Nie istnieje uniwersalna recepta, pozwalająca młodym rodzicom całkowicie pokonać stres pierwszej kąpieli. Ale jeśli nie zapomnicie o tych kilku wskazówkach, na pewno uda się go zminimalizować. A jaka później będzie satysfakcja! Maluszek czyściutki i gotowy do kolacji, rodzice dumni, że podołali kolejnemu nowemu wyzwaniu. A zatem...

Reklama

1. Wybierz miejsce kąpieli

Niektórzy rodzice decydują się na kąpiel maluszka w łazience. Są jednak i tacy, którzy ze względu na ograniczoną przestrzeń wolą przenieść wanienkę z wodą do sypialni. Zadbaj przede wszystkim o to, żeby przestrzeń, którą wybierzesz, była dla ciebie komfortowa. Żebyś nie musiała obijać się łokciem o ścianę albo stać zgarbiona pod szafką. Zadbaj o swobodę ruchów nie tylko podczas kąpieli maluszka, ale również w miejscu, gdzie spędzicie czas po wyjęciu dziecka z wanienki.

2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Przede wszystkim temperaturę pomieszczenia, w którym będziesz kąpać maluszka. Optymalna wynosi ok. 24 st. C. Jeżeli na co dzień macie w domu nieco chłodniej, wystarczy odkręcić grzejnik lub ustawić farelkę na jakiś czas przed samą kąpielą. Pamiętaj także o temperaturze wody. Ta w przypadku niemowlęcia musi być cieplejsza i sięgać około 37 st. C. Możesz sprawdzić, czy jest odpowiednia korzystając ze specjalnego termometru lub… własnego łokcia!

3. Przygotuj przewijak

Wygodnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o „pokąpielowe” zabiegi pielęgnacyjne jest korzystanie z przewijaka. To bezpieczne i komfortowe zarówno z punktu widzenia rodzica, jak i maluszka. Część rodziców decyduje się przenieść przewijak do łazienki, ustawiając go nieopodal wanienki, inni z kolei tulą maluszka w ręczniku i zabierają do miejsca, gdzie przewijak stoi na co dzień. Decyzja należy do ciebie – oba rozwiązania są dobre, pytanie, które będzie dla ciebie wygodniejsze.

4. Przyszykuj akcesoria…

Wszystkie te, które będą ci potrzebne po kąpieli. Zacznij od ręcznika i piżamki – warto położyć je przed kąpielą na ciepłym grzejniku. Maluszkowi po wyjęciu z wanienki na pewno będzie przyjemnie! Przy przewijaku postaw również waciki i sól fizjologiczną, niezbędne do przetarcia oczu i przemycia buzi, ewentualnie aspirator do noska oraz na pewno pieluszkę, którą założysz dziecku na noc.

Zobacz także

5. …i kosmetyki

Pamiętaj o tych, z których będziesz korzystać podczas kąpieli, jak i po, żeby nie szukać ich nerwowo. W pierwszej kolejności płyn do kąpieli. Zwróć uwagę na to, żeby mógł być stosowany już od 1. dnia życia. Śmiało sięgnij po Ziajkę z rybką Klaudyną – natłuszczający płyn do kąpieli dla dzieci i niemowląt. Spokojnie możesz zrezygnować z szamponu. W przypadku niemowląt nie ma potrzeby używania zbyt wielu kosmetyków. Unikaj również zwykłego mydła – ma odczyn zasadowy, wysusza skórę i może powodować podrażnienia.

materiały prasowe

Po kąpieli ważne jest odpowiednie nawilżenie małego ciałka. Sprawdzi się krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt od 1. dnia życia – ten z żółwiem Teofilem. Nie zapomnij również o pielęgnacji miejsc szczególnych, zwłaszcza okolic okołopieluszkowych. Maść pośladkowa przeciw odparzeniom z barankiem Frankiem będzie bardzo dobra.

6. Wypracuj rytuały

Pierwsza kąpiel to dobry moment, żeby wprowadzić schematy porządkujące dzień. Może okazać się, że wieczorne zabiegi pielęgnacyjne będą doskonałym preludium do spania. Albo… okaże się, że maluch po kąpieli jest zbyt pobudzony by zasnąć i warto przenieść dbanie o czystość na wcześniejszą porę. O tym przekonacie się za jakiś czas. Gdy znajdziecie „swój czas”, warto zadbać o powtarzalność – ona daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i uczy tego, co nastąpi po kąpieli. Jak choćby kolacja, kołysanka i sen…

7. Nie spiesz się

Pamiętaj, że dzieci wyczuwają emocje rodziców. Jeżeli ty będziesz spokojna i opanowana, a wszystkie czynności będziesz wykonywać delikatnie i bez pośpiechu, pluskanie w wodzie będzie dla wszystkich ogromną przyjemnością! Nie szczędź czułości, pieszczot, całusków i ciepłych słów. Te chwile tak szybko mijają…

    Reklama

    Artykuł powstał z udziałem marki Ziaja

    Reklama
    Reklama
    Reklama