Maleństwo ma taką delikatną skórę... Przyjrzyj się jej – prawda, że trzeba o nią wyjątkowo dbać? Starannie, na pewno systematycznie, po kąpieli... Jakie jeszcze masz pytania?

Reklama

Jak często powinnam smarować niemowlę? Czy raz dziennie wystarczy?
Wszystko zależy od tego, jaką dziecko ma skórę. Jeśli czujesz, że jest sucha, łuszczy się, smaruj ją kilka razy dziennie. Jeżeli normalna, wystarczy raz dziennie. Albo nawet nie trzeba jej wcale natłuszczać, gdy do mycia i kąpieli używasz środków, które nie tylko myją, ale również nawilżają skórę malca i zatrzymują w niej wodę (tak właśnie działają emolienty, które kupisz w aptece).

Co jest lepsze: oliwka, mleczko, a może balsam?
Każdy z tych produktów działa podobnie – nawilża i lekko natłuszcza skórę. Początkowo możesz smarować malca oliwką. Później także, choć powinnaś zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się podrażnienia lub zmiany łojotokowe (skóra jest wtedy tłusta, z krostkami i wypryskami). Gdy tak się stanie, wymień oliwkę na balsam lub mleczko. One też nawilżają, natłuszczają, wzmacniają warstwę ochronną skóry. Najlepiej je stosować po kąpieli.

A maści lub kremy?
Są bardziej tłuste niż oliwki i balsamy, dlatego używa się ich, gdy skóra mocniej się przesusza. Zwykle nie trzeba nimi smarować całego ciała, lecz tylko skórę w miejscach najbardziej wrażliwych (np. na pupie), przesuszonych czy wystawionych na działanie wiatru, słońca – czyli na buzi. Alergicznemu maluszkowi często przesuszają się także okolice łokci, kolan i podudzi. Trzeba je wówczas smarować maściami natłuszczającymi, zawierającymi witaminę A lub kremami lipidowymi dla alergików.

Jakich środków mogę używać do pielęgnacji pupy?
Skóra jest tu szczególnie narażona na podrażnienia, dlatego nie smaruj jej oliwką czy balsamem, lecz tylko specjalnym kremem lub maścią. Najlepsze są te z dodatkiem cynku, pantenolu. Chronią przed szkodliwym działaniem substancji z moczu i kupki.

Zobacz także

Czy przed spacerem buzię malca smarować kremem?
Jeśli skóra jest dobrze nawilżona, a maluszek przez cały czas będzie w wózku – niekoniecznie. Gdy zaś sucha, łuszczy się, posmaruj ją kremem nawilżającym. W pierwszym półroczu życia unikaj kremów przeciwsłonecznych z filtrem, a jeśli już, to filtr powinien być wyłącznie mineralny (nie chemiczny, zwróć uwagę na napisy na opakowaniu) i nie wyższy niż 25–30. Oczywiście nie wystawiaj smyka na słońce: powinien być w cieniu pod parasolką, drzewem.

Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog.

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama