa ekologicznego, a tym samym jest wolna od szkodliwych chemikaliów, nie uczula i pochłania wilgoć. Do prania ubrań wybieraj zaś hipoalergiczne proszki lub płyny - na szczęście znajdziesz je na półkach w niemal każdym markecie.

5. Zniweluj czynniki wywołujące stres

Ekspozycja na stres może zaostrzyć objawy niemal każdej choroby, a także może powodować nowe. Dzieje się tak niezależnie od wieku. Jeśli więc twój maluch doświadcza stresu, za wszelką cenę postaraj się go wyeliminować. Pilnuj codziennych rytuałów, bo to właśnie one zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa. Ogranicz liczbę bodźców, które pobudzają malucha w zbyt dużym stopniu. Pamiętaj też o odpowiedniej ilości snu. Sama najlepiej wiesz, co twojemu dziecku służy, a co nie, więc idź za głosem swojej intuicji.

W tym miejscu warto podkreślić, że nie da się wyeliminować stresu w 100%, bo nabywanie nowych umiejętności przez dziecko jest silnie powiązane z jego odczuwaniem. Możliwe jest jednak znaczne ograniczenie negatywnych emocji u malucha - chociażby przez kontrolowanie własnych reakcji na trudne sytuacje w życiu codziennym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Mat. prasowe

Reklama
Reklama
Reklama