Reklama

Rozwiązałaś nasz psychotest i już wiesz, czy cechy twojego dziecka bardziej pasują do pandy, flaminga, alpaki, zebry czy kameleona? Jeśli wynikiem jest FLAMING, musisz wiedzieć, że twoją pociechę cechuje… równowaga. Ponadto prawdopodobnie jest towarzyska, pozytywna, oryginalna i wybija się z tłumu. Dowiedz się, jak wspierać te naturalne cechy charakteru dziecka!
Nie wiesz, jakie cechy dominujące posiada twoje dziecko? Rozwiąż nasz psychotest! >>> TUTAJ

Reklama

Flaminga cechuje równowaga. Twoje dziecko również? Oto sposoby, by ją rozwijać

Kiedy dziecko rośnie, wraz z naturalnym rozwojem intuicyjnie szuka stymulacji i samo się bawi tak, że ćwiczy równowagę. To właśnie te historie, które rodziców i babcie napawają lękiem i podnoszą im tętno – chodzenie po krawężnikach i murkach stopa za stopą, wspinanie się na duże wysokości na różnorakie elementy placów zabaw, bujanie się aż do nieba, kręcenie na łańcuchowych huśtawkach, wiszenie na trzepaku z głową w dół i kręcenie się szybko w jedną stronę wokół własnej osi aż świat zawiruje…. Jak podkreśla psycholog Dominika Słomińska: – To wtedy dzieci najczęściej słyszą słowa takie jak „Uważaj, bo spadniesz!”, „Uważaj, bo się zakrztusisz”, „Uważaj, bo się uderzysz”. A to błąd!

Trzeba dzieciom pozwolić, niech ćwiczą, ile dusza zapragnie. Istotne jest, by robiły to pod kontrolą i asekuracją dorosłych, jednak bez żadnych ostrzeżeń. Doskonałym sposobem na ćwiczenie równowagi są karuzele, czyli beztroska zabawa w wesołym miasteczku, parki linowe, chodzenie po mostach, wszystkie tarasy widokowe i latarnie morskie, aż w końcu jazda na rolkach, jazda na hulajnodze i rowerze, chodzenie po linie rozwieszonej 30 cm nad ziemią między drzewami itp. No i chodzenie na szczudłach, czyli tak jak flamingi – dostojnie, na cienkich, długich nogach.

Redakcja

Jak dbać o równowagę pomiędzy światem cyfrowym a rzeczywistym u dzieci, szczególnie w czasie pandemii?

Według naszego eksperta, jest to trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Trudne dlatego, bo przez długi czas życie społeczne a także spędzanie czasu wolnego odbywało się w dużej mierze przed ekranem. Nawet wtedy, gdy przedszkola już normalnie działały, ograniczenie kontaktów z kolegami był bardzo odczuwalny. Psycholog Dominika Słomińska podkreśla, że: – To rolą rodzica jest, żeby tej równowagi dopilnować i przestrzegać kilku zasad. Ważne jest przede wszystkim to, by nigdy nie karać dziecka skonfiskowaniem laptopa, telefonu czy tabletu. Poza tym, że nie jestem za karaniem dzieci tylko tropieniem dobrych zachowań i wzmacnianiem ich, to musimy pamiętać, że taki sposób kary podnosi atrakcyjność elektroniki, jednocześnie deklasując inne aktywności.
Aby zachować równowagę, trzeba wspólnie ustalić granicę czasową, jak długo dziecko może przebywać przed ekranem. Następnie zaplanować dzień, tak żeby było w nim miejsce na naukę, zabawę, sport i życie społeczne. Rodzic powinien zadbać o to, żeby życie w rzeczywistości było atrakcyjne. To nie muszą być codzienne fajerwerki, ale np. wieczór gier planszowych, wieczór filmowy z popcornem, wyprawa rowerowa z mapą po skarb, piknik nad rzeką czy kolorowa kąpiel w pianie z puszczaniem baniek lub rysowaniem specjalnymi kredkami po wannie itp. Trzeba też przywiązywać wagę do spotkań ze znajomymi, z dziećmi w podobnym wieku. Młode głowy poradzą sobie wtedy same budując bazę, czy też śledząc przyrodę i robiąc eksperymenty. Wystarczy tylko chcieć.

Redakcja/mat. pras.

