W szpitalu dostałam receptę na witaminę D3 dla mojego synka, z informacją, że powinnam ją podawać dopiero od 15. dnia życia dziecka. Dlaczego nie od razu?
Alicja Czerniecka z Grójca

Reklama

Wszystkim mamom, które przyjmowały w ciąży preparat witaminowy (zawierający również witaminę D3), lekarze zalecają, by rozpoczęły podawanie tej witaminy dopiero wtedy, gdy noworodek skończy dwa tygodnie. Dziecko, które otrzymało w życiu płodowym odpowiednią porcję witaminy D, tuż po narodzinach czerpie jeszcze ze zgromadzonych wcześniej zapasów. Tym samym podawanie jej w tym czasie nie jest konieczne. Co więcej, chroni przed przedawkowaniem, które może być równie niebezpieczne jak niedobór witaminy D.

Reklama

Tylko mamy, które nie przyjmowały preparatu w ciąży, powinny podawać witaminę D już od pierwszych dni życia dziecka. Wymienione zalecenia dotyczą kobiet, które karmią piersią. Jeśli dziecko jest karmione lub dokarmiane mieszanką, lekarz indywidualnie dobierze dawkowanie witaminy D i moment rozpoczęcia jej stosowania.

Konsultacja merytoryczna

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich

Specjalistka neonatologii i chorób płuc, Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii, ponadto konsultantka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz członkini Rady Naukowej IPCZD. Jej głównymi kierunkami zainteresowań są wczesne uszkodzenia mózgu, ich ewolucja kliniczna i wpływ na rozwój
Reklama
Reklama
Reklama