Pieluszka jednorazowa jest wygodniejsza i zdrowsza niż tetrowa. Ale wybrać taką z balsamem czy bez? A może z wycięciem na pępuszek? Dla kogo będą lepsze grubsze, a dla kogo cieńsze pieluszki? Sprawdziliśmy!

Reklama

Zaczerwieniona i podrażniona skóra pupy to może być efekt założenia maluszkowi źle dobranej pieluszki. Czy to znaczy, że trzeba powrócić do tetry? Zdecydowanie nie. Być może wystarczyć tylko zmienić firmę lub... rozmiar pieluszki.

Nie takie same
Jednorazowe pieluchy różnią się od siebie nie tylko ceną. Najważniejsze jest bowiem to, co znajduje się w środku, czyli tzw. wkład, i superabsorbent, czyli substancja wiążąca wilgoć. Chodzi o to, by mocz rzeczywiście się wchłaniał i pozostawał w środku pieluszki, a skóra nie miała z nim nawet najmniejszego kontaktu.
Bardzo ważna jest też warstwa zewnętrzna pieluszki. Powinna być przewiewna, by skóra mogła oddychać i nie dochodziło do odparzeń. Ale jednocześnie na tyle szczelna, by siusiu nie wydostawało się na zewnątrz ani nie moczyło ubranka.

To wprost ideał
Jaka jest najlepsza pieluszka? Dla każdego inna, przede wszystkim w zależności od wieku i rozwoju dziecka. Innej potrzebuje noworodek, a innej malec, który chodzi. Są też specjalne pieluszki dla dzieci na basen, uczących się korzystać z nocnika, starszaków moczących się w nocy.
Najbardziej jednak musisz uważać, wybierając pieluchę dla niemowlęcia. Dzidziuś spędza przecież w niej prawie 24 godziny na dobę!

Pieluchy jednorazowe - sprawdź ranking!

Zobacz także

Idealna pieluszka:
- jest chłonna.
O tym decyduje w dużej mierze superabsorbent (wkład). Najczęściej ma on postać granulek i kuleczek. Wchłania wilgoć i utrzymuje ją z dala od skóry dziecka. Są pieluszki, które chłoną nie tylko siusiu, ale także... większość kupki. To nie jest wcale niemożliwe, bo przecież kupka noworodka lub młodszego niemowlęcia jest zwykle zupełnie płynna.
UWAGA: Jak sprawdzić, czy pieluszka, którą kupujesz, jest chłonna? Możesz sama zrobić w domu prosty test. Weź 2–3 pieluszki różnych firm i wlej w nie równocześnie po pół szklanki wody. Zwróć uwagę, do której najszybciej ona wsiąknie. Potem przyciśnij je papierowym ręcznikiem. Jeśli pozostanie suchy, to znaczy, że pieluszka jest w porządku. Gdy dziecko zrobi siusiu, skóra rzeczywiście nie będzie miała kontaktu z moczem.

- umożliwia skórze oddychanie. Tu bardzo ważna jest warstwa zewnętrzna pieluszki. Nie może ona wypuścić wilgoci na zewnątrz (bo inaczej ubranko malca będzie mokre). Jeśli jednak będzie zrobiona z nieprzepuszczalnej folii lub materiału przypominającego plastik (takie niestety często są pieluszki bardzo tanie), skóra nie może oddychać i łatwo dochodzi do jej odparzeń i podrażnień.

- idealnie przylega do ciała. Inaczej bowiem siusiu wyleje się na zewnątrz (bokiem). Najlepsze są takie pieluchy, które są elastyczne i dostosowują się kształtem do ciała dziecka (jedno jest przecież chudsze, inne trochę grubsze). To szczególnie ważne, gdy malec zaczyna raczkować i chodzić: pieluszka nie powinna wtedy krępować jego ruchów.

Katarzyna Pinkosz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama