Skóra to największy, ludzki organ. Właśnie dlatego tak ważne jest, by ją chronić i dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie. Rodzice powinni pamiętać, że mikrobiom skóry m.in. uniemożliwia wnikanie do organizmu dzieci patogenów oraz łagodzi skutki urazów i infekcji. Ponadto utrzymywanie i wspieranie go u niemowląt pomaga długoterminowo zachować zdrowie.

Reklama

Co warto wiedzieć o mikrobiomie skóry?

Na skórze człowieka znajdują się miliony drobnoustrojów – bakterie, grzyby, wirusy i inne patogeny. Co ważne, można je podzielić na te, które służą skórze i pomagają w jej prawidłowym funkcjonowaniu, jak i te chorobotwórcze, które mogą wywoływać dolegliwości i schorzenia. Jeśli jednak ich ilość i skład są w równowadze, to ten wyjątkowy ekosystem, przyczynia się do zachowania zdrowia.

Trzeba pamiętać, że mikrobom skóry odgrywa kluczową rolę w ochronie całego organizmu, gdyż jego prawidłowe funkcjonowanie nie dopuszcza do przenikania negatywnych czynników środowiska do środka ciała. Dlatego też tak ważne jest, by już od pierwszych dni życia dziecka, chronić mikrobom skóry niemowlęcia, a także wspierać go w rozwoju.

WaterWipes

Nie jest to jednak proste… Niektóre czynniki mogą zakłócać rozwój mikrobiomu skóry

Szczególnie na początku życia dziecka istotne jest, by chronić je przed szkodliwymi czynnikami, które mogą mieć negatywny wpływ na skład i rozwój mikrobiomu skóry. Istotne jest, by nie wystawiać skóry na działanie promieniowania UV, gdyż może to nie tylko niszczyć niektóre drobnoustroje, ale także hamować ogólny wzrost mikrobiomu. Ważne jest także to, by środowisko, w którym rozwija się dziecko było różnorodne i umożliwiało budowanie mikrobiomu.

Kolejnymi czynnikami, które to utrudniają są: nieodpowiednia higiena i niewłaściwa pielęgnacja. Istotne jest, by pamiętać, że nadmierne i częste stosowanie mydła lub innych środków aseptycznych uszkadza powierzchnię skóry, negatywnie wpływając na jej funkcje ochronne. Dlatego kosmetyki i inne preparaty stosowane w pielęgnacji powinny mieć proste i naturalne składy.

Zobacz także

Należy zdawać sobie sprawę, że po urodzeniu, skóra dzieci jest niedojrzała. Tym samym podczas stopniowego dojrzewania w pierwszych miesiącach życia, należy szczególnie zwracać uwagę na to, by jej nie uszkodzić i wspierać rozwój mikrobiomu.

WaterWipes

Jak wspierać unikalny skład i potrzeby mikrobiomu skóry niemowlęcia?

  1. Do pielęgnacji skóry dziecka wybieraj produkty o krótkich, naturalnych składach.
  2. Dbaj o to, by preparaty miały certyfikat „Przyjazne dla mikrobiomu”.
  3. Często zmieniaj zabrudzone pieluszki, aby uniknąć gromadzenia się szkodliwych bakterii na skórze.
  4. Wybrane kosmetyki powinny umożliwiać stosowanie od pierwszych godzin życia dziecka.
  5. Produkty dla niemowlęcia powinny być przyjazne środowisku i produkowane w sposób zrównoważony.

Szukasz delikatnych produktów? Sprawdź chusteczki WaterWipes™

Zastanawiasz się, czy będą odpowiednie? Gwarantujemy, że nawilżane chusteczki dla niemowląt WaterWipes™ są przyjazne dla mikrobiomu skóry maluszka. Dowodzi tego chociażby to, że to jedyne chusteczki z certyfikatem „Przyjazne dla mikrobiomu” organizacji MyMicrobiome. Co istotne, mają w sobie tylko dwa składniki – 99,9% wody i kroplę ekstraktu z owoców! Tym samym są czystsze niż bawełniany wacik nasączony wodą. O ich wyjątkowych właściwościach świadczy również to, że nadają się do oczyszczania skóry wcześniaków, dlatego są używane na oddziałach intensywnej terapii noworodków.

WaterWipes

Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Są nie tylko odpowiednie dla wrażliwej skóry noworodka, ale również zapewniają delikatne, skuteczne oczyszczanie i można je stosować już od pierwszych godzin życia dziecka do wszystkich okolic ciała – pupy, rączek czy buźki. Jakie jeszcze zalety mają chusteczki WaterWipes™?

  • są biodegradowalne i wykonane w 100% z wiskozy – odnawialnego materiału roślinnego
  • materiały do produkcji chusteczek pozyskiwane są w sposób zrównoważony
  • są miękkie i delikatne, jednocześnie wytrzymałe, więc nie rozrywają się w dłoniach
  • na początku i na końcu opakowania wilgotność chusteczek jest taka sama (są mocno nasączane wodą)
  • mają wytrzymałe, grube zamknięcie opakowania, co także zapobiega wysychaniu chusteczek
  • posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz certyfikaty: Allergy Society UK, Skin Health Allinance i „Przyjazny dla mikrobiomu”
WaterWipes

Czy już wiesz, jak zadbać o mikrobiom skóry dziecka?

Reklama

Materiał powstał z udziałem WaterWipes™

Reklama
Reklama
Reklama