O łamaniu żelaznych reguł
Czy wolno łamać zasady i nakazy dotyczące opieki nad dzieckiem? Cóż: zależy które.
„Rób to, nie rób tamtego. Tak trzeba, tego nie wolno” – odkąd przyszło na świat twoje dziecko, słyszysz to nieustannie. Czy naprawdę zawsze trzeba się stosować do nakazów i zakazów?
Niemowlę karmi się piersią na żądanie
To święta prawda: właśnie ono powinno wyznaczać pory posiłków. Nie daj się jednak zwariować. Jeśli dziecko ssie non stop, to znaczy, że albo się nie najada (a wtedy trzeba ustalić dlaczego), albo wcale nie chodzi mu o mleko i po prostu traktuje cię jak smoczek. Zaspokój jego potrzebę bliskości i ssania w inny sposób: przytulaj go, noś, ułóżcie się razem na łóżku.
Dziecko nie powinno używać smoczka
Najlepiej by było, gdyby maluch obchodził się bez niego, bo choć uspokaja, może przyczynić się do powstania wady zgryzu (jeśli malec używa go zbyt długo i po pierwszych urodzinach). Z drugiej strony lepiej, żeby dziecko ssało smoczek niż róg kołderki czy własny palec. Jeśli maleństwo tego potrzebuje, podaj mu „pocieszyciela”, jednak uważaj, by nie ssało go godzinami. Wybierz smoczek odpowiedni do wieku i dobrze wyprofilowany.
Noś i przytulaj płaczącego malca
Gdy maluszek ma jakiś problem (np. boli go brzuszek), w twoich ramionach jest mu najlepiej. Reagując na jego płacz, mówisz mu: „Nie jesteś sam, masz kogoś, na kogo możesz liczyć. Jesteś bezpieczny”. Są jednak sytuacje, kiedy lepiej nie brać malca na ręce. Gdy po kilkugodzinnym ataku kolki czujesz, że za chwilę eksplodujesz, przekaż dzidziusia w cudze ręce lub połóż go do łóżeczka i spróbuj ochłonąć. Każdy ma swoją granicę wytrzymałości, kochające mamy też.
Po posiłku szkrabowi musi się odbić
To prawda. Dzięki temu maluszek pozbywa się połkniętego powietrza i nie ma kłopotów z brzuszkiem. Czasem trochę to trwa, jednak nie całą wieczność! Jeśli mijają kwadranse, a maluch milczy, odłóż go do łóżeczka. Widocznie wszystko jest w porządku!
Małe dzieci powinny codziennie jeść ciepły posiłek
Warto do tego przyzwyczajać malca. Przecież ciepłe obiadki będą na niego czekały w przedszkolu, nie wspominając o rodzinnych spotkaniach. Jednak nic się nie stanie, jeśli np. podczas długiego spaceru smyk zamiast gorącej zupy zje pyszny i zdrowy gotowy deserek owocowy (wychodząc warto mieć w torbie jedno lub dwa opakowania) czy nawet przygotowane z myślą o dzieciach herbatniki.
Smyka trzeba kąpać codziennie
Tak, bo dzięki temu zasypia pachnący i odprężony. Jeśli jednak wróciliście do domu później niż zwykle lub malec jest bardzo zmęczony, dajcie sobie spokój, bo takie kąpanie na siłę to dla dziecka katorga. Szybko umyj smykowi „strategiczne” miejsca, załóż mu czystą pieluszkę i siup do łóżeczka.
[CMS_PAGE_BREAK]
Dziecko musi chodzić spać o tej samej porze
To ważne, bo dzięki stałym porom drzemek, pobudek i wieczornego buziaka na dobranoc maluch ma poczucie bezpieczeństwa. Szybciej uczy się rytmu dzień-noc i łatwiej może zorientować się w świecie, który go otacza. To dobre także dla jego zdrowia, bo organizm się nie „rozregulowuje”. Jednak podobnie jak w wypadku kąpieli nie ma sensu trzymać się kurczowo zasad, gdy życie pisze własny scenariusz: wpadli z wizytą znajomi z dziećmi, musieliście iść do lekarza. Rzecz w tym, by życie smyka nie składało się wyłącznie z wyjątków.
Należy myć zabawki i dokładnie sprzątać
To ważne, jednak… bez przesady. Dom to nie szpital, gdzie każdą rzecz trzeba odkażać. Poza tym opary i resztki mocnych środków czyszczących są często groźniejsze dla malca niż odrobina kurzu. Podłogę najlepiej myć gorącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a zabawki wodą z mydłem dla dzieci. Łazienkę zaś raczej dezynfekować żelami niż mleczkami, bo łatwiej je spłukać. Nie dezynfekuj nimi niemowlęcej wanienki!
Nie wchodź z brzdącem do sklepów na spacerze
To dobra rada, bo w sklepach aż roi się od wirusów, a poza tym spacer nie powinien na tym polegać. Czasem jednak nie ma innego wyjścia. Jeśli zajmujesz się dzieckiem i domem sama, po prostu musisz to czasem robić. n
Tych zasad zawsze przestrzegaj!
NIE ZOSTAWIAJ DZIECKA SAMEGO w domu ani w samochodzie. Zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzianego.
NIE PAL PRZY NIM i nie pozwalaj na to nikomu innemu. Dym papierosowy uszkadza drogi oddechowe.
NIE POTRZĄSAJ MALCEM – to bardzo niebezpieczne dla jego rozwijającego się mózgu.
NIE PODAWAj niedopitej poprzednio porcji mleka. Już się tam namnożyły bakterie.
NIE wkładAJ do łóżeczka poduszek ani zabawek z tasiemkami, sznurkami itp.
NIE PRZEWOŹ malucha BEZ FOTELIKA – w razie zderzenia nie utrzymasz dziecka siedzącego na twoich kolanach, a przypinanie jednym pasem jest niebezpieczne.