Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapytajnik3.jpg
Pielęgnacja

Czy niemowlęciu trzeba usuwać wydzielinę z noska?

U zdrowego malucha nosek sam się oczyszcza z jej nadmiaru. Gdy wydzielina zaczyna zalegać, można stosować kropelki z soli fizjologicznej. Nie należy jednak wkładać głęboko do noska gumowych gruszek, które podrażniają i niszczą delikatną błonę śluzową. Kiedy malec ma silny katar, który utrudnia mu ssanie i oddychanie, wyjątkowo, bardzo ostrożnie można posłużyć się szczelnym zasysaczem wydzieliny. Jest on zrobiony z przezroczystego tworzywa i nie sięga głęboko do noska.


Odpowiada: dr Andrzej Malinowski, pediatra.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Pielęgnacja
Nosek niemowlęcia
Zobacz jak postępować, kiedy okaże się, że niemowlę ma zatkany nosek.

Zobacz jak postępować, kiedy okaże się, że niemowlę ma zatkany nosek. Czy to jest katar? Noworodki często kichają, ale to nie objaw kataru! W ten sposób nosek oczyszcza się z resztek wód płodowych. U niemowląt, w sezonie grzewczym, zdarza się też tzw. sapka. Powietrze jest wysuszone grzejącymi kaloryferami i wydzielina zasycha w nosie. Utrudnia to oddychanie i skutkuje sapką. By udrożnić nosek, nawilżaj powietrze w domu, staraj się, by temperatura w pokojach nie przekraczała 21°C. Do noska możesz wkroplić sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie. Sapka może być też pierwszym objawem kataru. Wtedy trzeba nosek oczyszczać, by wydzielina nie spływała do gardła i ucha. Może to bowiem stać się przyczyną rozszerzenia infekcji. Zwłaszcza że, gdy malec leży, wydzielina ma ułatwiony dostęp do uszu! Katar wirusowy Katar wirusowy jest bezbarwny, białawy. Nie trzeba od razu zabierać niemowlęcia do lekarza, wystarczy czyścić nos, np. rożkami z chusteczki higienicznej zwilżonymi solą fizjologiczną. Jeśli dziecko z powodu zatkanego noska ma trudności ze ssaniem, pomogą krople zmniejszające ilość wydzieliny (np. Nasivin, Otrivin). Nie używaj gruszki z długą końcówką. Możesz stosować tylko taką dla niemowląt, o szerokim końcu. Jest też na rynku nowoczesny aparat NoseFRIDA, do bezpiecznego usuwania wydzieliny z noska. Układaj maleństwo na boczku, to też trochę pomaga. Podrażnioną skórę pod noskiem smaruj wazeliną, maścią majerankową lub z pantenolem. Jeśli wydzielina jest żółta lub zielonkawa (sygnał nadkażenia bakteryjnego) albo dołączy się gorączka, zabierz malca do lekarza!

ciało obce w nosie dziecka mothe's kiss pocałunek matki
Adobe Stock
Zdrowie
"Pocałunek matki" to technika, która powinna znać każda mama
Twój malec wpycha sobie różne rzeczy do nosa? Wypróbuj "pocałunek matki", czyli technikę pozbywania się ciał obcych z nosa dziecka.

Maluchy mają różne pomysły nie z tej ziemi. Potrafią na przykład wepchnąć sobie klocek głęboko do nosa . Czy wiesz co w takiej sytuacji zrobić? Zastosuj "Pocałunek matki". Mam to w nosie! Małe dzieci potrafią wsadzić sobie do nosa najróżniejsze przedmioty, nawet takie, które teoretycznie nie powinny tam się zmieścić. Lekarze w nosach maluchów znajdują: małe zabawki, gumki do ścierania , zwinięte chusteczki jednorazowe, plastelinę, kawałki jedzenia, kamyki, magnesy, guziki i małe baterie. Dlaczego wsadziłeś to do nosa? Maluchy upychają niewielkie przedmioty do nozdrzy z różnych powodów. Najczęściej jest to ciekawość , a czasami po prostu naśladują innych "sprytnych" malców. Zdarza się też, że obce ciało trafi do dziecięcego nosa bez udziału dziecka: w nocy albo wtedy, gdy coś powącha. Przeczytaj: Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos Objawy świadczące o tym, że malec ma coś w nosie Nie zawsze po zajrzeniu do małego noska widać, że coś w nim utknęło. Dlatego warto znać objawy, które mogą wskazywać, że jednak coś w nim tkwi: wysięk z zapchanej dziurki (bezbarwny, szary lub podbiegnięty krwią), trudności z oddychaniem przez przypchane nozdrze, świszczące dźwięki wydobywające się z nosa. Zobacz także: 3 sposoby na oczyszczenie dziecięcego noska Sekret pocałunku matki "Pocałunek matki", znany na świecie jako technika "mother's kiss", służy do pozbywania się ciał obcych z nosa dziecka. Jest bardzo prosty i zwiększa szansę na to, że nie będzie trzeba gnać z dzieckiem do szpitala. Na dodatek pozwala na szybkie i bezbolesne pozbycie się problemu. Jak wykonać tę technikę? Najpierw powiedz dziecku, co zamierzasz zrobić i po co. Następnie obejmij swoimi ustami usta dziecka . Upewnij się, że dobrze przylegają do twarzy malucha. Zatkaj palcem niezapchane nozdrze...

mama, niemowlę, katar, krople do nosa, zdrowie
Zdrowie
Operacja krople
Gdy infekcja dotknie malutkiego noska, uszek lub oczek, najlepiej sięgnąć po leki w kroplach. Są idealne, bo precyzyjnie trafiają tam, gdzie powinny. I wystarczy ich niewielka ilość.

  Wszystkie krople: do oczu, do nosa czy też ucha najłatwiej podać, gdy dziecko leży na plecach. To jedna wspólna zasada, a poza tym – zdradzamy inne szczegóły. KROPLE DO NOSA Zanim zaczniesz wpuszczać krople, najpierw oczyść nos z zalegającej w nim wydzieliny – śluzówka lepiej „przyjmie” lek. Możesz to zrobić, aplikując do środka odrobinę wody morskiej. Odczekaj chwilę i użyj gruszki z grubym końcem (ściśnij ją, przytknij do dziurki, zatkaj palcem drugą i powoli puść gruszkę, pozwalając na zassanie wydzieliny). Możesz użyć też specjalnego aspiratora, np. NoseFrida, Marimer, Sopelek. Nigdy nie wkładaj końcówki gruszki dziecku do noska! Aplikując krople, uważaj, aby nie dotknąć kroplomierzem zabrudzonego noska. Jeśli nie uda się tego uniknąć, musisz opłukać pipetkę, zanim ponownie włożysz ją do buteleczki. Rada: Przed wpuszczeniem kropli odchyl główkę dziecka lekko do tyłu, najlepiej – podkładając mu dłoń pod szyję. Gdy chcesz wpuścić sól fizjologiczną lub lek na katar np. do lewej dziurki, główka malucha powinna być przechylona lekko w prawo. Kiedy czyścimy? Nie tylko wtedy, gdy maluch ma katar. Przyczyną zatkanego noska może być suche powietrze lub alergia. Wtedy warto sięgnąć po wodę morską (Marimer, Sterimar, Disnemar) lub sól fizjologiczną.Umożliwią rozpuszczenie lub rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz wypłukanie alergenów i zanieczyszczeń. Aby oczyścić nos niemowlęciu, wpuść do każdej dziurki po dwie krople preparatu. Potem połóż dziecko na brzuszku i usuń wydzielinę. Nie używaj patyczków! Kiedy leczymy? Jeśli katar jest silny, zastosuj krople zmniejszające obrzęk śluzówki i przynoszące ulgę zakatarzonemu dziecku np. Nasivin, Otrivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%), 1–2 krople do każdej dziurki, 2–3 razy na dobę przez 2–3 dni. Uwaga: Niemowlętom krople do nosa...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak