Reklama

Na skórze malucha często pojawiają się skórne różnego rodzaju krostki i plamki, dlatego bardzo rzadko jest ona gładka. Noworodki mają wiele fizjologicznych, normalnych zmian skórnych, z którymi można poradzić sobie standardową pielęgnacją, co nie zmienia jednak tego, że budzą one niepokój rodziców. Większość wymaga stosowania prawidłowych zasad pielęgnacji podczas kąpieli, zmianie pieluszki lub przebierania. Niektóre z nich, najczęściej przedłużające się, zawsze warto skonsultować z lekarzem pediatrą lub położną.

Reklama

Jakie kosmetyki stosować u malucha, by nie pojawił się trądzik niemowlęcy?

– Nie istnieje podstawowa pielęgnacja, która przeciwdziała wystąpieniu trądziku niemowlęcego. Jeśli maluch ma mieć trądzik, to on i tak się pojawi. Tak samo jest z ciemieniuchą – to nie kwestia pielęgnacji, że ona wystąpi lub nie. Trądzik spowodowany jest zmianami hormonalnymi, które dziecko ma w związku z porodem i z tym, że matka przekazała mu hormony przez łożysko, a w późniejszym czasie, w pierwszych tygodniach życia, jest on związany z karmieniem piersią i hormonami, które wtedy przekazuje maluchowi mama. To, co jest istotne, to codzienna pielęgnacja trądziku, która polega na przemywaniu przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną zmienionych miejsc (nawet kilka razy dziennie), co skutkuje odpowietrzeniem i oczyszczeniem skóry. Ponadto na trądzik nie stosujemy żadnych specjalnych kosmetyków do czasu, gdy zostanie stwierdzone zakażenie zmian – podkreśla położna Malwina Sierzan.

Czym się różni pielęgnacja skóry malucha latem i zimą?

Ekspertka podkreśliła, że w pielęgnacji skóry u noworodków, które urodziły się latem, istotne jest, by pamiętać o nieprzegrzewaniu malucha. Oznacza to, by właściwie dobierać ubranie do warunków pogodowych, najlepiej tak, aby nie wywoływało ono u dziecka wzmożonej potliwości. Dodatkowo niektórzy twierdzą, że te dzieci warto częściej kąpać, gdyż narażone są one na częstszy kontakt np. z potem opiekunów – dzięki temu można uniknąć zmian skórnych typu potówki.
W przypadku pielęgnacji skóry dzieci urodzonych zimą również należy pamiętać, by nie przegrzewać malucha np. przebywając z nim w ogrzewanym pomieszczeniu. Położna podkreśliła także, że istotne jest także stosowanie kosmetyków chroniących skórę przed deszczem, mrozem i wiatrem, gdy wychodzimy z maluchem na zewnątrz.

Edipresse

Jak pielęgnować skórę z ciemieniuchą?

– Niektórzy mówią, że ciemieniucha jest łagodnym stanem łojotokowego zapalenia skóry, gdyż również wynika z niedojrzałości gruczołów łojowych oraz nadmiernej produkcji łoju. Najczęściej pojawia się w okolicy skóry owłosionej. Podstawową pielęgnacją jest nawilżanie i olejowanie tych miejsc, aby skórki można było zmiękczyć – preparat zwykle zostawiamy na 15-20 minut. Następnie umycie skóry płynem i wyczesywanie. Powtarzanie tego zabiegu powinno przynieść sukces, jednak gdy ciemieniucha utrzymuje się długo bądź jest nasilona, warto skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym. Oczywiście ciemieniucha może utrzymywać się długo, ale lepiej mieć pewność, czy w danym przypadku nie rozprzestrzeni się na inne części ciała – zwraca uwagę położna Malwina Sierzan.

Reklama

Co zrobić, gdy dziecko często oblizuje usta i tworzą się nad nimi drobne rany?

Ekspertka podkreśliła, że w takiej sytuacji zawsze trzeba zastanowić się, dlaczego okolica ust się wysusza. Przyczyny mogą być różne, jednak w okresie jesienno-zimowym powodem może być np. suche powietrze w domu. Warto wtedy zdecydować się na nawilżacz powietrza. Czasami okolica ust się wysusza np. ze względu na grube ubranie, przez co dziecko traci wilgoć z organizmu, a czasami np. dziecko ma wzmożone pragnienie. Profilaktycznie zaleca się stosowanie maści nawilżających, by maluch nie miał uczucia szczypania lub swędzenia, a doraźnie, jeśli sytuacja trwa długo, warto skonsultować ją ze specjalistą.

Poznaj odpowiedzi na pozostałe pytania. Zobacz nasz liveczat!

Materiał powstał z udziałem marki Ziaja

Reklama
Reklama
Reklama