Jak zaplanować pierwszą kąpiel dziecka w wannie?
Twoje dziecko wyrosło z plastikowej wanienki. Chcesz je kąpać wannie, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Skorzystaj z naszej porady i sprawdź od czego zacząć.
- Anna Haman/ Twój maluszek
Nawet jeśli twoje dziecko od urodzenia lubi kąpiele, przeprowadzka z małej plastikowej wanienki do zwykłej wanny będzie dla niego wielkim wydarzeniem. Oto rady, dzięki którym na pewno pokocha kąpiel w „dorosłej” wannie.
Wspólne kąpiele z dzieckiem
Idealnym sposobem są wspólne kąpiele z dzieckiem. Maleństwo jest wtedy z tobą wyjątkowo blisko, a to działa na nie kojąco i odprężająco. Przed kąpielą z dzieckiem weź prysznic. Temperaturę wody koniecznie dostosuj do wymagań dziecka (około 37°C).
Możesz też na początku kąpać go w jego starej wanience włożonej do dużej pustej wanny. Później nie będzie już ona dla maluszka taka obca.
Mata antypoślizgowa - ważny element kąpieli
Pierwszą kąpiel w wannie powinnaś zaplanować, gdy dziecko nauczy się siedzieć samodzielnie, bez podpórki, a więc do około siódmego miesiąca życia. Kup matę antypoślizgową i wyłóż nią spód wanny - jej śliska powierzchnia jest bardzo niebezpieczna i może wywołać u dziecka paniczny lęk. Nie pozwalaj dziecku na wstawanie w czasie kąpieli (nawet na macie). Uważaj też, by nie uderzyło się głową o baterię. Na początku nie nalewaj do wanny zbyt dużo wody – maluch mógłby się czuć niepewnie. Sprawdź temperaturę wody. Jeśli będzie zbyt gorąca lub zimna, dziecko może na długi czas zniechęcić się do kąpieli.
Zobacz także: Kąpiel może być super! - przekonaj o tym swoje dziecko
Ostrożnie myj główkę i buzię
Uważaj, by woda nie spływała dziecku po twarzy, a szampon nie dostawał się do oczu. Pomaga spłukiwanie włosów za pomocą gąbki lub kubeczka. Mniejszy strumień wody łatwiej jest kontrolować. Twarzy nie myj mydłem, wystarczy sama woda.
Gdy twarzyczka jest mocno umorusana, przetrzyj ją najpierw mleczkiem kosmetycznym dla dzieci lub chusteczką nawilżaną.
Nie zostawiaj dziecka samego w kąpieli
Nie zostawiaj dziecka samego nawet na chwilę – to zbyt niebezpieczne. Wykorzystaj czas kąpieli na kontakt z dzieckiem. Śpiewaj mu piosenki, opowiadaj bajki lub po prostu rozmawiajcie o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia.
Kąp dziecko o stałej porze
Tylko wtedy pluskanie stanie się dla malucha oczekiwanym rytuałem. Kąp go wieczorem przed snem. Ciepła woda nie tylko zmyje kurz, ale też uspokoi przed snem rozbrykanego szkraba.
Ważne! Kąpiel dziecka nie powinna trwać dłużej niż 20 minut – długa kąpiel wysusza skórę, a malec może zmarznąć.
Polecamy: Kosmetyki do zadań specjalnych