Opieka nad dzieckiem

wysokość alimentów
rozwód rodziców
opieka nad dzieckiem

Wysokość alimentów 2023: ile wynoszą alimenty na dziecko i jak to obliczyć?

Wysokość alimentów zależy od możliwości finansowych rodzica zobowiązanego do ich płacenia. Ale nie tylko! Wyjaśniamy trzy zasady ustalania wysokości alimentów – sprawdź, ile wynosi średnia wysokość alimentów i od czego zależy.
Luiza Słuszniak
Opieka nad żoną po porodzie
opieka nad dzieckiem

Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?

Prawo do opieki nad żoną po porodzie przysługuje ojcu dziecka, jeśli jest on objęty ubezpieczeniem chorobowym. Zwolnienie to można wziąć na okres 14 dni. Przysługuje za nie zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia.
Joanna Biegaj
Urlop ojcowski
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem

Urlop ojcowski 2023: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty

Urlop ojcowski to płatny urlop, z którego może skorzystać ojciec spełniający wymienione w przepisach warunki. Urlop przysługuje tylko w określonym czasie, potem przepada. Można wykorzystać go w całości lub podzielić na części. Przedstawiamy najważniejsze informacje o urlopie ojcowskim. Wyjaśniamy, jak należy o niego wnioskować, i jak się niebawem zmieni.
Magdalena Drab
urlop rodzicielski
opieka nad dzieckiem

Urlop rodzicielski w 2023: ważne zmiany, ile trwa?

Urlop rodzicielski może być wykorzystany przez matkę lub ojca po urlopie macierzyńskim. Jego długość zależy od liczby urodzonych dzieci i od tego, czy rodzice chcą z niego skorzystać osobno, czy jednocześnie. Od stycznia 2023 obowiązują nowe przepisy.
Magdalena Drab
Urlop tacierzyński
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem

Urlop tacierzyński 2023 –​ ile dni wolnych, zasady przyznawania, wniosek

Urlop tacierzyński umożliwia mężczyźnie opiekę nad dzieckiem. Można z niego skorzystać, pod warunkiem że matka dziecka zrezygnuje z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Niewykorzystana część urlopu może wówczas przejść na ojca. W trakcie urlopu tacierzyńskiego przysługuje prawo do zasiłku.
Joanna Biegaj
urlop ojcowski wniosek
ojciec
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem

Wniosek o urlop ojcowski 2023 – wzór do druku

Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć w formie pisemnej u pracodawcy. Do wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego należy dołączyć m.in. oświadczenie, że nie skorzystało się z tego prawa wcześniej. Wydrukuj gotowy wzór wniosku o urlop ojcowski i dowiedz się, jak prawidłowo go napisać.
Magdalena Drab
„Pomalowałam Adasiowi paznokcie. Bo chciał. A brat wyskoczył na mnie, że nie mam mu z syna dziewczyny nie  robić!”
rodzina
kłótnia
opieka nad dzieckiem

„Pomalowałam bratankowi paznokcie – bo chciał. A brat wyskoczył na mnie, że mam mu z syna dziewczyny nie robić!” [LIST DO REDAKCJI]

„Jestem ciocią Adasia i kocham go nad życie. Tym bardziej że moje córki są już nastolatkami i już nie chcą się bawić z mamą, mają własne życie. Dlatego zawsze chętnie pomagam bratu i bratowej w opiece nad Adasiem. Tego dnia naprawdę miło spędziliśmy czas i nawet nie przeszło mi przez myśl, do jakiej tragedii dojdzie. Czy naprawdę zrobiłam coś aż tak złego?”, napisała do nas jedna z czytelniczek, mama nastoletnich dzieci, prosząc inne mamy o wsparcie.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Rezolutny 4-latek niepostrzeżenie opuścił przedszkole i udał się do pobliskiego sklepu na zakupy
przedszkolak
zakupy
urodziny

4-latek wyszedł z przedszkola i poszedł na zakupy. Nie mógł się doczekać urodzin

Rezolutny 4-latek niepostrzeżenie opuścił przedszkole i udał się do pobliskiego sklepu na zakupy. Jak poinformował policjantów, chciał kupić zabawki i słodycze na przyjęcie urodzinowe.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Opieka na dziecko 2 dni
opieka nad dzieckiem
prawo pracy
urlop dodatkowy

2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy

Opieka na dziecko w wymiarze 2 dni (albo 16 godzin) dodatkowego urlopu od pracy przysługuje rodzicom zatrudnionym na umowę o pracę, którzy mają dzieci nie starsze niż 14-letnie. Kodeks pracy nie precyzuje powodu, dla którego można skorzystać z prawa do urlopu opiekuńczego.
Milena Oszczepalińska
dziecko mieszkało w chlewie
opieka nad dzieckiem

To nie dom, tylko chlew! Tak mieszkało 5-letnie dziecko: wstrząsające zdjęcia z interwencji

Pracownik MOPR pokazał zdjęcia mieszkania, w którym zastał 5-letniego chłopca bez żadnej opieki. Chłopczyk był głodny, wzywał pomocy przez okno. To, co mężczyzna zastał wewnątrz mieszkania, trudno opisać słowami. „Nie powinno się tu wpuścić nawet szczura” – skomentował.
Magdalena Drab
niezgubka: jak nie zgubić dziecka na plaży
opieka nad dzieckiem
wakacje z dzieckiem
jak nie zgubić dziecka

Jak nie zgubić dziecka na plaży? Jest na to sposób!

