Reklama

Zaczerwieniona pupa to dla smyka bolesny kłopot. A zdarza się on co najmniej raz w życiu u jednej trzeciej dzieci. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i wybór dobrych pieluch. Tymczasem opinie krążące na ten temat nie zawsze są słuszne. Dlatego postanowiliśmy się im przyjrzeć.

Reklama

Tetrowe pieluszki są najlepsze, bo w jednorazowych pupa dziecka „nie oddycha“
FAŁSZ Pediatrzy są zgodni, że dla malucha znacznie zdrowsze są pieluchy jednorazowe. Podstawową wadą tetrowych jest to, że zatrzymują wilgoć na pupie. Założenie dziecku ceratki czy majteczek sprawia, że mocz co prawda nie wydostaje się na zewnątrz, więc ubranko czy pościel są suche, ale skóra cały czas styka się z wilgocią – a więc niemowlę ma na sobie mokry kompres. Skóra bezpośrednio styka się też z kupką. Ponadto pieluchy tetrowe są szorstkie; gdy materiał pociera o zaczerwienioną skórę, dodatkowo powoduje podrażnienia.

Dla noworodków i wcześniaków są specjalne pieluszki
PRAWDA
Niektóre firmy mają specjalne pieluszki dla tak maleńkich dzieci, wykonane z wyjątkowo delikatnych materiałów. Są też pieluszki dla bobasów, którym nie zagoił się jeszcze pępuszek. Dzięki specjalnemu wycięciu nie ulega on podrażnieniu i łatwiej go pielęgnować. Jeśli jednak decydujesz się na zwykłe pieluszki bez udogodnień, po prostu podwijaj przód pieluchy, by nie urażał gojącego się kikuta.

Na noc warto zakładać dziecku pieluszkę rozmiar większą, żeby nie przemiękła
FAŁSZ
Ze zbyt dużej może wyciekać mocz, gdyż nie będzie ona dobrze dopasowana do ciała. Poza tym zbyt duża pielucha przeszkadza maluszkowi w poruszaniu nóżkami. Oczywiście zbyt mała też jest fatalnym rozwiązaniem – będzie niemowlę mocno uciskać. Pieluchy dobieraj w zależności od wieku i wagi dziecka i nie bój się przeciekania – wewnątrz powinien znajdować się absorbent, który dobrze wchłania wilgoć.

Im dłużej maluch nosi pieluszkę, tym później użyje nocnika
PRAWDA/FAŁSZ
Pieluszka to rozwiązanie łatwiejsze (maluch nie musi sobie „przeszkadzać” w zabawie, gdy zachce mu się siusiu), a jest mu sucho i wygodnie. Dobrym „przejściowym” rozwiązaniem są specjalne pieluchy do nocniczkowej edukacji, czyli pieluchomajtki. Chłoną znacznie mniej wilgoci niż tradycyjne. Więc smyk czuje, kiedy zrobi siusiu.

Reklama

Pieluszki przeszkadzają w nauce chodzenia
FAŁSZ
Wystarczy zakładać dziecku bardzo wygodne pieluchy – dla maluchów rozpoczynających naukę chodzenia. Są elastyczne, nie krępują ruchów dziecka. Mają asymetryczny kształt i doskonale przylegają w części środkowej, dzięki czemu smyk może się swobodnie poruszać. Szerokie i elastyczne zapięcia, w postaci wytrzymałych i bezpiecznych rzepów, pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie.

Reklama
Reklama
Reklama