Skóra noworodka jest delikatna, czasem bywa przesuszona, a w niektórych miejscach, np. pod pieluszką – szczególnie narażona na podrażnienia. Mogą przez nią przenikać składniki zawarte w mydłach, oliwkach, kremach, również te szkodliwe. Dlatego trzeba wybierać najdelikatniejsze kosmetyki, zawierające jak najmniej chemii. Nie może ich być za dużo, ale muszą być wysokiej jakości.

Reklama

Mydełko lub płyn do mycia
Tylko przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszych dni życia. Zwróć uwagę, czy mają obojętny odczyn pH. Nie myj maluszka mydłem dla dorosłych – jego zasadowy odczyn przyczynia się do wysuszenia skóry. Możesz używać płynu do kąpieli dla niemowląt.

Emolienty
To specjalne, bardzo delikatne płyny do mycia, tworzące na skórze filtr, który zapobiega jej wysuszeniu (np. Oilatum, Balneum, Emolium, Topialyse). Używaj ich, jeśli zauważysz, że skóra dziecka jest przesuszona i łuszczy się. Niektóre emolienty dodaje się do wody w wanience. Nie należy już wtedy używać mydła ani innego płynu do kąpieli.

Szampon
Na początku nie jest potrzebny. Wystarczy mydełko maluszka – nie spowoduje podrażnień i dobrze umyje włoski. Podobnie działają płyny do mycia dla niemowląt – czyszczą i skórę, i włoski (część z nich to preparaty 2 w 1, czyli szampon i płyn do kąpieli w jednej butelce). Jeśli jednak chcesz użyć szamponu, kup taki, który można stosować już w pierwszym miesiącu.

Oliwka
Służy do nawilżania i natłuszczania suchej skóry dziecka po kąpieli. Jednak wiele położnych w ogóle nie poleca używania oliwki. Dermatolodzy podkreślają, że jest ona „bezpieczna” tylko w pierwszych 7–10 dniach życia. Potem gruczoły łojowe zaczynają pracować intensywniej i zdarza się, że oliwka powoduje nasilenie zmian łojotokowych. Wtedy lepsze są balsam i mleczko do ciała dla niemowląt.

Zobacz także

Balsam, mleczko
Po kąpieli smaruj całe ciałko dziecka, jeśli skóra jest sucha albo tylko w tych miejscach, gdzie się przesusza (oczywiście jeśli nie używasz oliwki).

Krem zapobiegający odparzeniom
To ważny kosmetyk. Trzeba smarować nim pupę malca przy każdym przewijaniu. Można go też stosować w innych miejscach narażonych na podrażnienia (pachy, pachwiny, fałdki skóry). Gdy mimo to skóra się odparzy, potrzebna będzie maść lecznicza z cynkiem lub pantenolem.

Chusteczki pielęgnacyjne
Możesz nimi oczyszczać okolice pupy, gdy dziecko zrobi kupkę. Warunek: maluszek nie może mieć żadnych kłopotów ze skórą. Jeśli pojawią się odparzenia, myj maleństwo wodą (najlepiej przegotowaną).

Kupuj z głową
Nie daj się zwariować. Nie potrzebujesz wcale mnóstwa tubek i buteleczek. Obciążanie delikatnej skóry noworodka nadmiarem preparatów nie jest zdrowe.
• Czytaj etykiety. Upewnij się, czy preparat można stosować w pierwszym miesiącu życia. Powinien mieć atest IMiD lub CZD.
• Sprawdzaj skład. Wybieraj produkty, w których jest mało środków zapachowych.
• Szukaj kosmetyków tej samej firmy. Jeśli skóra się podrażni, łatwiej sprawdzisz, jaki środek (lub składnik) wywołał kłopoty.

Bede mama

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama