Pielęgnacja pępka u noworodka zawsze budziła obawy rodziców. Jednak choć zmieniały się lekarskie zalecenia, zazwyczaj kikut odpadał po ok. 15 dniach życia maluszka. Coraz więcej pediatrów zauważa jednak, że wydłużył się czas, kiedy odpada kikut pępowiny noworodka. Zamiast średnio po dwóch tygodniach, pępek malucha pozbywa się suchego kikuta nawet dopiero po dwóch miesiącach!

Reklama

Dlaczego pępek noworodka tak długo się goi?

Przyczyny długiego oczekiwania na odpadnięcie kikuta upatruje się w stosowaniu przez rodziców... Octeniseptu. Ten antyseptyczny, odkażający preparat owszem, zapobiega powstawaniu stanu zapalnego, ale też likwiduje florę fizjologiczną wokół skóry pępka. Przez to gojenie się ranki jest zaburzone i u miesięcznych czy dwumiesięcznych niemowląt zamiast czystego pępuszka mamy... zaschnięty poporodowy kikut pępowiny.

Jak prawidłowo pielęgnować kikut pępowiny, by szybko odpadł?

Zasada pielęgnacji kikuta pępowiny jest jedna: pępka nie trzeba niczym smarować ani polewać! Goi się sam! A rodzice mają za zadanie jedynie zadbać o to, żeby był suchy i czysty. Nie ma więc stresu związanego ze stosowaniem żadnych specyfików - Octeniseptu można używać w przypadku, gdy skóra wokół kikuta stała się zaczerwieniona lub pępek brzydko pachnie.

Zobacz też:

Pytania o zapalenie dróg moczowych u niemowląt

Zobacz także
Reklama

Co to jest woda koperkowa i dlaczego jest najlepsza na kolkę?

Reklama
Reklama
Reklama