Reklama

Czas działania
Preparat chroniący przed słońcem potrzebuje czasu (ok. 20 minut), by filtry w pełni zadziałały. Najlepiej równomiernie i grubo nałożyć go przed wyjściem z domu. Nie zapomnij o posmarowaniu uszu, czoła, ust, nosa, ramion i wierzchu stóp.

Reklama

Dobre filtry powyżej SPF 20
Koniecznie UVA i UVB! Dla dzieci (zwłaszcza w pierwszym półroczu życia) poleca się kremy tylko z filtrami mineralnymi (nie chemicznymi) – są bezpieczniejsze dla skóry i nie powodują podrażnień. Ich mikropigmenty odbijają promienie jak lustro.

Konsystencja
Lepsze są kremy, bo nie spływają z ciała (jak olejki) i łatwiej nimi równomiernie posmarować skórę. Niektóre preparaty dla dzieci przez kilka minut zostawiają na ciele ślad, np. zielony, niebieski lub biały.

Termin przydatności
Większość kosmetyków zachowuje swoje właściwości przez 24 miesiące, więc możesz użyć tego z ubiegłego roku. Dla pewności sprawdź datę.

Dozownik
Praktyczne są kremy z zatyczką, którą można otworzyć jedną ręką, oraz te, które dozują preparat nawet obrócone dnem do góry, np. pianki i spreje. Łatwiej nimi wysmarować bardzo ruchliwego smyka.

Trwałość
Dosmarowywuj dziecko co godzinę. Bo nawet wodoodporne preparaty mogą ścierać się podczas zabawy. Zwróć uwagę, czy krem jest fototrwały, tzn. czy nie traci swych właściwości podczas długotrwałego naświetlania promieniami słonecznymi.

Dodatki
Do dziecięcych kremów dodawany jest pantenol, który nawilża i koi podrażnienia, oraz aloes o podobnym działaniu. Alantoina to wsparcie w gojeniu naskórka. Sole cynku i witamina E zapobiegają od wewnątrz nieodwracalnym uszkodzeniom skóry. Dzięki selenowi skóra wolniej się starzeje.

Bezpieczeństwo
Im mniej substancji zapachowych, alkoholu i barwników, tym lepiej, bo to one najczęściej uczulają. Dla małych alergików (i dzieci z AZS) kupuj tylko kremy hipoalergiczne.

Etykieta
Nie kupuj takich kremów, na których jest napisane tylko: „dla dziecka“. Na etykiecie powinna być dokładna informacja, czy preparat nadaje się dla niemowlęcia (od którego miesiąca życia), czy dla malca, który ma już dwa latka. I pamiętaj o jeszcze jednej zasadzie: rodzice mogą stosować dziecięcy olejek do opalania bez ograniczeń, ale nie odwrotnie. Preparaty dla maluszków mają nieco inny skład od tych dla dorosłych. Kremy rodziców są dla dzieci po prostu „za ciężkie“ i mogą podrażniać delikatną skórę maluszka.

tm_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama