Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, spacer, wózek
Pielęgnacja

Patenty na upały

Jest ci gorąco? Twojemu bobasowi również, a może nawet bardziej. Przecież jego system termoregulacji dopiero uczy się pracować.

Letni dzień. Mama lekko ubrana, a maleństwo w śpioszkach, sweterku, ciepłej czapeczce, na dodatek przykryte kocykiem. Brzmi znajomo? Pamiętaj, że pociecha w czasie upałów może się czuć jeszcze gorzej niż ty. Dlatego nie przegrzewaj niemowlaka i przestrzegaj kilku zasad.

Spaceruj tylko w cieniu
Niemowlę przyzwyczajone do spacerów możesz zabierać na wędrówki trwające nawet kilka godzin. Wszystko zależy od tego, jak długo lubisz przebywać z nim poza domem. Ale zawsze niech twoją trasę wyznacza cień. W pełnym słońcu pod szczelną budką gondoli robi się istny tropik!

Rozbieraj, a nie ubieraj
Gdy jest upał, nie ma sensu zakładać dziecku śpioszków, kaftaników, skarpetek, bo to może skończyć się częstymi przeziębieniami (smyk poci się, a powiew wiatru go wychładza) lub nawet udarem cieplnym. Maleństwo w pampersie i koszulce przykryj tylko pieluszką. Przy ubieraniu dziecka kieruj się zasadą: zakładam tyle samo warstw dla malucha, co dla siebie plus jedna dodatkowa, czyli przykrycie. Jest potrzebne, bo dziecko dużo śpi, a wtedy jest mu chłodniej.

Chroń główkę malucha
Podczas spaceru dziecko powinno mieć na głowie czapeczkę. Najlepiej białą z przewiewnego materiału i z daszkiem osłaniającym oczy i buzię malucha. Gdy dziecko śpi w wózku pod budką, może mieć gołą główkę (pamiętaj, by doczepić parasolkę).

Zmień godziny spacerów
Najlepiej wychodźcie z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce przygrzewa najmocniej. Nawet jeśli do tej pory wychodziłaś z maluszkiem na spacer o trzynastej, teraz to zmień.

Często karm piersią
Podczas upału wszystkim chce się bardziej pić, niż jeść. Niemowlakom też. Aby zaspokoić pragnienie dziecka, częściej powinnaś przystawiać go do piersi. Nie martw się, jeśli maluszek będzie ssał krótko – twoje mleko na początku karmienia jest bardziej wodniste i pozwala zaspokoić pragnienie. Jeśli karmisz butelką, zabierz dla smyka wodę i ewentualnie porcję mieszanki do rozrobienia (w gotowej szybko namnożą się bakterie).

Zasłoń okna w domu
Szczególnie jeśli wychodzą na południe i zachód, bo wtedy słońce może zamienić mieszkanie w saunę. Gdy upały zapowiadane są na dłużej, warto pomyśleć o zmianie zasłon na jaśniejsze i gęściej tkane. Będą o wiele lepiej odbijać promienie słoneczne. Masz balkon? Sprawdź, czy nie dałoby się na nim zamontować markizy albo chociaż rozpiętego na sznurkach prześcieradła – tylko tak łatwo „zmagazynujesz” odrobinę cienia. Wietrz mieszkanie. I to kilkanaście razy dziennie. Przenieś wtedy maluszka do innego pomieszczenia, by nie leżał w przeciągu.

Ochładzaj dziecko
Jeśli mimo tych wszystkich działań dziecku nadal jest gorąco (marudzi, poci się), możesz wykąpać je w letniej wodzie. Dobrym rozwiązaniem jest też przemywanie mu czółka, karku i skroni zwilżoną gąbką.

Chroń szkraba przed słońcem, by miał...
...zdrowe oczy. Zdaniem naukowców duże dawki promieni słonecznych mogą przyczynić się do rozwoju krótkowzroczności.
...ładną skórę. Smaruj bobasa kremem z filtrem, bo opalona skóra szybciej się wysusza, łuszczy i często bardzo piecze.
...dobre samopoczucie. Przegrzanie dziecka może wywołać u niego udar cieplny. Szkrab jest wtedy rozpalony, ma wilgotną, a potem suchą skórę. Gdy osłabiony przelewa się przez ręce – jak najszybciej pokaż go lekarzowi.

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

mama i niemowlę
Fotolia
Noworodek
Lato z noworodkiem
Noworodki, które przyszły na świat latem, rozwijają się szybciej od swoich zimowych kolegów. Czy zatem lato to czas beztroski dla noworodków i ich rodziców.

Najlepsza pora na urodzenie dziecka to lato – takich opinii nie brakuje na forach internetowych młodych mam: „Nie czułam się zamknięta w czterech ścianach z noworodkiem", „Ładna pogoda pomogła mi wyrwać się z depresji poporodowej", „Mój noworodek dzięki temu, że urodził się latem, nie złapał nawet kataru". Bezspornie lato z noworodkiem może ci wyjść na dobre, zwłaszcza gdy będziesz pamiętać o kilku sprawach. Noworodek lubi ciepło, ale... Rzeczywiście, nie da się przecenić plusów, jakie niesie ze sobą piękna pogoda. Troskliwej mamie nie wolno jednak zapominać, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na słońce i upały, ponieważ ma niewykształcony mechanizm termoregulacji (niemowlę ma niewiele gruczołów potowych, które w naturalny sposób ochładzają ciało). Noworodek latem łatwo może nabawić się dolegliwości, które wywołują wysoka temperatura i słońce. Udar cieplny – pojawia się niespodziewanie. Skóra dziecka staje się gorąca i czerwona. Temperatura ciała rośnie, mogą pojawić się biegunka, mdłości i drgawki. Noworodek jest rozdrażniony albo apatyczny. Może nawet stracić przytomność. Gdybyś zaobserwowała takie objawy u swojego dziecka, natychmiast wezwij pogotowie. Noworodka łatwo przegrzać To bardzo częsty obrazek: mama lekko ubrana, a maleństwo w śpioszkach, sweterku, ciepłej czapeczce, na dodatek przykryte kocykiem. Niektóre mamy nie potrafią wyzbyć się przekonania, że noworodkowi jest zawsze zimno. Dziecko odczuwa temperaturę tak samo jak dorosły. Dlatego nie przegrzewaj dziecka , bo to może skończyć się częstymi przeziębieniami (maluch poci się, a powiew wiatru go wychładza) lub nawet udarem cieplnym. Jeśli włożyłaś bluzkę z krótkimi rękawami i krótkie spodnie, maluszkowi daj dziecięcą wersję tego samego ubioru. Jeśli pocisz się w swetrze, dziecku też jest za gorąco. Nie pozwalaj,...

dziecko, niemowlę, śmiech, łąka, lato
drubig-photo - Fotolia.com
Pielęgnacja
15 najważniejszych zasad letniej pielęgnacji dziecka
Czy wiesz dlaczego latem warto zmienić godziny posiłków dziecka? Dlaczego lepiej wychodzić z nim na spacer rano albo wieczorem? Jakie kłopoty zdrowotne pojawiają się latem? Sprawdź.

