Skóra małych dzieci posiada specyficzne cechy, które sprawiają, że jest ona bardziej delikatna i wrażliwa. Aby była zdrowa, wymaga zatem szczególnej pielęgnacji.

Jak rozpoznać, że maluszek ma suchą skórę?

Problemy skórne niemowlęcia to bolączka wielu rodziców. Skóra maluszka łatwo się wysusza i jest podatna na podrażnienia. Dzieje się tak dlatego, że ma ona jeszcze słabo rozwinięty płaszcz hydrolipidowy, który chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skóra sucha, która jest podatna na działanie czynników zewnętrznych, zachowuje się zupełnie inaczej niż normalna. Szybko się przesusza, jest napięta, chropowata i o wiele łatwiej ulega urazom. Typowymi objawami skóry suchej i wrażliwej jest:

  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • uczucie ściągnięcia.

Niekiedy na skórze może pojawiać się również zaczerwienienie lub wysypka. Zwykle jednak, gdy zastosujemy odpowiednią pielęgnację, uporczywe symptomy znikają. Zupełnie inaczej jest w przypadku choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry. Tutaj nie pomoże zwykła pielęgnacja.

Czym jest AZS i jak się objawia?

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła i uciążliwa, o nawrotowym przebiegu, charakteryzującą się stanem zapalnym i trudnym do opanowania świądem. Jej przyczyny nie są do końca znane, ale uważa się, że duże znaczenie odgrywa genetyka oraz w dużej mierze upośledzenie funkcji bariery naskórkowej. Przyczyną AZS w około 70-80% przypadków są alergie. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet przed 6. miesiącem życia dziecka i są to:

  • sucha, szorstka i łuszcząca się skóra
  • uporczywy świąd
  • wyprysk o charakterystycznym wyglądzie i rozmieszczeniu.

Typowym objawem AZS u niemowląt są swędzące krostki, najczęściej zlokalizowane na policzkach. Trzeba uważać, aby dziecko się nie drapało, ponieważ może dojść nie tylko do uszkodzenia naskórka, ale także do nadkażenia bakteryjnego. Większość dzieci wyrasta z choroby po kilku latach, ale nie w każdym przypadku. Chorują także dorośli. Ich skóra wymaga wówczas specjalistycznej pielęgnacji do końca życia.

Zobacz także

Pielęgnacja maluszka ze skórą atopową

Jeżeli maluszek cierpi z powodu AZS, zastosuj specjalne dermokosmetyki z linii ziaja med, które zapewniają właściwą pielęgnację skóry, niezależnie od stopnia zaostrzenia choroby. Przygotuj kąpiel, wlewając do wody odrobinę natłuszczającej bazy emoliencyjnej – pozostawi ona na skórze twojego dziecka lekką warstwę ochronną, a także nawilży i zmniejszy szorstkość. Oprócz tego baza redukuje nadmierne swędzenie, pieczenie oraz zaczerwienienie. Skutecznie łagodzi podrażnienia i zapobiega ich nawrotom. Delikatnie umyj ciało maluszka natłuszczającym olejkiem myjącym, który chroni przed wysuszeniem już podczas kąpieli.

Ziaja
Ziaja

Włosy niemowlęcia umyj szamponem oczyszczającym do wrażliwej skóry głowy i karku – jest bezzapachowy i nie zawiera mydła ani barwników. Co więcej, wykazuje skuteczność dermatologiczną w chronicznych zmianach atopowego zapalenia skóry (AZS). Pamiętaj, aby włosy maluszka myć na samym końcu – w ten sposób twoja pociecha nie będzie siedziała zbyt długo z mokrą głową. Po zakończeniu kąpieli dokładnie wytrzyj dziecko ręcznikiem (bez pocierania) i zabezpiecz skórę natłuszczającą emulsją do ciała, która regeneruje naturalną barierę hydrolipidową naskórka i zmniejsza suchość.

Ziaja
Ziaja

Twarz posmaruj warstwą kremu kojącego nawilżającego, który łagodzi podrażnienia, redukuje nadmierne swędzenie i dodatkowo równoważy florę bakteryjną. W ciągu dnia, np. przed wyjściem na spacer możesz również stosować krem regenerujący natłuszczający z tej samej linii, który złagodzi zmiany skórne, szczególnie w okresach nawrotów AZS.

Ziaja
Ziaja
Ziaja

Leczenie AZS obejmuje przede wszystkim eliminację alergenów z otoczenia, w tym żywności mogącej nasilać objawy (np. białko mleka krowiego, pszenica, jajka, kakao, owoce cytrusowe). Ogromne znaczenie ma także właściwa higiena i pielęgnacja skóry, z zastosowaniem łagodnych i bezpiecznych dermokosmetyków do skóry wrażliwej i podatnej na alergie, niezawierających konserwantów, związków zapachowych ani barwników.

Ziaja

Produkty z linii ziaja med zostały przetestowane dermatologicznie i alergologicznie. Nie tylko odbudowują barierę naskórkową, ale też likwidują suchość, świąd i przywracają prawidłowe działanie wrodzonych systemów obronnych skóry.

Materiał powstał przy współpracy z marką: Ziaja

Ziaja