Skóra dziecka to bardzo delikatne narzędzie, z którym trzeba się odpowiednio obchodzić. Świeżo upieczeni rodzice muszą mieć tego świadomość. Skóra noworodka i małego dziecka w znacznym stopniu różni się od skóry dorosłej osoby.

Reklama

Od pierwszych sekund życia, skóra dziecka musi zaadoptować się do nowych warunków, które ją otaczają. U zdrowego noworodka, naskórek jest cieńszy i delikatniejszy. Skóra jest mniej elastyczna, a jednocześnie bardziej wrażliwa na światło słoneczne, ze względu na słabą produkcję barwnika melatoniny. Dodatkowo, w skórze dziecka znajdziemy znacznie mniej gruczołów potowych, przez co dzieci bardziej narażone są na działanie wysokiej temperatury.

Pielęgnacyjne ABC dla maluszka

Dlatego tak ważna jest dbałość o prawidłową pielęgnację skóry dziecka. Pierwszą czynnością pielęgnacyjną jest zwykle kąpiel. Powinna ona odbywać się kilka razy w tygodniu. Zarówno noworodek jak i niemowlę nie wymagają bezwzględnie codziennej kąpieli, ale codzienny rytuał z pewnością sprzyja nie tylko samej pielęgnacji, ale również wypracowaniu schematu, który poprawia komfort dziecka. Kąpiel musi odbywać się w atmosferze spokoju i przyjemności. To czas, kiedy rodzice mogą przebywać ze swoim dzieckiem, budować bliskość, a poprzez przyjemny dotyk czy masaż nawiązywać coraz mocniejszą więź. Dotyczy to zarówno mam jak i tatusiów, którzy powinni brać aktywny udział w takim rytuale.

Emolienty są bezpieczne dla skóry dziecka

Podczas kąpieli mamy niesamowitą okazję, aby bliżej przyjrzeć się naszemu maleństwu i wyłapać ewentualne zmiany skórne. Do kąpieli dziecka używajmy tylko i wyłącznie preparatów o specjalnym przeznaczeniu dla dzieci, z odpowiednimi atestami. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z emolientów, które skórę uelastyczniają, nawilżają i natłuszczają. Jeśli na skórze dziecka pojawiają się zaczerwienienia, skóra jest szorstka i sucha, warto zastosować preparat emoliencyjny po kąpieli, np. emulsję do ciała. Jest to nieodzowny krok zwłaszcza u dzieci ze zdiagnozowanym AZS. Po kąpieli osuszamy ciało dziecka, najlepiej w czasie do 3 minut od wyciągnięcia z wanienki.

Pamiętajmy też, że częste kąpiele mogą spowodować wysuszanie się skóry dziecka. Pielęgnacja skóry maluszka musi być dla nas przyjemnością, wówczas dziecko z tego rodzaju kontaktu będzie czerpać najwięcej.

Zobacz także

Uwaga! Nasza skóra ma styczność ze skórą maleństwa, dlatego zwracajmy uwagę na kosmetyki, z których sami korzystamy. Nie zaleca się również stosowania kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych w pielęgnacji niemowląt.

dr Łukasz Durajski,
Lekarz-pediatra

Reklama

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na: Emolium

Reklama
Reklama
Reklama