Potówki. Odwodnienie. Oparzenia słoneczne albo z innej beczki: zapalenie gardła – to wszystko są jak najbardziej realne letnie dolegliwości niemowląt i małych dzieci. Jak możesz uniknąć takich kłopotów? Przestrzegaj tych zasad: 1. Często podawaj niemowlęciu picie Jeśli karmisz piersią, nie musisz dopajać dziecka wodą. Wystarczy częściej przystawiać je do piersi: pierwsze łyki pokarmu są bardzo wodniste i idealnie zaspokajają pragnienie malucha. Inaczej niemowlęta karmione mieszanką – one w upał powinny być między posiłkami dopajane wodą ( źródlaną i niskosodową) . Gdy dziecko skończy pół roku, możesz też podawać mu soki owocowe , ale nie więcej niż 150 ml dziennie (większa ilość może sprzyjać otyłości). 2. Zmień godziny posiłków dziecka Obiadek z mięsem niemowlę chętniej zje nie w środku gorącego dnia, ale po południu, gdy upał zelżeje. Przygotuj się także na to, że dziecko w upały może mieć mniejszy apetyt. Pamiętaj, że w gorące dni żywność łatwo się psuje, dlatego przechowuj ją bardzo krótko. Jeżeli karmisz dziecko zupkami ze słoiczka, podgrzewaj jednorazowo tylko tyle, ile dziecko zje, a resztę tuż po otwarciu włóż do lodówki. Nie przechowuj niedojedzonej porcji. 3. Nie odstawiaj witaminy D Obiegowa opinia jest taka, że w lecie wskazane jest odstawienie kropli z witaminą D – ale to nieprawda. Niemowlę powinno przyjmować wit. D codziennie, bez względu na porę roku. Samowolnie nigdy nie rezygnuj z witaminowej suplementacji ani nie zmniejszaj ustalonej przez lekarza dawki witaminy D. Mogłabyś narazić malucha na zaburzenia w gospodarce wapniowo-fosforowej, co w dłuższej perspektywie skutkować może nawet tak poważnymi dolegliwościami jak krzywica. Co wiesz o dawkowaniu wit. D u niemowlęcia? – rozwiąż nasz test. 4. Codziennie kąp dziecko W gorące dni dzieci mocno się pocą (np. na główce czy pleckach), a...

niemowlę, butelka, picie
Dieta
Czy dziecko trzeba dopajać?
Kiedyś maluszki karmiło się co trzy godziny i nawet te na piersi dostawały latem słodkie herbatki. A jak robić dziś? Czy wystarczy mleczko podawane na żądanie?

Kobiece mleko (modyfikowane zresztą także) w ponad 70 proc. składa się z wody. Maleństwo może więc nim łatwo zaspokoić pragnienie. Jednak w mleku oprócz wody są też białka, tłuszcze i węglowodany. To wszystko sprawia, że jest ono pokarmem kalorycznym. Tymczasem w gorące dni maluszkowi może chcieć się pić, a nie jeść. Czy (i kiedy) podawać mu dodatkowo napoje? Nie zawsze jest to konieczne! Smyk „na piersi” Gdy karmisz malca naturalnie, nie musisz dawać mu żadnych dodatkowych napojów. Wystarczy, jeśli będziesz proponować mu pierś tak często, jak on ma ochotę ssać. Na początku każdego karmienia twoje mleko jest bowiem wodniste, znajduje się w nim niewiele tłuszczu, dlatego świetnie zaspokaja pragnienie. Nie dziw się zatem, jeśli twój malec wypije tylko kilka łyków mleka, a potem nie będzie już miał ochoty na ssanie piersi. Po prostu nie był głodny. Maluch „na piersi” dodatkowo pić nie musi, ale... czasem może. Gdy wychodzicie na spacer albo wybieracie się na dłuższą wycieczkę, zabierz dla niego wodę w zamykanym kubku lub w butelce. Nie zawsze będziesz mogła podać pierś, gdy tylko smyk zapłacze. Oczywiście picie musi też dać mu tata, gdy zostawiasz go z malcem na wiele godzin. Butelkowy ssak Skład mleka modyfikowanego jest zbliżony do pokarmu mamy. Dlatego maluszka w zasadzie nie musisz dopajać. Nie musisz, ale możesz. Jeśli jest gorąco, sama pijesz wodę szklankami, podaj także maleństwu picie. Pamiętaj, by użyć smoczek z najmniejszą dziurką. Numer 1: woda Co podać do picia? Oczywiście najlepiej wodę! I to bez dodatków, nieposłodzoną glukozą, cukrem czy miodem. Po pierwsze, słodkie napoje zaspokoją również głód i malec nie będzie miał potem ochoty na jedzenie. Po drugie, przyzwyczajony do picia słodkiego nie zechce wody, a tymczasem to ona najszybciej gasi pragnienie. Niemowlęciu najlepiej podawaj wodę butelkowaną (masz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak