Redakcja: Skóra maluszka jest niedojrzała i różni się od skóry dorosłego. Dlaczego konkretnie wymaga wyjątkowej pielęgnacji?
Dr Lidia Ruszkowska: Trzeba pamiętać, że skóra małego dziecka jest około 5. razy cieńsza od skóry osoby dorosłej, przez co jest bardziej przepuszczalna dla wszystkiego, z czym się styka. Dotyczy to m.in. powietrza, ubranek, kosmetyków i środków myjących, wody oraz produktów piorących, które bez trudu mogą przez nią wnikać do krwioobiegu malucha. Ponadto ma wyższe pH, przez co jest podatna na infekcje, a także ma mniej gruczołów potowych i jest mniej elastyczna. To wszystko sprawia, że potrzebuje szczególnego wsparcia, które zmniejszy ryzyko pogorszenia stanu skóry, a także wystąpienia podrażnień, odparzeń lub reakcji alergicznych.

Reklama

Jakie zatem kosmetyki do higieny oraz pielęgnacji koniecznie powinny znaleźć się w wyprawce niemowlęcia, aby należycie zadbać o jego skórę?
Tak naprawdę nie potrzebujemy dużej ilości kosmetyków. Podstawę stanowi mydło w formie stałej (kostki) lub płynnej (żelu), które myje zarówno skórę, jak i włosy (nie zaleca się używania szamponów do 2. roku życia). Kolejnym kosmetykiem jest produkt do ochrony okolicy podpieluszkowej, który zabezpiecza nie tylko przed wydalinami naturalnymi, ale również przed tarciem, do którego dochodzi, gdy np. noworodek rusza nóżkami. Warto mieć też płatki bawełniane, dzięki którym podczas zmiany pieluszki, w połączeniu z wodą można umyć skórę malucha. Kwestią kontrowersyjną jest stosowaniem kremów chroniących przed promieniami słonecznymi. Według mnie u dzieci, które jeszcze nie chodzą, należy stosować ochronę mechaniczną, czyli np. parasolkę w wózku lub jeśli nosimy malucha na rękach, to spacer powinien odbywać się po zacienionej stronie ulicy.

Adobe Stock

O czym pamiętać wybierając kosmetyki do wyprawki malucha? Jakimi zasadami się kierować?
Najważniejsze jest to, by wybrane środki były przeznaczone typowo dla dzieci. Najbezpieczniejsze są te, które posiadają na opakowaniu adnotację, że można je stosować od pierwszego dnia życia. Warto decydować się także na takie, które mają krótkie składy, jednak trzeba pamiętać, by nie popadać w skrajności – niektóre składniki owiane są złą sławą, a przecież też są potrzebne i tak np. konserwanty sprawiają, że możemy używać preparatów kilka miesięcy, a nie tylko tydzień, a stabilizatory, że kosmetyk nie rozlewa się jak woda, a ma np. formę żelu. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie wybór tych preparatów, które przeszły testy dermatologiczne oraz tych, które mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Na skórę takiego bobasa ma wpływ wszystko, co się z nią styka. Jak wybierać ubranka, a jak np. środki piorące, aby były dla niego bezpieczne?
Kompletując wyprawkę bądź późniejszą garderobę niemowlaka, warto wybierać ubranka o jasnych kolorach. Trzeba zdawać sobie sprawę, że właśnie do ich wyprodukowania zużywa się mniej chemicznych środków niż np. do ubranek w kolorach czarnym, granatowym, czy czerwonym. Istotne jest także to, by wybrane ciuszki były wykonane z miękkiej bawełny. Warto też zrezygnować z tej odzieży, która posiada aplikacje – drukowane lub gumowe, bo do ich wyprodukowania także potrzebne są środki chemiczne, które mogą podrażniać delikatną skórę. Trzeba także pamiętać, by wybierać ubranka, które będą na dziecku luźne, co jest szczególnie istotne w okresie letnim, gdy jest gorąco. Natomiast jeśli chodzi o środki piorące, to tak samo jak przy kosmetykach, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy dany produkt nadaje się do prania rzeczy małych dzieci. Warto wybierać te, które można stosować do ubranek dzieci od pierwszego dnia życia. Istotne jest to, by środki piorące były hipoalergiczne, o neutralnym zapachu, testowane dermatologicznie oraz z atestem np. Instytutu Matki i Dziecka. Nie ma tez różnicy, jaką formę będzie miał dany środek – może być to zarówno proszek, jak i płyn, mleczko czy kapsułki. Istotne jest jednak, by ich nie nadużywać, co oznacza, by stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wlewanie lub wsypywanie do pralki za dużej ilości detergentu, podobnie jak np. potrójne płukanie, jest bezcelowe i wpłynie negatywnie na skuteczność prania czy też żywotność pralki.

Edipresse

O czym jeszcze pamiętać, piorąc ubranka malucha?
Uważam, że istotne jest to, by do 2. roku życia osobno prać ubrania dziecięce i osobno odzież dorosłych. Wyjątek stanowią środki piorące dla całej rodziny, które zwykle mogą być stosowane, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia. Pod żadnym pozorem nie należy jednak prać odzieży dziecięcej w proszkach do prania dla dorosłych, gdyż są one zbyt agresywne dla skóry maluchów. Przy tym nie można pokusić się także nawet na drobne wyjątki i pranie w odzieży dorosłych tylko jednej lub dwóch rzeczy dziecka.

Zobacz także
Edipresse

Pranie bez ryzyka z produktami Lovela!

Przygotowując wyprawkę dla maluszka, warto pamiętać, by uprzednio wyprać wszystkie znajdujące się w niej ubranka, a także inne, stykające się ze skórą niemowlęcia rzeczy, w tym np. ubrania rodziców, zabawki, kocyki itp. Sprawdzą się do tego hipoalergiczne produkty Lovela Baby o delikatnej formule. Detergenty te nie zawierają żadnych sztucznych barwników, wybielaczy optycznych i alergenów oraz mają neutralny zapach, dlatego też są w pełni bezpieczne dla skóry maluszków. Ponadto ich jakość potwierdzają m.in. testy dermatologiczne oraz opinia Instytutu Matki i Dziecka. A co najważniejsze – z powodzeniem można je stosować do prania ubranek dzieci już od pierwszego dnia życia!
A do prania ubrań całej rodziny i starszych dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, świetnie nadaje się nowa linia Lovela Family, której hipoalergiczna formuła jest bezpieczna dla skóry, została zaś wzbogacona o aktywne środki piorące, przez co jest bardziej skuteczna w usuwaniu plam.

Edipresse
Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Lovela

Reklama
Reklama
Reklama