Twój maluch to mała… PANDA? Zobacz, jak wspierać jego zalety!
Każdy maluch ma zestaw cech, które czynią go wyjątkowym. Chcesz wiedzieć, jak pielęgnować te dominujące, a także czy wpływają na jego rozwój? Przeczytaj artykuł – znajdziesz w nim m.in. porady psycholog Dominiki Słomińskiej, które pokazują, jak można wykorzystać pewne predyspozycje i cechy dziecka, aby osiągnęło sukces szkolny i życiowy.
Rozwiązałaś nasz psychotest i już wiesz, czy cechy twojego dziecka bardziej pasują do pandy, flaminga, alpaki, zebry czy kameleona? Jeśli wynikiem jest PANDA, musisz wiedzieć, że twoja pociecha to przede wszystkim indywidualista. Ponadto prawdopodobnie uwielbia się przytulać, lubi jeść i cechuje ją wyjątkowa zręczność. Dowiedz się, jak wspierać te naturalne cechy charakteru dziecka!
Nie wiesz, jakie cechy dominujące posiada twoje dziecko? Rozwiąż nasz psychotest! >>> TUTAJ
Panda to indywidualistka. Twoje dziecko również? Oto sposoby, by je wspierać
Czułe pochylenie się nad indywidualnością dziecka, nad jego wyjątkowymi cechami, pozwoli mu się rozwijać i budować pewność siebie. To bardzo ważne, żeby te indywidualne cechy zauważyć i pielęgnować. Jak podkreśla psycholog Dominika Słomińska: – Początkiem wszystkiego jest szacunek. Kiedy dorosły przyjmie korczakowską zasadę „Dziecko też człowiek”, to łatwiej mu będzie zrozumieć osobiste cechy dziecka, które niekoniecznie mogą być zgodne z oczekiwaniami rodzica czy opiekuna. Jeżeli zaczniemy dziecko szanować i rozumieć jego potrzeby, to wszystko stanie się jasne.
W jaki sposób je wspierać?
Psycholog podpowiada: – Rozmawiać, przytulać, tłumaczyć świat, pogłębiać pasje dziecka i pozwalać się im rozwijać, podążać za naturalnym rozwojem. Czyli jeżeli dziecko interesuje się dinozaurami, to organizować aktywności z tym związane itp. Znam ojca, który dostrzegając zainteresowanie dziecka zwierzętami, organizował wycieczki do wszystkich ogrodów zoologicznych w Polsce, potem w Europie, a teraz na całym świecie. I proszę mi wierzyć, że dziecko jest ekspertem w tej dziedzinie, a przy okazji chłonie wiedzę o geografii, kulturach i zwyczajach. Ponadto wartością dodaną całego przedsięwzięcia jest relacja dziecka z tatą.
Należy też pamiętać, że indywidualizm nie oznacza alienacji. Można być indywidualistą, a jednocześnie budować relacje i rozwijać dziecko społecznie. Ważni są przyjaciele o podobnych zainteresowaniach. Otwartość, żeby zapraszać kolegów i koleżanki z przedszkola i szkoły na domową zabawę.
Niektóre dzieci, podobnie jak pandy, cechują zachowania wskazujące na tzw. typ samotnika. Jakie korzyści może przynieść maluchowi ten typ osobowości?
Osobowość samotnicza to wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłych. Jak podkreśla psycholog Dominika Słomińska: – Generalnie dorośli mają przekonanie, że dzieci najlepiej czują się i rozwijają w grupie rówieśników. I mają rację, najczęściej tak jest. Jednak zdarza się dziecko, które najbardziej lubi bawić się samo, często jest zamyślone, ciche, a my myślimy, że jest smutne, co zwykle nie jest prawdą. Kiedy zauważymy takie cechy u dziecka, na początku trzeba sprawdzić, czy nic się nie dzieje złego. Zdarza się, że dzieci stronią od rówieśników, bo tamci im dokuczają albo dziecko ma osobowość lidera i narzuca swój pomysł na zabawę, inni tego nie lubią i stronią od lidera. Może się zdarzyć też tak, że dziecko ma cechy wsobne, autystyczne, a wtedy nieprzewidywalny świat rówieśników jest dla niego trudny, więc rezygnuje z kontaktów.
Ekspertka dodaje: – Często jest tak, że żaden z powyższych powodów nie jest prawdą, tylko dziecko po prostu uwielbia być w swoim towarzystwie. I wtedy należy mu na to pozwolić z zachowaniem zasady, żeby uczyć społecznych zachowań. Połowę roboty zrobi za rodziców przedszkole i szkoła, gdzie dziecko siłą rzeczy będzie wśród rówieśników. Warto również, by to rodzice dbali o to i pokazywali, że fajnie jest zarówno z dziećmi, jak i bez nich.
Indywidualista zwykle bardzo literalnie rozwija w sobie pasje, w dorosłym życiu wybiera naukową drogę, jest człowiekiem spokojnym i pozostaje w równowadze, jest solidny i rozsądny. Mimo samotniczych cech potrafi stworzyć rodzinę, w której bliscy akceptują jego potrzebę odosobnienia i cenią to, że mimo tego mogą na niego liczyć. Same plusy!
