Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noworodek
Pielęgnacja

Pytania o ciemiączko

Te miękkie miejsca na głowie noworodka są niezbędne do jego narodzin i prawidłowego rozwoju. Wbrew pozorom wcale nie są tak delikatne, jak się wydaje.

Podczas porodu dzięki obu ciemiączkom kości czaszki dziecka zaczynają na siebie zachodzić. Głowa staje się wówczas węższa i maleństwo może się sprawniej przecisnąć przez kanał rodny. Aby kości odzyskały swoje pierwotne położenie, a ciemiączka się zarosły, potrzeba trochę czasu. Sprawdź, kiedy powinno to nastąpić i w jakich sytuacjach lepiej pokazać malca lekarzowi.

 

Jak wyglądają ciemiączka?

Przednie (nad czołem) ma kształt rombu, tylne (na potylicy) jest znacznie mniejsze – przypomina trójkąt. Ich wielkość jest sprawą indywidualną. Przednie ma najczęściej dwa na dwa centymetry, ale może być większe lub mniejsze (od jednego do czterech centymetrów). Tylne ma około centymetra. Oba z czasem stopniowo zarastają, ale tylne może być zarośnięte już w chwili urodzenia.

 

 

Czy mózg pod ciemiączkiem jest bezpieczny?

Tak. Choć to, że tuż pod ciemiączkiem jest nieosłonięty czaszką mózg, może działać na wyobraźnię rodziców. Ale wbrew pozorom tkanka, która wypełnia ciemiączka, jest bardzo mocna i sprężysta, co oczywiście nie oznacza, że można to miejsce bezkarnie uciskać.

 

 

Dlaczego ciemiączko nie zawsze wygląda tak samo?

Przednie ciemiączko jest lekko zapadnięte. Podczas płaczu może się trochę uwypuklać. Jeśli jednak robi się twarde i wypukłe, gdy malec nie płacze (np. podczas gorączki), trzeba skontaktować się z lekarzem, bo to może świadczyć o wzroście ciśnienia wewnątrz główki. Mocno wklęsłe ciemiączko może być z kolei sygnałem dużego odwodnienia (inne objawy to suche, spierzchnięte usta, sucha od dłuższego czasu pieluszka) – to także wymaga kontaktu z lekarzem. I to błyskawicznego, bo odwodnienie jest dla niemowląt groźne.

 

 

Do kiedy ciemiączka powinny zarosnąć?

Tylne ciemiączko zarasta szybciej, z reguły między szóstym tygodniem a czwartym miesiącem. Przy czym – jak wspomnieliśmy wcześniej – u niektórych dzieci tylne ciemiączko jest już zarośnięte w chwili narodzin. Przednie powinno zarosnąć między dziewiątym a osiemnastym miesiącem życia. Stopień zaawansowania tego procesu oraz napięcie ciemiączek kontroluje się podczas każdej wizyty u lekarza. Pediatra mierzy też wtedy  obwód głowy dziecka. Jeśli uzna, że ciemiączka nie zarastają tak, jak należy, skieruje malca na badanie krwi oceniające również gospodarkę wapniowo-fosforanową, bo to ona w dużej mierze decyduje o tempie zarastania kości. Lekarz może też zmienić dawkę witaminy D3.

Wszystko, co chcesz wiedzieć o ciemiączku i nie boisz się zapytać [WIDEO]

ciemiączko
Pielęgnacja
Ciemiączko – umiejscowienie, zarastanie, pielęgnacja, częste problemy
Ciemiączko stresuje młodych rodziców chyba nawet bardziej niż kikut pępowiny, dlatego wspólnie z prof. Ewą Helwich, pediatrą neonatologiem, rozwiewamy wątpliwości na temat ciemiączek.

Ciemiączka budzą niepokój rodziców. Szczególnie dotyczy to ciemiączka przedniego, które jest umiejscowione z przodu główki i na dodatek widać, że pulsuje. Nic dziwnego, że rodzi wiele pytań: czym jest, kiedy zarasta, jak się z nim obchodzić.   Spis treści: Ciemiączko – czym jest Ciemiączko – umiejscowienie, rodzaje ciemiączek Kiedy zarastają ciemiączka Ciemiączko a pielęgnacja dziecka Problemy z ciemiączkiem Ciemiączko a podawanie witaminy D Ciemiączko – czym jest? Ciemiączko to otwór w czaszce na styku kości, który z upływem czasu zarasta. Pokryty jest bardzo mocną błoną łącznotkankową, która chroni opony mózgowe i mózg.  Ciemiączka pełnią ważną rolę. Pomagają w narodzinach dziecka. Pozwalają na dopasowanie się główki dziecka do dróg rodnych. Podczas porodu, aby ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny, kości ciemieniowe przemieszczają się, a czaszka może się zwężać lub rozszerzać. Ciemiączka nie tylko ułatwiają przeciśnięcie się główki dziecka przez kanał rodny, ale tworzą też przestrzeń dla szybko rosnącego mózgu. Gdzie znajduje się ciemiączko, rodzaje ciemiączek Noworodek ma dwa ciemiączka – większe nad czołem i mniejsze z tyłu głowy. W życiu płodowym obserwowane są jeszcze dwa boczne ciemiączka, które zarastają przed porodem.   Ciemiączko przednie – nazywane dużym, znajduje się na czubku głowy, dlatego łatwiej je zobaczyć. Ma kształt zbliżony do rombu. Tuż po narodzinach dziecka może mieć wymiary 5x5 cm, ale średnio jest mniejsze (2x2 cm). Gdy noworodek płacze, czasem lekko się uwypukla i pulsuje. Pulsujące ciemiączko można też wyczuć u niepłaczącego dziecka po przyłożeniu do niego palców. Ciemiączko przednie zarasta później niż tylne. Zarastanie ciemiączka kontroluje pediatra. Sprawdza nie tylko jego wielkość...

