Reklama

Codzienna higiena i pielęgnacja

Reklama

Wysoka temperatura, słońce, klimatyzowane pomieszczenia, alergizujące pyłki pojawiające się wiosną i latem, większa aktywność na świeżym powietrzu – to czynniki, które sprawiają, że skóra malucha potrzebuje teraz szczególnej troski. Jest szczególnie narażona na wysuszenie i podrażnienia. Dodatkowo mechanizm termoregulacji nie jest jeszcze w pełni wykształcony, a latem skóra bardziej się poci.
By nie doszło do przegrzania organizmu, nadmiar ciepła "odprowadzany" jest właśnie w formie potu. Maluchy, których ciało pełne jest fałdek i zakamarków, mogą pocić się jeszcze bardziej. Dlatego w ciepłe dni należy codziennie myć maleństwo, również główkę. Dzięki temu można uchronić szkraba przed wystąpieniem nieprzyjemnych podrażnień. Pot jest szczególnie niekorzystny dla maluchów z problemami skórnymi takimi jak np. atopowe zapalenie skóry czy alergie - drażni ją i może powodować nasilenie zmian skórnych. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków do mycia i kąpieli – nie mogą zawierać w sobie mydła za to powinny łagodnie oczyszczać skórę i zawierać w swoim składzie substancje nawilżające. Idealnie sprawdzą się produkty emoliencyjne, które długotrwale i intensywnie nawilżą skórę - kremowe żele, emulsje do kąpieli i pielęgnacji ciała. Do mycia główki dziecka używajmy specjalnie przeznaczonych dla maluchów szamponów nawilżających.

Akcja: nawadnianie

To, jak bardzo maluch się poci, ma znaczenie nie tylko w kwestii pielęgnacji, ale także żywieniowej. Dlaczego? Wraz z potem uciekają elektrolity, w tym sód i potas – a od tego krok do odwodnienia. Dlatego w ciepłe dni maluch powinien pić więcej wody - dodatkowe płyny powinien dostawać, nawet gdy o to nie prosi (pragnienie to pierwszy sygnał odwodnienia). Jeśli po pobycie na dworze dziecko będzie marudne, dostanie biegunki czy wymiotów, należy podać mu doustny preparat nawadniający Gdyby objawy nie mijały, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Obowiązkowy filtr

Skóra "zapamiętuje" każdy pobyt na słońcu, a już dwukrotne oparzenie słoneczne w dzieciństwie sprzyja powstawaniu znamion barwnikowych i przebarwień i zwiększa ryzyko czerniaka w przyszłości. Dlatego maluch musi być dodatkowo zabezpieczony kosmetykiem z filtrem.

Auć, gryzie!

Insekty – komary, meszki, muchy etc. – dają się we znaki już od maja. Skutki ukąszeń są nieprzyjemne i bolesne, szczególnie dla małych dzieci. Czasem mogą wywołać ostrą reakcję alergiczną lub przenosić choroby. Warto wtedy zastosować środki łagodzące miejsce ukąszenia, niwelujące ból.

Letnia garderoba

W sklepach dostępne są ubranka oznaczone jako UVP. Symbol ten informuje, że materiał, z którego je wykonano, zawiera cząsteczki, które osłabiają działanie promieniowania UV.

Zabezpieczona główka

Reklama

Bez czapeczki ani rusz! Główka malucha musi być osłonięta w każdy słoneczny dzień, a najlepszy będzie kapelusik z rondkiem lub czapeczka z daszkiem i kawałkiem materiału chroniącego kark.

Reklama
Reklama
Reklama