Kosmetyki na początek życia dziecka
Nie musisz ich mieć dużo, za to wszystkie najwyższego gatunku. Sprawdź, które będą dla Twojego dziecka najlepsze.
- Katarzyna Pinkosz
Nie musisz ich mieć dużo, za to wszystkie najwyższego gatunku. Sprawdź, które będą dla Twojego dziecka najlepsze.
Skóra noworodka i niemowlęcia jest delikatna, częstokroć przesuszona, a w niektórych miejscach – zwłaszcza pod pieluszką – szczególnie narażona na podrażnienia. Mogą przez nią przenikać składniki zawarte w mydłach, oliwkach, kremach, niestety również te szkodliwe. Dlatego musisz wybrać dla maleństwa kosmetyki najdelikatniejsze, zawierające jak najmniej chemii. A przede wszystkim: nie może ich być za dużo. Które są niezbędne?
1. Mydło lub płyn do mycia noworodka
Musisz kupić specjalne, przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszych dni życia. Zwróć uwagę, czy mają obojętny odczyn pH (np. Nivea Baby, Johnson’s baby, Sebamed, Bebi, Bobas, Bambino). Nie myj dziecka mydłami dla dorosłych – ich zasadowy odczyn przyczynia się do wysuszenia skóry. Powyżej pierwszego miesiąca do mycia możesz używać też płynu do kąpieli z oliwką, który delikatnie natłuszcza skórę (nie będzie Ci wtedy potrzebna dodatkowo oliwka ani balsam).
2. Emolienty dla noworodka, co to jest
To specjalne płyny do mycia, które tworzą filtr na skórze, zapobiegający jej wysuszeniu (np. Oilatum, Balneum, Lipikar, Stelatopia, Linola). Używaj ich, jeśli zauważysz, że skóra noworodka jest przesuszona i łuszczy się. Dodaje się je do kąpieli. Nie myj już wtedy dziecka mydłem.
3. Szampon dla noworodka
W pierwszym miesiącu nie musisz go używać. Wystarczy mydło, takie samo, jakim myjesz dziecko – na pewno nie spowoduje podrażnień i dobrze umyje włoski. Jeśli jednak chcesz użyć szamponu, wybierz taki, który można stosować już w pierwszym miesiącu.
Kosmetyki od pierwszego dnia życia - sprawdź opinie
4. Oliwka dla noworodka
Warto nią smarować skórę po kąpieli. Jest jednak całkiem „bezpieczna” tylko w pierwszych dziesięciu dniach życia. Potem gruczoły łojowe dziecka zaczynają pracować coraz mocniej (co jest spowodowane hormonami, które dziecko dostało od mamy). Zdarza się wówczas, że oliwki powodują nasilenie zmian łojotokowych.
5. Balsamy i mleczka dla noworodka
Smaruj nimi skórę dziecka w tych miejscach, gdzie ona się przesusza (oczywiście, jeśli nie używasz oliwki).
6. Krem do pielęgnacji pupy noworodka
Po umyciu i osuszeniu posmaruj skórę kremem, najlepiej z cynkiem (np. Sudocrem, Linomag, maść pośladkowa Ziajka). Stosuj go też w innych miejscach narażonych na podrażnienia (pachy, pachwiny, fałdki skóry).
7. Chusteczki pielęgnacyjne dla noworodka
Możesz nimi oczyszczać okolice pupy zawsze, gdy dziecko zrobi kupkę. Warunek: dziecko nie może mieć żadnych kłopotów ze skórą. Jeśli pojawią się odparzenia, myj dziecko wodą (najlepiej przegotowaną).
Ważne zasady przy zakupie kosmetyków dla dziecka
Jaki kupić krem, oliwkę, mydło? Czy na pewno nie podrażnią skóry dziecka?
- Kupując dziecku kosmetyki czytaj etykiety. Upewnij się, czy kosmetyk można stosować w pierwszym miesiącu życia. Dobrze, jeśli ma atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
- Kupując dziecku kosmetyki sprawdzaj skład. Wybieraj produkty, w których jest najmniej środków zapachowych.
- Dla dziecka szukaj kosmetyków tej samej firmy. Jeśli pojawi się zaczerwienienie czy wypryski, łatwiej przekonasz się, jaki środek (czy też składnik) spowodował kłopoty.
Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog.