Zabawa w domu? Czysta przyjemność!
Twoje dziecko z zapałem bada wszystko, co wpadnie mu w rączki? To wspaniale, właśnie w ten sposób odkrywa świat! Pamiętaj jednak, że nie jesteśmy w domu sami: poza nami mieszkają w nim także... wirusy, bakterie i grzyby. Sprawdź, jak się pozbyć intruzów.
Małe dziecko to niestrudzony odkrywca: wszystko jest dla niego nowe, ciekawe i godne uwagi. Każdą rzecz, która znajdzie się w zasięgu jego rąk, chce zbadać na wszelkie możliwe sposoby: dotknąć, powąchać, poddać różnym testom, a często także polizać albo ugryźć. Nie da się mu tego zakazać ani wszystkiego przed nimi schować, dlatego warto zadbać o to, by jego otoczenie było bezpieczne i wolne od bakterii, grzybów i wirusów.
Sprzątanie nie wystarczy
Z zapałem pozbywamy się kurzu, żeby oddychać pełną piersią, odkładamy przedmioty na właściwe miejsce, bo nie chcemy się o nie potykać, czyścimy dywany i sofy, żeby nie patrzeć na plamy. To jednak nie wystarczy, by zabić wirusy, grzyby i bakterie, a więc tego, co może zagrażać nam (a zwłaszcza naszym dzieciom) o wiele bardziej niż porzucona na środku salonu zabawka.
Choć drobnoustrojów nie widać gołym okiem, w każdym domu jest ich mnóstwo – można wręcz powiedzieć, że korzystając z naszego metrażu, tworzą swój własny mikrokosmos. Są wśród nich takie, które mogą spowodować zwykłe, szybko przemijające przeziębienie, i te, które są o wiele groźniejsze, np. wirusy grypy czy słynny na cały świat SARS-CoV-2, który spowodował wciąż nam niestety towarzyszącą pandemię Covid-19.
Wirusy i bakterie, także te przenoszące się drogą kropelkową, osiadają na wszystkich powierzchniach i kryją się w różnych zakamarkach. Nie ma sposobu, by nie wpuścić ich do domu, bo są częścią naszego świata, a świat nie jest przecież sterylny. Dlatego trzeba z nimi regularnie walczyć.
Jak zabić bakterie, grzyby i wirusy?
Żeby pozbyć się bakterii, grzybów i wirusów, regularnie dezynfekuj:
- blaty kuchenne,
- zlewozmywak,
- wnętrze lodówki,
- piekarnik,
- kuchenkę mikrofalową
Czyścimy zatem jednym słowem wszystkie powierzchnie, które mają kontakt z jedzeniem. Szczególną uwagę poświęć deskom do krojenia. Z badań wynika, że może być na nich więcej zarazków niż na desce klozetowej!
Wszystko, czego często się dotyka: klamki, włączniki światła, uchwyty szuflad i szafek, wszelkie pokrętła i przełączniki, ale także meble: np. krzesła.
Urządzenia sanitarne: toaletę, wannę, umywalkę, płytki w łazience, brodzik prysznica.
Zabawki i akcesoria dziecka, zwłaszcza te, z których korzysta na zewnątrz albo przy jedzeniu.
Urządzenia elektroniczne, np. klawiatury komputerów, myszki, piloty, telefony komórkowe. Jest na nich niewiarygodnie dużo wirusów i bakterii, a jak wiadomo, dzieci uwielbiają takie urządzenia jeszcze bardziej niż własne misie czy klocki.
Akcesoria zwierząt domowych, np. miski.
Wszelkie zakamarki, o których łatwo się zapomina, a które szybko mogą się stać rajem dla grzybów, wirusów i bakterii, np. uszczelkę w lodówce czy szafkę z koszem na śmieci.
Ubrania, ręczniki, pościel. Na rzeczach, w które się ubieramy, na których śpimy i w które wycieramy ciało, także jest mnóstwo drobnoustrojów.
Czym dezynfekować przestrzeń w domu, aby była pozbawiona wirusów i bakterii?
Dbając o to, by uwolnić dom od wirusów i bakterii, pamiętaj o tym, że wszelkie środki, których używasz do dezynfekcji, muszą być skuteczne.
Taki wymóg spełniają:
Lysol. Aerozol do Dezynfekcji powierzchni. Zabija 99,9% bakterii, grzybów i wirusów, w tym wirusa choroby Covid-19*. Trzymając pojemnik w odległości 15-20 cm od powierzchni spryskuj ją przez 2-3 sekundy, aż do momentu, gdy powierzchnia będzie równo pokryta preparatem. Odczekaj 15 minut do całkowitego wyschnięcia powierzchni. Nie trzeba wycierać. Po dezynfekcji powierzchnie mające kontakt z żywnością spłukać wodą przeznaczoną do spożycia. Ma przyjemny zapach, który kojarzy się ze świeżością górskiego powietrza.
*Na podstawie przeprowadzonych badań, gdy produkt jest stosowany zgodnie z instrukcją użycia na twardych nieporowatych powierzchniach. Zabija koronawirusa SARS-CoV-2.
Lysol. Antybakteryjny i wirusobójczy płyn do dezynfekcji prania. Zabija 99,9% bakterii i wirusów, w tym wirusa choroby Covid-19* i jest skuteczny nawet jeśli pierzesz w niskich temperaturach. Nie zawiera wybielacza. Można prać rzeczy, które nie nadają się do prania w wysokich temperaturach. Można go stosować także do namaczania.
*Antybakteryjny i wirusobójczy (w procesie namaczania) wobec koronawirusa SARS-CoV-2, wirusa grypy H1N1, RSV (wirusa przeziębienia), wirusa przenośnego zapalenia żołądka i jelit (koronawirus TGE ATCC VR-763), wirusa opryszczki pospolitej typu 1, płyn do dezynfekcji prania w warunkach domowych.
Co jeszcze możesz zrobić?
Aby zadbać o bezpieczeństwo bakteriologiczne domu:
- Regularnie myj ręce i ucz tego wszystkich domowników, tych dorosłych także!
- W sezonie grypowym albo wówczas, gdy zagrażają nam inne wirusy, tak jak obecnie Covid-19, odkażaj ręce płynami antybakteryjnymi.
- Często zmieniaj gąbki do mycia naczyń. Są wylęgarnią wirusów i bakterii.
- Myj w zmywarce albo wyparzaj naczynia kuchenne.
- Często wietrz mieszkanie i rób to także zimą.
Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.
Materiał powstał z udziałem marki Lysol