Tłok na plażach czy na ulicach popularnych kurortów, a do tego liczne atrakcje, balony, automaty, stragany z zabawkami. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby stracić dziecko z oczu. Jak ustrzec się od tragedii? Zabezpiecz dziecko na wypadek zgubienia się, radzi nadkomisarz Małgorzata Sokołowska.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziadkowie walczą o dziecko z matką
opieka nad dzieckiem

Matka walczy z dziadkami o dziecko. Chłopiec przeżywa dramat!

Kto ma rację: matka, która zabrała synka od dziadków, czy dziadkowie, którzy przez lata opiekowali się wnukiem i teraz chcą go zatrzymać? Dramatyczna kłótnia o chłopca kosztuje wszystkich sporo nerwów, ale najbardziej cierpi dziecko.
Magdalena Drab
Garwolin: pijani rodzice, w wózku niemowlę
alkohol
niemowlę
opieka nad dzieckiem

Pijani rodzice na spacerze z niemowlęciem. Dziecko uspokoiło się, gdy policjant wziął je na ręce

Młodzi rodzice z Garwolina, którzy prowadzili wózek z niemowlęciem, byli kompletnie pijani. Na szczęście nie doszło do tragedii. Policja odebrała im córeczkę. O tym, czy dziewczynka wróci do rodziców, zadecyduje sąd rodzinny.
Luiza Słuszniak
Agnieszka Kaczorowska o płaceniu babci za opiekę nad wnukami
słynne mamy
opieka nad dzieckiem
dzieci gwiazd

Agnieszka Kaczorowska o płaceniu babci za opiekę nad wnukami. Dobry pomysł?

Agnieszka Kaczorowska i Maciej Pela należą do tych szczęściarzy, którzy w razie potrzeby mogą poprosić mamę aktorki o opiekę nad Emilką i Gabrysią. Czy płacą babci za opiekę nad wnuczkami? Wkrótce to może się zmienić!
Hanna Szczesiak
pijana matka chciała odebrać dziecko z przedszkola
alkohol
opieka nad dzieckiem

Pijana w sztok matka chciała odebrać dziecko z przedszkola

37-letnia mieszkanka powiatu przemyskiego miała 3,4 promila alkoholu we krwi, ale to nie przeszkodziło jej przyjechać samochodem do przedszkola po syna. Dziecka nie wydano matce, interweniowała policja.
Ewa Janczak-Cwil
Kielce: dziecko wypadło z okna
szpital
opieka nad dzieckiem
wypadek w domu

Kielce: dziecko wypadło z okna na trzecim piętrze. Matka na chwilę zasnęła

W środę 11 maja w Kielcach 16-miesięczne dziecko wypadło z okna na trzecim piętrze. Pod numer alarmowy zadzwoniła kobieta, która zobaczyła chłopca na trawniku pod blokiem. Maluch był przytomny. To już czwarte dziecko, które wypadło z okna tej wiosny w Polsce. Jedyne, któremu udało się przeżyć.
Luiza Słuszniak
4-letni Antoś walczy o życiu po wypadku
opieka nad dzieckiem
wypadek
opieka medyczna

4-letni Antoś przygnieciony zbiornikiem na deszczówkę. Chłopiec walczy o życie

Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Górzno (powiat garwoliński). Podczas prac ogrodowych na Antosia zsunął się potężny zbiornik na deszczówkę o pojemności 1000 litrów. Osoba opiekująca się chłopcem była trzeźwa.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5-latka sama na ulicy
opieka nad dzieckiem

O włos od tragedii: 5-latka sama na ulicy. Wszystko zarejestrowały kamery

5-latka zniknęła matce z oczu w Środzie Śląskiej. Wystarczyła dosłownie chwila nieuwagi kobiety. Niedługo potem kamery monitoringu zarejestrowały dramatyczne chwile. Dziewczynka niemal wbiegła pod jadący samochód.
Ewa Janczak-Cwil
zmiany w opiece nad dzieckiem
opieka nad dzieckiem

Uwaga: duże zmiany w opiece nad dzieckiem

Od 2022 roku Polska ma obowiązek dostosować sposób sprawowania opieki przez rodziców nad małym dzieckiem do dyrektywy unijnej „work-life balance”, której celem jest zrównoważenie pracy i życia rodzinnego. Sprawdź, co zmienia się w urlopach opiekuńczych i rodzicielskich.
Ewa Janczak-Cwil
wraca zasiłek dodatkowy: oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem
opieka nad dzieckiem

