Kąpiel jest fajna
Bywa i tak, że dotąd niesprawiający problemów podczas mycia malec nagle na widok wanny zaczyna protestować. Znamy pomocników, którzy na nowo przekonają smyka do kąpieli.
- Sylwia Niemczyk
Chcesz, aby twoje dziecko witało kąpiel z uśmiechem? By tak się stało, wygnaj z łazienki nudę! Kiedy maluch się kąpie, śpiewaj mu piosenki, strój miny, opowiadaj bajki... Słowem, zadbaj o to, by smyk spędzał w wannie naprawdę miłe chwile. Co ci się przyda?
Mata na dno wanny
Najlepiej z gumy albo miękkiej gąbki. Dzięki temu bobas będzie bezpieczny – przecież wystarczy sekunda, aby maluch zanurzył się pod wodą. Przed każdą kąpielą przelewaj matę wrzątkiem – aby nie gromadziły się w niej bakterie ani grzyby. Ale uwaga! Zanim włożysz malca do wanienki, upewnij się, że mata jest już chłodna. Używaj jej kilka tygodni, a potem wymień ją na nową.
Miękka myjka
Ułatwi dokładne umycie wszystkich fałdek maluszka. Ale pamiętaj, by po kąpieli wycisnąć z gąbki wodę i wywiesić ją, aby dokładnie wyschła.
Delikatne mydełko
Powinno być przeznaczone dla niemowląt: bezzapachowe, antyalergiczne i o obojętnym odczynie pH (5,5). Pamiętaj, że mydła dla dorosłych niszczą barierę ochronną skóry bobasa. Dziecięcym mydełkiem możesz też umyć główkę bobasa.
Łagodny szampon
Do pielęgnacji dziecięcych włosów wybieraj kosmetyki, które nie szczypią w oczy i łatwo się spłukują. Dzięki temu najbardziej newralgiczny punkt kąpieli: mycie główki, obejdzie się bez płaczu.
Wodne zwierzątka
Samemu w wannie jest nudno... Maluchowi umilą czas plastikowe kaczuszki i żółwie, a gdy maluch się nimi znudzi, pokaż mu, że można się też wodą bawić inaczej. Daj mu do kąpieli sitko („Ale sika!”), plastikowe lusterko („Pod wodą wyglądam jakoś dziwnie”), piłeczkę pingpongową („O rany, jak trudno ją utrzymać pod wodą!”) czy korek („On pływa!”).
Barwnik do wody
Możesz też przekonać malucha do wody niecodziennymi sztuczkami. Nie wiesz, co wymyślić? Wlej do wanny kilka kropel barwnika spożywczego (do kupienia np. w cukierni), a woda zmieni kolor. Starszemu dziecku możesz też zaproponować specjalne, kolorowe płatki do kąpieli, które rozpuszczają się w wodzie i barwią ją.
[CMS_PAGE_BREAK]
Książeczka do kąpieli
Smyk może też „czytać” plastikowe lub gumowe książeczki, które nie nasiąkają wodą. Kąpiel to świetna okazja do oglądania obrazków.
Konewka do polewania
Wiele maluchów broni się przed myciem głowy, ponieważ boi się hałaśliwego szumu prysznica i wody spływającej po buzi. Pomaga na to spłukiwanie włosów za pomocą konewki lub kubka. Mniejszy strumień wody łatwiej kontrolować, a kiedy mama podlewa głowę jak kwiatek, w wannie przestaje być strasznie i robi się śmiesznie.
Osłonka na oczy
Przyda się, jeśli jednak zechcesz dokładnie spłukać główkę bobasa za pomocą strumienia wody z prysznica. Dzięki osłonce ani woda, ani piana nie jest straszna! Osłonka wygląda jak rondo kapelusza i można ją kupić
w sklepach dla dzieci.
Miękki ręcznik
Dla niemowlęcia najlepszy będzie ręcznik z kapturkiem, dzięki któremu uniknie wyziębienia mokrej główki. Zanim zaczniesz malucha wycierać, możesz nagrzać ręcznik na łazienkowym grzejniku. Dzięki temu maluszek po wyjściu z wanny nie odczuje różnicy temperatur.
3 warunki przyjemnej kąpieli
Nie wiesz, jak zachęcić bobasa do zabawy w wodzie? Nie zapomnij o najważniejszych sprawach, które zapewnią malcowi komfort.
1. Włączony grzejnik. W pomieszczeniu, w którym kąpiesz niemowlę, musi być bardzo ciepło (temperatura powietrza powinna wynosić ok. 22–24°C).
2. Ciepła, ale nie gorąca woda. Aby sprawdzić, czy jest odpowiednia dla dziecka, zanurz w niej swój łokieć (powinnaś odczuwać przyjemne ciepło) lub zmierz temperaturę specjalnym termometrem. Ma wynosić około 37°C.
3. Nieszczypiący w oczy szampon i delikatne mydło. Koniecznie! Nieprzyjemna piana może zniechęcić do wody nawet największego miłośnika łazienkowych plusków.