pulsujące ciemiączko
Adobe Stock
Pielęgnacja
Pulsujące ciemiączko – co musisz o nim wiedzieć?
Pulsujące ciemiączko bywa powodem do niepokoju dla rodziców. Najczęściej nie oznacza to niczego złego, choć pewne zmiany w wyglądzie ciemiączka mogą sugerować kłopoty zdrowotne. Sprawdź, dlaczego ciemiączko pulsuje i kiedy szukać pomocy lekarskiej.

Ciemiączko to miękkie miejsce na głowie niemowlaka. U dziecka w pierwszych miesiącach życia obecne są dwa ciemiączka. Przesuwając palec przez środek dziecięcego czoła w kierunku czubka głowy, napotkasz tzw. ciemię przednie, które kształtem przypomina latawiec i ma wymiary około 2x2 cm. Prowadząc palec dalej, w dół główki, napotkasz drugie ciemię – tylne. Ma kształt trójkąta i mierzy zwykle około 1x1 cm. Niepokój wzbudza zwykle ciemiączko przednie, które jest większe i może pulsować.   Pulsujące ciemiączko u niemowlaka Bardzo ważny jest wygląd przedniego ciemiączka. Prawidłowe jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsujące. Zatem na pytanie, czy ciemiączko powinno pulsować, jest tylko jedna odpowiedź. Tak: pulsujące ciemiączko jest normą! Pulsowanie to skutek rytmicznej zmiany ciśnienia wynikającej z pompowania krwi przez serce dziecka. Ciemiączka szybko reagują na każdą zmianę ciśnienia w główce, więc mogą uwypuklać się np. podczas płaczu niemowlaka. Zdarza się też, że ciemiączko zapada się lub uwypukla na dłużej, co nie jest objawem korzystnym. Wypukłe pulsujące ciemiączko Jeśli przednie pulsujące ciemię jest wypukłe, albo twarde, napięte i słabo pulsujące, choć niemowlę jest spokojne – to sygnał, że doszło do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego . Wtedy dziecko koniecznie musi obejrzeć lekarz! Wzrost ciśnienia śródczaszkowego wypycha zawartość główki przez otwory w czaszce, dlatego skóra na ciemiączku unosi się, a ono samo staje się wypukłe. Dzieje się tak np. w przypadku gromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu, czyli wodogłowia . Wklęsłe ciemiączko Jeśli przednie ciemiączko jest zapadnięte , to może być sygnał odwodnienia organizmu (np. wskutek biegunki czy wymiotów). Towarzyszą mu inne niepokojące objawy: dziecko ma wyostrzone rysy twarzy,...

mama, nowowrodek
Noworodek
Ciemiączko - jak się z nim obchodzić zanim zarośnie?
Wbrew pozorom ciemiączka wcale nie są tak delikatne, na jakie wyglądają! Przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o ciemiączku swojego dziecka.

Ciemiączko to miękkie miejsce na głowie noworodka. A właściwie 2 miejsca, bo noworodek rodzi się z 2 ciemiączkami, a wcześniak może nawet narodzić się z 4! Dlaczego żaden noworodek nie może przyjść na świat z kształtną głową, całą pokrytą twardymi kośćmi? Bo takie narodziny są po prostu niemożliwe! Ciemiączko umożliwia poród drogami natury. Ciemiączko - układanka w głowie noworodka Dzięki ciemiączkom podczas porodu kości czaszki dziecka zaczynają na siebie zachodzić. Głowa staje się węższa i dziecko może się przecisnąć przez kanał rodny. Aby kości odzyskały swoje pierwotne położenie, potrzebują czasu. Już po kilku dniach główka dziecka stanie się zgrabniejsza. Zostaną tylko ciemiączka . Jedno znajdziesz, przesuwając palec przez środek dziecięcego czoła w kierunku czubka głowy – to tzw. ciemię przednie . Prowadząc palec dalej, w dół główki, napotkasz drugie ciemię – tylne . Ciemiączko u noworodka: wklęsłe lub wypukłe Ciemiączko jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsuje. Reaguje na zmianę ciśnienia w główce.  Może uwypuklać się, np. podczas płaczu dziecka . Gdy jednak dziecko zachowuje się spokojnie, a mimo to ciemię jest wypukłe , twarde, napięte – to sygnał, że doszło do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Wówczas dziecko koniecznie musi obejrzeć lekarz! O problemach ze zdrowiem oseska może też świadczyć ciemię zbyt wklęsłe . To zwykle sygnał odwodnienia organizmu. Towarzyszą mu wtedy inne objawy: wyostrzone rysy, spierzchnięte wargi, suche śluzówki, zapadnięte oczy. A ponieważ odwodnienie niemowlaka jest niebezpieczne, należy jak najszybciej wezwać lekarza. Kiedy zarasta ciemiączko u noworodka? W pierwszych tygodniach ciemiączka się powiększają. Dopiero potem zaczynają zarastać. Proces ten toczy się powoli, własnym tempem, aby mózg dziecka miał miejsce do wzrostu. Tylne...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak