Kosmetyki naturalne
Oliwa z oliwek to jedyny w stu procentach naturalny kosmetyk. Do innych, „normalnych”, zawsze coś trzeba dodać. Sprawdź, jakie substancje najczęściej się w nich znajdują.
- Katarzyna Pinkosz
Dzidziuś potrzebuje kosmetyków, bo jego skóra jest cienka, łatwo przenikają przez nią różne (też szkodliwe) substancje i szybko pojawiają się na niej podrażnienia. Zamiast jednak kupować całą armię produktów do pielęgnacji, wybierz tylko kilka podstawowych. Wystarczy mydełko lub emolient (czyli płyn do mycia bez mydła, lekko natłuszczający), mleczko, oliwka lub krem do ciała i krem do pupy. Zwróć za to uwagę, by kosmetyki te zawierały jak najwięcej naturalnych składników. Co znajdziesz w tych najlepszych?
1. Substancje natłuszczające.
Czyli tłuszcze mineralne (np. olej parafinowy lub wazelinowy) lub też roślinne, takie jak np. oliwa z oliwek. Jeżeli skóra smyka jest normalna, smaruj ją mleczkiem lub balsamem; jeśli sucha – kremem lub maścią (zawierają więcej tłuszczów).
2. Wyciągi z ziół.
Najczęściej z rumianku, krwawnika, melisy. Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, łagodzą podrażnienia. Wyciąg z krwawnika i melisy ma też łagodne działanie uspokajające. Składnikiem kosmetyków jest też nawilżający aloes. Uwaga: jeśli dziecko jest alergikiem, używaj ostrożnie kosmetyków z ziołami. Najpierw wypróbuj nowy krem czy oliwkę na małej powierzchni skóry, np. na nodze dziecka. Jeśli po 24 godzinach nie pojawią się podrażnienia, możesz spokojnie używać tego kosmetyku.
3. Filtry od słońca.
Dodaje się je nie tylko do specjalnych „letnich” kosmetyków. Te dla niemowląt zawierają wyłącznie naturalne filtry mineralne (dlatego skóra po posmarowaniu nimi jest biała). Odbijają promienie słoneczne tak, jak lustro i nie wnikają w głąb skóry.
4. Olejki eteryczne.
Np. migdałowy, lawendowy. Dzięki nim dziecięce kosmetyki delikatnie pachną. Uwaga: te dla najmłodszych nie powinny zawierać żadnych sztucznych kompozycji zapachowych (mogłyby spowodować alergię). Pamiętaj jednak, że nawet naturalne olejki czasem uczulają. Jeśli twój smyk jest alergikiem, najlepiej wybieraj dla niego kosmetyki bezzapachowe.
5. Sprawdzone substancje przeciwzapalne.
Takie jak: tlenek cynku, d-panthenol, alantolina. Doskonale łagodzą podrażnienia, działają przeciwbakteryjnie, chronią przed pieluszkowym zapaleniem skóry.
6. Składniki zatrzymujące wodę w skórze.
To np. mocznik – substancja, która normalnie powstaje w skórze. Zatrzymuje w niej wilgoć i wzmacnia warstwę ochronną. Znajduje się głównie w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci ze skórą atopową, bo doskonale chroni ją przed wysuszeniem.