Kąpielowe reguły
Kiedy nadchodzi pora mycia, i tobie, i dziecku chce się płakać? Nie musi tak być! Zobacz, co sprawi, by kąpiel była zdrowa i przyjemna.
Najlepiej, aby kąpiel była stałym elementem dnia i sygnałem dla dziecka, że zbliża się pora zasypiania. Dobrze, kiedy odbywa się mniej więcej o tej porze i przebiega podobnie. Zanim włożysz dziecko do wanienki, sprawdź, czy w łazience jest ciepło: temperatura powietrza powinna wynosić ok. 24°C, a wody – ok. 37°C. Zgromadź w zasięgu rąk potrzebne kosmetyki, ręcznik i pidżamkę – dziecko nie może zostać samo w kąpieli nawet na chwilę. Masz już wszystko? To weź głęboki oddech i do dzieła! Dziś wieczorem na pewno obejdzie się bez łez.
Pierwszy etap kąpieli dziecka – zanurzanie
Wkładaj malucha do wanienki bardzo powoli, tak aby widział, co się z nim dzieje. Jeśli mimo tego wciąż płacze ze strachu, możesz włożyć go do wody otulonego w ręcznik lub pieluszkę tetrową (będzie czuł się bezpieczniej). Dopiero w wannie odsłoń ciałko i zabierz się do mycia. Połóż dziecko na boku albo na pleckach i oprzyj jego główkę na swojej dłoni. Drugą ręką delikatnie myj jego ciałko. Postaraj się zrobić to szybko, aby niemowlę nie zmarzło.
Kąpielowa pułapka – mycie główki
Dziecko, które leży przez okrągłą dobę, często ma spoconą główkę, a za uszkami mogą gromadzić się resztki ulanego mleka albo złuszczony naskórek. Z tego powodu warto, abyś przecierpiała krzyki malca i myła mu włosy codziennie. Rób to tuż przed wyjęciem dziecka z wanny. Dzięki temu nie zdąży mu się zrobić zimno – mokra główka szybko traci ciepło – a jeśli malec nie lubi polewania włosów, rozpłacze się dopiero pod sam koniec kąpieli. Do mycia główki używaj dziecięcego szamponu albo płynu typu „dwa w jednym”.
Jakie akcesoria przydadzą się przy kąpieli dziecka?
Kieruj się zasadą: im mniej kosmetyków, tym lepiej. Wystarczy mydełko i szampon albo płyn do mycia ciała i włosów. Jeśli maluch ma suchą skórę, zamiast używać mydła, wlej do wanienki pół nakrętki emolientu (specjalnego preparatu myjącego, który nie wysusza skóry). Myj malca dłonią: jest delikatniejsza i o wiele bardziej higieniczna niż myjka. Jeśli boisz się, że maluszek będzie ślizgał się w wanience, możesz w pierwszych miesiącach kłaść na dnie wanienki złożoną pieluszkę tetrową albo specjalną gąbkę dla niemowląt (pamiętaj jednak, że trzeba ją często wymieniać, bo szybko staje się siedliskiem bakterii). W ciągu kilku minut od wyjęcia maluszka z wanny nawilż jego skórę mleczkiem do ciała albo balsamem. Wybierz preparat z tej samej serii co płyn do mycia – ich działanie się uzupełnia.
Dyskutuj na forum: Czym smarować maluszka po kąpieli?
Kąpiel na sucho
Gdy jesteś bardzo zmęczona, zrezygnuj z kąpieli malucha. W takiej kryzysowej sytuacji możesz umyć go „na sucho”. Przygotuj obok przewijaka miseczkę z ciepłą wodą, waciki, których użyjesz do mycia, i ręcznik z kapturkiem. Połóż dziecko na pieluszce tetrowej i rozbierz je. Jeśli jest przeziębione albo w pokoju nie jest najcieplej, możesz otulić je ręcznikiem i odsłaniać tylko tę część ciała, którą myjesz. Zacznij od buzi i szyi, potem przejdź do mycia dłoni, pach i pachwin. Po umyciu osusz ciałko, przykładając ręcznik miejsce po miejscu (pocieranie ręcznikiem może podrażnić dziecięcą skórę).
W wannie razem z dzieckiem
Jeżeli malec boi się kąpieli, a ty już doszłaś do siebie po połogu, możecie wykąpać się we dwoje w dużej wannie. Dziecko wtedy słyszy bicie twojego serca, a to działa na nie odprężająco. Przed kąpielą weź prysznic, a myjąc się, używaj tylko kosmetyków dla dzieci. Szampony, mydła i płyny do kąpieli dla dorosłych mogą podrażnić skórę dziecka, a nawet je uczulić.
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.