Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę
Pielęgnacja

ABC pierwszego roku

Chcesz dla swojego malucha jak najlepiej, więc stosujesz się do zaleceń, radzisz się innych mam... może się jednak okazać, że postawiłaś sobie niewłaściwy cel. pomożemy ci to sprawdzić.

Choćbyś nie wiadomo, jak się starała, nie jesteś w stanie uniknąć błędów w trudnej sztuce opiekowania się malutkim dzieckiem. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. A wpadki mimo wszystko bywają pożyteczne, zwłaszcza jeśli… zdarzają się innym. Dzięki temu ty masz szansę ich nie popełnić. Przeczytaj, jakie potknięcia najczęściej przytrafiają się młodym mamom i postaraj się sama ich nie powielać. Powodzenia!

Utrzymywanie sterylnych warunków w mieszkaniu
To prawda, że najbliższe otoczenie noworodka powinno być utrzymane w jak największej czystości. Smoczki i butelki muszą być wyparzane, a ubranka prasowane, aby ochronić maleństwo przed kontaktem z bakteriami. Jednak już trzymiesięczne niemowlę nie potrzebuje aż takiej ochrony. Wręcz przeciwnie – nadmierna dbałość o sterylność otoczenia spowoduje, że organizm malucha nie będzie miał możliwości uodpornienia się i stanie się podatny na przeziębienia, a nawet alergię.
Nasza rada: Nie musisz codziennie myć podłogi ani wyparzać każdej zabawki, którą dziecko wyrzuci z łóżeczka. Wystarczy, że raz na jakiś czas je umyjesz. Sprzątając mieszkanie, staraj się nie używać zbyt wielu silnych detergentów, bo zamiast uchronić dziecko przed bakteriami, narazisz je na uczulenie lub nawet zatrucie. Butelki, talerze myj łagodnym płynem, zabawki – ciepłą wodą z mydłem, a blaty i podłogę w kuchni przetrzyj na mokro po użyciu detergentu. Nie panikuj, gdy domowy pies poliże dziecko w rączkę, ale dbaj o to, by zwierzak był regularnie odrobaczany.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

mama, niemowlę, karmienie piersią
Karmienie
Dlaczego nie chce ssać
Twój dzidziuś odwraca głowę lub po kilku łykach puszcza pierś i płacze? Podpowiadamy, skąd czasem bierze się taka niechęć do ssania i jak możesz jej szybko zaradzić.

  Odmówić piersi może nie tylko noworodek, który dopiero uczy się ssania, ale też starsze niemowłę. A powodów tej niechęci może być całkiem sporo. Jeszcze się nie nauczył Jeśli maluch od samego początku ma kłopoty z jedzeniem, powodem może być zbyt małe lub zbyt silne napięcie mięśniowe: na przykład maluszek nieprawidłowo układa język, ssie za słabo (lub za mocno), nie może się najeść. Nasza rada: Porozmawiaj z pielęgniarką lub doradcą laktacyjnym. Pokaż, jak przystawiasz maleństwo do piersi. Jeśli specjalista stwierdzi, że dziecko nieprawidłowo ssie lub ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe, pokaże ci odpowiednią pozycję do karmienia i ewentualnie specjalne ćwiczenia dla smyka. Mleko za szybko wypływa Tak często się zdarza, jeśli dziecko ssie łapczywie, bo np. było bardzo głodne, a pokarm wręcz tryska mu do buzi. Maluszek krztusi się, trudno mu złapać oddech, płacze. Nasza rada: Przed podaniem dziecku piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Warto też zmienić pozycję do karmienia na taką, aby główka szkraba była nad twoją piersią. Bobas często ulewa Najczęstszą przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Jeśli ulewania są duże, maluszek może nie mieć ochoty na jedzenie. Do przełyku cofa się bowiem kwaśny pokarm i podrażnia błonę śluzową. Nasza rada: Karm szkraba częściej, za to mniejszymi porcjami. Przedtem odciągnij trochę mleka, by nie wypływało za szybko. Nie przewijaj dziecka bezpośrednio po jedzeniu, przytrzymaj je w pozycji półpionowej, aż mu się odbije. Sprawdzaj, czy malec prawidłowo przybiera na wadze. Dziecko boli brzuszek Kolka może być spowodowana wieloma przyczynami. Gdy malca boli brzuch, czasem nie ma ochoty na jedzenie (choć są też dzieci, które właśnie uspokajają się przy piersi!). Nasza rada: Pomasuj malca, znajdź taki sposób noszenia czy przytulania,...

mama, niemowlę, wózek, spacer, jesień
Dieta
Spacerkowe menu
Wybierasz się z maluchem na spacer? Brzdąc prędzej czy później zgłodnieje. A karmienie poza domem wymaga przemyślanej strategii. Przygotuj się więc zawczasu.

Apetyt malucha zależy od pory dnia, samopoczucia, a nawet temperatury powietrza. Na jednym spacerku jest głodny, a na innym nie chce nic wziąć do buzi. Przez pierwszych kilka miesięcy życia jedzenie to jego ulubione zajęcie, ale z czasem się to zmienia. Pod koniec pierwszego roku bardziej niż posiłkiem zaczyna interesować się otoczeniem. Będzie wolał karmić ptaszki, niż próbować zabranych przez ciebie na spacer smakołyków. Nie ma jak mleko i woda Jeśli karmisz piersią, włóż pod kurtkę rozpinaną z przodu bluzkę lub sukienkę, luźny T-shirt lub bluzę. A gdy maluszek dostaje butelkę, potrzebna ci będzie odmierzona porcja proszku (wsyp ją bezpośrednio do butelki lub specjalnego pojemnika z podziałką). Zabierz ciepłą wodę w butelce lub termosie. Nie rób mleka na zapas, bo w gotowej mieszance rozwiną się bakterie. Nasza rada: Wykorzystaj spacer do nauczenia malucha picia wody. Jest najzdrowsza, skutecznie gasi pragnienie, nie zawiera kalorii, więc nie tuczy i nie hamuje apetytu. Liczy się też wygoda w jej podawaniu – nie zepsuje się, a jeśli maluszek się nią zaleje, nie zostawi plamy. Awaryjnie możesz też zabrać soczek lub herbatkę. Coś smacznego do chrupania Dla niemowlaka, który potrafi już samodzielnie siedzieć w wózku, do jedzenia poza domem doskonale nadają się chrupki kukurydziane. Zwróć jednak uwagę, aby były naturalne i nie zawierały dodatków smakowych w postaci owoców lub czekolady. Inną bardzo zdrową przekąską są wafelki ryżowe, gryczane lub kukurydziane. Nasza rada: Jeśli jesteś mamą starszego niemowlęcia, które na spacerku szybciej głodnieje, włóż do torby słoiczek z gotowym przecierem owocowym lub deserkiem. Nawet jeśli roczny maluszek je już pierwsze kanapki, zabranie ich ze sobą będzie dodatkowym utrudnieniem. Masło pewnie się rozpuści, a szynka i pomidor mogą wypaść. Jabłko zamiast ciasteczka Unikaj tuczących przekąsek...

mama, jedzenie, maluch, dziecko, kuchnia
Żywienie
Dieta podczas choroby
Nie wystarczy podawać leków zaleconych przez lekarza. Na różne dolegliwości przyda się również odpowiedni jadłospis. Dzięki niemu malec szybciej pokona chorobę.

Coż, jesienią dzieci chorują częściej. Odpowiedni jadłospis może pomóc malcowi wyzdrowieć i nabrać sił po chorobie. Wirusy atakują Podczas infekcji maluch zwykle traci apetyt. To naturalne. Warto wziąć ten fakt pod uwagę, przygotowując posiłki. Dieta malca uzależniona jest od jego formy i fazy choroby. • Kiedy gorączkuje – obfite pojenie. Dziecko może odmawiać i jedzenia, i picia (zwłaszcza gdy ma powiększone migdały). Do jedzenia nie zmuszaj. Dopilnuj tylko, by malec dużo pił – musi uzupełnić płyny utracone z powodu gorączki. Podawaj niegazowaną wodę mineralną (dla niemowląt lepiej ją przegotować i wystudzić przed podaniem). Małe dziecko trzeba poić regularnie, ale po trochu. Kilkulatkowi postaw przy łóżku kubek z piciem, by sam mógł po niego sięgać. Kontroluj jednak, ile wypił. Ważne! Napoje powinny mieć temperaturę pokojową. • Gdy boli gardło – dania półpłynne i chłodne. Ciepłe jedzenie, podobnie jak kwaśne, nasila ból. Zamiast gorącej zupy podaj chłodnik, schłodzony koktajl mleczny czy lody – zimno łagodzi ból. Posiłki muszą być łatwe do przełknięcia – kanapka bez skórki, sałatka z tartych buraczków zamiast kiszonej kapusty. Idealny jest zimny kisiel, galaretka, budyń. Ważne! Podawanie zimnych napojów uzgodnij z lekarzem. • Jeśli wymiotuje i ma biegunkę – często małe porcje napojów. Regularnie pój malca niewielkimi ilościami przegotowanej wody. Nie podawaj mu leków powstrzymujących biegunkę czy wymioty. Jeśli obawiasz się, że dziecko może się odwodnić, zawieź je do lekarza (szczególnie niemowlę!). Być może musi dostać kroplówkę. Gdy wymioty ustaną, ale biegunka się utrzymuje, spróbuj podać półpłynny kleik ryżowy, chrupki kukurydziane, sucharek lub bułeczkę z odrobiną masła, a na obiad zupę, np. przetartą marchwiankę z masłem, a później także...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak