Kiedy po trudach porodu możesz w końcu przytulić swoje dziecko, na pewno jesteś bardzo wzruszona. Młode mamy rozpiera radość, szczęście i miłość. Nie brak im jednak też wątpliwości, czy poradzą sobie z pielęgnacją noworodka po wyjściu ze szpitala i powrocie do domu. Skóra maluszka różni się przecież od skóry osób dorosłych i jest o wiele bardziej delikatna. Pierwsza kąpiel noworodka, a także wszelkie zabiegi mające na celu zachowanie higieny dziecka bywają tematem wielu rozmów i nierzadko wzbudzają obawy młodych rodziców. Jeśli więc także należysz do tego grona, poznaj kilka wskazówek, dzięki którym pielęgnacja noworodka ma szansę stać się łatwiejsza!

Reklama

Pierwsza kąpiel bez stresu

Wokół tematu kąpieli noworodków krąży tyle rad, że nietrudno stracić głowę, starając się w prawidłowy sposób zaplanować ten moment. Jeśli więc chcesz zatroszczyć się o jego prawidłowy przebieg, wybierz chwilę, w której maluszek nie jest ani senny, ani bezpośrednio po karmieniu. Rytuał niemowlęcej kąpieli nie zawsze musi mieć miejsce w porze wieczornej, tuż przed snem – równie dobrze możesz wybrać w tym celu godziny popołudniowe, aby po skończonej kąpieli pozwolić maluszkowi spędzić jeszcze chwilę czasu na zabawie i wzajemnej bliskości.
Być może moment pierwszej samodzielnej kąpieli dziecka jest dla ciebie stresujący. To zrozumiałe, że czujesz się niepewnie, wówczas dobrym pomysłem będzie, aby podczas jej trwania asystował ci ktoś zaufany – partner lub rodzic. Możesz także poprosić położną o kilka rad i z jej pomocą pierwszy raz wykąpać maluszka. Aby móc się odpowiednio do tego przygotować, zadbaj o warunki panujące w pomieszczeniu – nie musi być to wcale łazienka. Pielęgnacja noworodka może równie dobrze odbywać się w innym pomieszczeniu, które zapewni ci swobodę ruchów i odpowiednią ilość miejsca.
Podczas przygotowań zadbaj o to, aby temperatura w pomieszczeniu nie była niższa niż 21-22ºC. Temperatura wody, w której zamierzasz kąpać maluszka, nie powinna natomiast przekraczać 37ºC. Pamiętaj, że nie powinnaś zostawiać noworodka samego w kontakcie z wodą, dlatego odpowiednio wcześniej zgromadź wokół siebie wszystkie niezbędne akcesoria pielęgnacyjne i kosmetyki dla niemowląt. Zanurzając maluszka w wodzie, zadbaj o stabilne podparcie jego główki oraz karku. Możesz ułożyć dziecko na tetrowej pieluszce lub specjalnej podkładce umieszczonej w wanience. Drugą dłonią delikatnie i stopniowo obmyj całe ciało dziecka, a po zakończonej kąpieli okryj je ciepłym ręcznikiem, aby zapobiegać wychłodzeniu młodego organizmu.

Kilka prostych zasad

Pielęgnacja noworodka nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Istnieje spora szansa, że po kilku dniach lub tygodniach opieki nad maluszkiem wszystkie czynności wejdą ci w nawyk! Nie powinnaś jednak zapominać o kilku zasadach, dzięki którym troska o higienę dziecka będzie nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna. Oto, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę:

  • Jeśli maluszkowi nie odpadł jeszcze kikut pępowinowy, woda podczas kąpieli nie powinna go zakrywać. Obserwuj bacznie miejsce gojenia się pępka dziecka, a w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów skonsultuj je z lekarzem.
  • Uważnie czytaj etykiety płynów do kąpieli oraz kremów, które planujesz wykorzystać podczas pielęgnacji dziecka. Wybieraj tylko te, których receptura została opracowana z myślą o noworodkach.
  • Zadbaj o to, aby kąpiel odbywała się o regularnych porach – umieszczenie tego zabiegu pielęgnacyjnego w stałym harmonogramie waszego tygodnia pozwoli maluszkowi łatwiej się z nim oswoić.

Moment kąpieli to jeden z podstawowych zabiegów związanych z pielęgnacją noworodka. Warto uczynić z niego rytuał, który będzie przyjemny zarówno dla rodzica, jak i maluszka – wówczas, wraz z upływem czasu, istnieje spora szansa, że twoja pociecha zacznie postrzegać kąpiel jako chwilę dobrej zabawy. Wiele maluszków lubi chlapać wodą, obserwować unoszące się na jej powierzchni zabawki lub przelewać ją z pojemniczka do pojemniczka.

Pielęgnacja noworodka – co jeszcze warto wiedzieć?

Uwaga, jaką poświęcasz higienie swojego dziecka, jest bardzo ważna. To właśnie dzięki niej masz szansę oswoić maluszka z wszelkimi zabiegami pielęgnacyjnymi. Przygotowania do pierwszej kąpieli – a także każdej kolejnej – to dobry moment, aby skontrolować stan skóry noworodka. Delikatne części ciała, takie jak nosek, oczka oraz uszy dziecka, możesz przemywać zwilżonym wacikiem. Szczególną uwagę poświęć na główkę i włosy maluszka. Do ich czesania idealnie sprawdzi się przeznaczona dla dzieci szczotka z miękkiego włosia. Jeśli u twojej pociechy pojawi się ciemieniucha, czyli białe lub żółte płaty na jego głowie, nie martw się na zapas – to powszechny problem, który dotyka wiele dzieci. Regularna pielęgnacja noworodka i wykorzystanie preparatów przeznaczonych dla najmłodszych mogą sprawić, że skutecznie się z nim uporasz.
Prawidłowa pielęgnacja noworodka to jeden z kluczowych aspektów opieki nad dzieckiem – warto więc dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Znając podstawy prawidłowej troski o higienę maluszka, masz szansę podejść do pierwszej kąpieli bez nadmiernego stresu. Z biegiem czasu zarówno ty, jak i twoja pociecha oswoicie się z tym rytuałem na tyle, że stanie się on nie tylko obowiązkiem, ale okazją do dobrej zabawy!

Zobacz także

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

Reklama

Artykuł przygotowany we współpracy z programem edukacyjnym Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość.

Reklama
Reklama
Reklama