Czy wiesz, że...?
Pędy bambusa to ulubiony przysmak pandy wielkiej. Potrafi zjeść go naprawdę dużo, ponieważ dziennie potrzebuje około 40 kilogramów pokarmu. Panda na przednich kończynach ma szósty palec, który jest przeciwstawny do pozostałych pięciu i ułatwia zwierzęciu chwytanie gałęzi. To zwierzątko ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł równowagi, dzięki czemu potrafi się poruszać nawet na bardzo cienkich gałęziach.
Pandę, jak i inne zwierzaki, znajdziesz teraz na opakowaniach nowej serii kosmetyków Bambino Dzieciaki. Wszystko po to, by wspierać dziecięcą naturę twojej pociechy! Jeśli chcesz wiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę: bambino.pl/pielegnujemy-dziecieca-nature
Zręczność pandy. Jak rozwijać ją u dziecka?
Panda mimo sporej masy ciała i wyglądu, chętnie i z łatwością wdrapuje się na drzewa. Jeśli twoje dziecko posiada jej cechy, to również jest zręczne. Aby jednak zręczność tę rozwijać, koniecznie trzeba ją ćwiczyć. Nasza ekspertka podpowiada, w jaki sposób to robić.
Dominika Słomińska, psycholog: Doskonałym sposobem na ćwiczenie zręczności jest np. budowanie toru przeszkód z krzeseł, plastikowych butelek, lin – dziecko ma się wspinać, czołgać, pełzać, omijać. Taki tor to ćwiczenie nie tylko zręczności, ale też uważności i sprawności. Zręczność kształtują również manualne zabawki, które wymagają wysiłku umysłu, np. łowienie drewnianych rybek z magnesami wędką ze sznureczkiem, wybieranie drobnych zabawek z miski pełnej ryżu, fasoli lub kauczukowych piłeczek, rozplątywanie supełków itd. Zachęcam do chodzenia do lasu i pozwolenia dzieciom na wchodzenie na drzewa, wspinanie się, budowanie szałasów.
– Wszystkie zabawy podwórkowe z trzepakiem i huśtawką w roli głównej, parki linowe i place zabaw z tyrolką, wyprawa z mamą lub tatą na rowerach po skarb budują zwinność, sprawność fizyczną i poczucie sukcesu oraz wzmacniają relację – dodaje psycholog.
Panda uwielbia przytulanie. Twoja pociecha też?
Te zwierzęta są tak wielkimi przytulaskami, że w Chinach, aby zaspokoić ich potrzeby, wprowadzono zawód „przytulacza pand”. Jeśli twoje dziecko również kocha przytulanie, to… WSPANIALE! Jak podkreśla nasza ekspertka, Dominika Słomińska: – Jest wiele badań naukowych, które udowadniają, że dziecko wychowane w bliskości i cieple lepiej się rozwija, jest pewniejsze siebie i łatwiej mu poradzić sobie z emocjami. Lekarze coraz częściej namawiają do kangurowania niemowląt i karmienia piersią. Kobiety, które z różnych względów tego nie robią, zachęcam – przytulajcie policzek dziecka do swojego ciała podczas karmienia butelką! Wszystko dlatego, że przytulanie jest ważne na każdym etapie życia.
Przedszkolaki mają ogromną potrzebę bliskości, siadają na kolanach, uwielbiają być głaskane czy drapane po pleckach przed snem. Naturalnie kiedy dzieje się coś trudnego dla malucha, biegnie on zawsze do dorosłego się przytulić.
Dziecko przytulane czuje się kochane, akceptowane i ukojone. Potrafi lepiej okazywać uczucia i tworzyć czułe relacje w życiu dorosłym. Zapach rodzica, jego ciepło, bicie serca, oddech i otulające ramiona to niesłychane ukojenie i uspokojenie dla młodego układu nerwowego.
W jaki jeszcze sposób możesz pielęgnować dziecięcą naturę twojego dziecka?
Można to robić na wiele sposobów. Jednym z nich jest stosowanie nowej serii kosmetyków Bambino Dzieciaki. W tej wyjątkowej serii dostępne są produkty takie jak:
- żel do mycia ciała i włosów 2w1 surykatka/flaming
- płyn do kąpieli panda
- krem do buzi i ciała Bolek i Lolek zebra
- szampon alpaka
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj na stronę: bambino.pl/pielegnujemy-dziecieca-nature
W ramach akcji dzieci mogą podejmować samodzielne decyzje i wybierać preparaty do mycia z ulubionymi bohaterami – Bolkiem i Lolkiem – a także zwierzątkami, które posiadają podobne do nich… cechy charakteru! Gwarantujemy, że dzieci będą zachwycone i chętnie wyruszą wspólnie w wiele przygód.
Masz już ulubiony produkt z serii Bambino Dzieciaki?
Materiał powstał z udziałem Bambino