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [zasady plus wzór oświadczenia 2022]

W związku z powrotem nauki zdalnej rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków i przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Publikujemy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, potrzebny do uzyskania zasiłku.
Luiza Słuszniak
opieka na dziecko na zdalnym nauczaniu
opieka nad dzieckiem

Opieka na dziecko na zdalnym nauczaniu: kto dostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Do 24 listopada ZUS odmawiał prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom dzieci do 8. roku życia, jeśli nauka zdalna obejmowała jedynie klasę (grupę przedszkolną, grupę żłobkową), a nie całą placówkę.
Joanna Biegaj
święto niepodległości: symbole narodowe film dla dzieci
opieka nad dzieckiem
prawdziwa historia
patriotyzm

Święto Niepodległości: symbole narodowe – film dla dzieci

Rozmowa z kilkulatkiem o patriotyzmie i ojczyźnie to trudne zadanie. Obejrzyjcie razem kreskówkę, która przybliży dziecku symbole narodowe Polski takie jak godło, flaga czy hymn! Święto Niepodległości to świetny moment na rozmowy o patriotyzmie.
Joanna Biegaj
bon żłobkowy 2021
opieka nad dzieckiem

Bon żłobkowy 2021: gdzie złożyć wniosek? Sprawdź, czy ci przysługuje

Bon żłobkowy to świadczenie przysługujące rodzicom dzieci w wieku żłobkowym z Warszawy i innych, niestety nie wszystkich, miast. Pieniądze można wykorzystać jako dopłatę do prywatnego żłobka, klubu malucha lub opiekunki. Warunkiem jest rezygnacja i nieubieganie się o miejsce w publicznej placówce.
Aneta Grinberg
znęcały się nad dziećmi i pracownikami
opieka nad dzieckiem

KOSZMAR w domu dziecka! Znęcały się nad dziećmi, zamiast się nimi opiekować

W marcu urzędnicy magistratu w Mysłowicach otrzymali informację o tym, że w lokalnym domu dziecka od lat dochodzi do nieprawidłowości. Ofiarami pracujących tam dyrektorki i psycholożki miały być dzieci i pracownicy. Niestety doniesienia te się potwierdziły.
Ewa Janczak-Cwil
mąż mnie nie docenia
opieka nad dzieckiem

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

Tylko młoda matka wie, ile pracy, czasu i energii wymaga zajmowanie się małym dzieckiem i domem. Mężczyźni najczęściej nie mają na ten temat bladego pojęcia, dlatego nie doceniają kobiet. „Zamień się rolami z partnerem, niech przez jeden dzień zobaczy, co to znaczy opiekować się dzieckiem, gotować, sprzątać, robić pranie’’ – mówi dr Magdalena Śniegulska.
Agnieszka Majchrzak
zle-traktowanie-dzieci-w-przedszkolach
żłobek
opieka nad dzieckiem
dobry żłobek dla dziecka

Złe traktowanie dzieci to norma? Szokujący list nauczycielki przedszkolnej

Chcesz wiedzieć, co naprawdę dzieje się z twoim dzieckiem po zamknięciu drzwi przedszkola lub żłobka? Przeczytaj list nauczycielki przedszkolnej, która ujawnia całą prawdę o tym, co się dzieje w polskich placówkach.
Weronika Zagojska
zapowiedź nowych żłobków
opieka nad dzieckiem

Czy rodzicom będzie łatwiej? Ma być tysiące nowych miejsc w żłobkach

Padły konkretne liczby, ale czy to poprawi sytuację? Lista oczekujących nie ma końca.
Agnieszka Majchrzak
dzieci w przedszkolu
opieka nad dzieckiem
praca a dziecko

Nocne przedszkola: rodzice chętnie z nich korzystają w święta i Sylwestra

Nocne i weekendowe przedszkola cieszą się sporą popularnością w okresie świąt i Sylwestra - tak wygląda smutny obraz niektórych przedszkoli.
redakcja mamotoja.pl
Urlop ojcowski
opieka nad dzieckiem

W tej firmie ojcowie w Polsce będą mieć dodatkowe pełnopłatne urlopy ojcowskie

Od stycznia 2020 roku wszyscy mężczyźni pracujący w IKEA w Polsce, którym urodzi się dziecko, będą mogli z niego skorzystać.
Dominika Bielas
szczepienie dziecka - czy rodzice powinni o tym decydować
zdrowie dziecka
opieka nad dzieckiem

Jak najlepiej ukarać rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci?

Odebrać 500 plus, kazać płacić kary, czy może zakazać wstępu do żłobków - która metoda najlepsza? Zobacz badania, co najbardziej podoba się rodzicom.
Agnieszka Majchrzak