Gdy twoje dziecko, podobnie jak flaming, lubi być w centrum uwagi… Jak wspierać jego rozwój i pielęgnować cechy wybijania się z tłumu i oryginalności tak, by przynosiły dziecku pożytek?
Psycholog Dominika Słomińska podkreśla, że jest to bardzo ładna cecha, jeśli dziecko ma odwagę błyszczeć. Dodaje również: – Trzeba tylko zróżnicować, czy to jest autentyczna forma wyrazu dziecka, czy „przechwałki” wynikające z niskiego poczucia wartości dziecka. Bardzo łatwo to rozpoznać. A mianowicie wyznacznikiem autentyczności jest reakcja otoczenia. Jeżeli rówieśnicy śmieją się z dziecka, nazywają samochwałą i nie akceptują, jest to ta forma radzenia sobie z niską wartością, która niestety pogłębia ten proces. Jeżeli jest to autentyczne, wszyscy się zachwycają i to akceptują.
Ekspertka wspomina: – Pamiętam dziewczynkę, która codziennie przychodziła do przedszkola w innej sukni balowej. Rodzice jej na to pozwalali chociaż nie był to strój codzienny. I proszę sobie wyobrazić, że dziecko nie stało się obiektem drwin, za to wszystkie dziewczynki w grupie przychodziły w coraz to wymyślniejszych kreacjach.

To cudowne, kiedy dziecko bez obawy przed oceną innych ma odwagę być sobą i eksponować to. Zachowując przy tym życzliwość i serdeczność do innych rówieśników. Rodzice mogą to wspierać poprzez dawanie alternatyw, a jeżeli odlot jest... zbyt duży, to warto go tonować zdrowym rozsądkiem.

Bambino

Czy wiesz, że...?

Flamingi bardzo lubią stać, a nawet spać na jednej nodze. Flamingi są z natury białe lub szare. Piękna, różowa barwa wynika z przyjmowania bogatego w czerwony barwnik pożywienia. Pióra pod skrzydłami mają natomiast czarny kolor, co jest widoczne jedynie podczas lotu. Flamingi jedzą z głową do góry nogami, ponieważ żerując, brodzą i zanurzają głowę w ten sposób, że szczęka górna znajduje się pod dolną.

Flaminga, jak i inne zwierzaki, znajdziesz teraz na opakowaniach nowej serii kosmetyków Bambino Dzieciaki. Wszystko po to, by wspierać dziecięcą naturę twojej pociechy! Jeśli chcesz wiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę: bambino.pl/pielegnujemy-dziecieca-nature

Czy towarzyskość dziecka wpływa pozytywnie na jego rozwój?

Flamingi to niezwykle towarzyskie zwierzęta. Jeśli również twoje dziecko uwielbia przebywać pośród innych osób, to warto wiedzieć, że ta cecha korzystnie wpływa na jego rozwój, w tym szczególnie ten społeczny. Jak podkreśla psycholog Dominika Słomińska: – Dziecko przebywające w grupie rówieśników trenuje umiejętności społeczne. Czerpie z własnych doświadczeń i uczy się emocji. Sprawdza, co się dzieje, gdy się podzieli lub nie, gdy będzie pomocne lub nie, gdy będzie liderem lub śmieszkiem. Może zobaczyć, jak to jest, kiedy ktoś się obraża i kiedy ono zakłada ręce i odwraca się tyłem. W grupie łatwiej realizować zadania, projekty, śmiać się do rozpuku i tworzyć scenariusze zabaw złożone z marzeń kilku osób. Czy może być lepsza szkoła?
Ekspertka dodaje: – Dorośli powinni być tylko uważni, bo grupa niesie też pewne zagrożenia np. dziecko może stać się kozłem ofiarnym i być obiektem wyśmiewania lub stać się kimś, kto buduje swoją siłę na dokuczaniu innym. Ważne, żeby z dzieckiem rozmawiać, czytać z nim różne książki o przygodach grupy dzieci, opowiadać o sytuacjach społecznych, kiedy rodzice byli mali. Wtedy wszystko się uda!

W jaki jeszcze sposób możesz pielęgnować dziecięcą naturę twojego dziecka?

Można to robić na wiele sposobów. Jednym z nich jest stosowanie nowej serii kosmetyków Bambino Dzieciaki. W tej wyjątkowej serii dostępne są produkty takie jak:

  • żel do mycia ciała i włosów 2w1 surykatka/flaming
  • płyn do kąpieli panda
  • krem do buzi i ciała Bolek i Lolek zebra

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj na stronę: bambino.pl/pielegnujemy-dziecieca-nature

Redakcja/mat. pras.

W ramach akcji dzieci mogą podejmować samodzielne decyzje i wybierać preparaty do mycia z ulubionymi bohaterami – Bolkiem i Lolkiem – a także zwierzątkami, które posiadają podobne do nich… cechy charakteru! Gwarantujemy, że dzieci będą zachwycone i chętnie wyruszą wspólnie w wiele przygód.
Masz już ulubiony produkt z serii Bambino Dzieciaki?

Bambino
Reklama

Materiał powstał z udziałem Bambino

Reklama
Reklama
Reklama